„Az oláh cigányzene nemcsak a táncolásról és a bulizásról szól” – húszéves fennállását ünnepelte a Romengo zenekar
Gálaműsorral ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját a Romengo zenekar.
Mi az, amiben jól érzi magát Fluor Tomi, Schmitt Pál, Rétvári Bence és Müller Péter Sziámi is? Nem, a megoldás most kivételesen nem egy kényelmes alsónadrág, hanem egy VOLT-karszalag. A Mