Segítséget kérek
Ébredjenek már fel, ez a látszatok, jóemberkedés és nem a cselekvés világa, ami Európában van. A szavak világa.
Elbukik-e Európa, ha a nemzetállamok nem tartanak össze? Van-e Magyarországon erős klerikális befolyás? A Berlini Biennálén kérdeztük Tóta W. Árpádot, aki az egységes Európáról, birodalmi lépegetőkről, feketeöves komcsikról, tündérmesékről és arról beszélt, mi lenne, ha Orbán Viktort elvinné a cica.
A Krétakör nemzeti identitást erősítő programján vagyunk. Mi a magyar? Mit jelent neked személyesen, hogy magyar – ha jelent egyáltalán valamit?
Persze, hogy jelent, hiszen a legfőbb munkaeszközöm a magyar nyelv, amelyből pedig, akár a magyar népmesék elején, előburjánzik az egész kultúra. Továbbá Magyarország az a hely, amit a legjobban ismerünk, és amit az ember ismer, ahhoz az idő előrehaladtával egyre jobban kötődik. Egyébként közelebb áll hozzám az a fajta felfogás, amit végül is a német utca embere gondol, hogy tulajdonképpen mi a faszt pörgünk ezen a kérdésen? Német vagyok, jó. De nem azzal kelek fel, hogy eléneklem a himnuszt.
Gyakran hitet teszel cikkeidben az erős és egységes Európa mellett – de mi szerinted az európai identitás?
Európát föderációként képzelem el és nem is látok más utat. Magyarország, de még Franciaország sem tud versenyezni Kínával, vagy az Egyesült Államokkal, mert egyszerűen túl nagyok, ezért a nagyok tudják felvenni velük a lépést. Rengeteg példát lehetne mondani akár az ipari-, illetve a haditechnikai fejlesztéseknél, ami talán elvont dolognak tűnik, mégis ezeken áll a fizikai létünk. Tehát konkrétan Franciaország soha többé nem tud egy nyomorult vadászrepülőt kifejleszteni, Európa együtt, közös erővel viszont igen. Ezen belül pedig úgy gondolom, hogy simán meg tudnak maradni a nemzeti identitásnak azon aspektusai, melyeket mondjuk én fontosnak érzek; a nyelvek, a konyhák... Hiszen ezek itt is jelen vannak Berlinben, ahol a vietnami vietnami konyhát visz és vietnamiul beszél.
Ideális esetben Európa és a nemzetállamok viszonya hogyan alakulhat a közeljövőben?
Egy föderációban nyilvánvalóan kooperatív módon alakul, mint ahogy mondjuk Texas és Kalifornia viszonya sem kompetitív abban az értelemben, ahogy szerintem sajnos a magyarok többsége elképzeli a jövőt.
Mi történik, ha az európai népek nem kérnek az erős Európából? Megindul egy bezárkózási időszak?
Akkor elbuknak. Szerintem tök egyértelmű és csomó modell bizonyítja, itt van mindjárt a hét vezér vérszerződése. A civilizációnak akkora az üzemi költsége – de egyébként egy családi autó kifejlesztésének is –, hogy vagy egy gigantikus entitás csinálja meg, vagy pedig senki. Nem megy egyedül, ezzel szembe kell nézni. Vannak olyan projektek, melyeket kizárólag szuperhatalmak képesek megcsinálni, mások meg nem – vagy belerokkannak. Észak-Korea is ki tudja fejleszteni az atomfegyvert, de belerokkan, szó szerint. Márpedig atomfegyverre szükség van, gondolom erről nincs vita.
Berlinben vagyunk, sokak szerint Európa egyik legnyitottabb, legkozmopolitább városában: ez lenne az etalon? Ehhez képest mit gondolsz Budapestről, mennyire élhető a magyar főváros?
Egy város túl nagy objektum ahhoz, hogy ilyen egyszerűen összehasonlítsuk. Mondjuk a budapesti tömegközlekedés, amíg a BKV tényleg csődbe nem megy, klasszisokkal jobb, mint akár a berlini. Ez is az élhetőség része. A megítélésnek nagyon sok szubjektív aspektusa van, hogy kinek mi az, ami hiányzik. Nekem személy szerint jobban tetszik ez a kevésbé monolitikus kultúra, amit itt tapasztalunk; hogy mást ne mondjak, Berlinben viszonylag kevés a szigorú, bajszos mellszobor – Budapesten ezzel szemben szinte más sincsen. Nekem Budapestről nagyon hiányzik például egy óriási űrhajó vagy egy robot. Vagy valami, ami nem egy ilyen bocskais csávó, akit egyébként sanszos, hogy mi magyarok sem ismerünk már, de hogyha jön egy külföldi vendéged, akkor ő viszont végképp nem tudja beazonosítani. Szarvas Gábor – és? Nem elég érdekes. Egy birodalmi lépegető viszont az tudna lenni.
Miért vagy annyira az egyház ellensége – egy olyan országban, ahol nincs erőteljes klerikális befolyás?
Ezt erősen vitatnám.
Akkor inkább úgy fogalmazok: különbséget tudsz tenni egyház és vallás, a hit evilági, emberi szervezete és Isten között?
A legtöbb liberális beállítottságú ember ilyenkor abba az irányba szokott kihátrálni, hogy az egyházzal van baj, meg a pedofil papokkal. Nekem viszont magával a vallással vannak filozófiai problémáim. Igazából nagyon csodálkozom azon, hogy ezek a tündérmesék komolyan vehetők, holott szerintem teljesen nevetségesek. Sajnálom, de azt gondolom, hogy ez a nézet belefér. Ugyanúgy, mint amikor egy vallásos ember, vagy akár egy pap azt vallja, hogy a materializmus tönkreteszi az országot – és egyébként is mind a pokolra fogunk jutni. Ez a két vélemény meg kell, hogy férjen egymás mellett, hiszen még számos véleménynek kell helyet találni. Ezen nem kell fennakadni. Arra pedig, hogy nincs klerikális befolyás, hát mit is mondhatnék? KDNP. Elég lesz? Hogy konkrétan a kezükben van az oktatásügy és az iskolák jelentős részét sikerült átpasszolniuk az egyébként teljesen felkészületlen egyházaknak?
Mit gondolsz, a jobb és a bal között mennyire lehetséges a párbeszéd? Ennek híve vagy? Egy ezt célzó rendezvényen vagyunk Berlinben.
Szerintem a recept röviden úgy hangzik, hogy „get a life”. Ha az ember nem görcsöl erre rá, illetve nem feltétlenül akar minden mondatot arra kifuttatni, hogy „Ti”, azaz „Te, meg a Kádár János nagyon elbasztátok”, és elkezdünk más dolgokról beszélgetni, mindennapi dolgokról, bármiről; akkor nagyon gyorsan meg lehet látni az embert a másikban.
A fiatal magyar jobboldal nyitott a vitára, a párbeszédre.
Ezekkel a srácokkal szót lehet érteni, legfeljebb nem egyezik a véleményünk. A kulcs az, hogy nem szabad rágörcsölni, legyen az embernek ezen kívül más élete, identitása, amiben tökre benne van az, hogy oké, te radikális vagy én meg liberális, de mondjuk mind a ketten horgászunk. Igazából több nem is kell.
Mit gondolsz az új baloldali kezdeményezésekről? 4K!, Milla...
Engem eléggé zavar, hogy feltűnt a szélsőbaloldalnak ez a teljesen elmebeteg változata, a 4K!. Ezek komcsik. A Milla pedig egy nagy zsákutca, ezt most már ki lehet mondani.
Miért esik szét a magyar baloldal?
A baloldal igazából mindig ilyen volt. Amikor egy nagy MSZP volt, az is tele volt különféle platformokkal, melyek aztán időnként nekiestek egymásnak, majd a választásokra újra összehúzták magukat. Ez a fajta vezérelv, ami szerintem részben habitus, részben pedig a filozófiai megalapozottság, egyszerűen nem áll meg. Gyurcsány sem volt például soha egy olyan vezér, mint amilyen Orbán Viktor, mert kezdettől fogva húzták hátulról a feketeöves kommunisták. A baloldal másképp működik. Viszont ha az Orbán Viktort elvinné a cica, akkor lehet, hogy elkezdene máshogy működni a jobboldal is.
Széttagozódna?
Nem azt mondom, hogy szétesne, de több lenne a vita. Ennek az egész kormányzásnak az az egyik legnagyobb problémája, hogy nincsen elég vita és visszacsatolás. Nem merik megfogalmazni a véleményüket: „Velünk vagy, vagy nem vagy velünk?” – „De hát hülyeséget csináltok!” – „De akkor velünk vagy?!”
Ha most vasárnap lenne választás, tudnál jó szívvel szavazni?
Nem tudom mit csinálnék, szerencsére ez még nem valid kérdés. A választást ugye először kitűzik, addigra az emberben pedig elkezd megtelni a pohár – mind a kettő, hiszen két pólus ki fog alakulni valószínűleg. A végén aztán úgy kell majd dönteni, mint egy használt autó vásárlásnál, 200 ezer forintért: ez is szar, meg annak is lóg a bele, de hát valamelyiket csak meg kell venni.
Fotó: Tóth Ridovics Máté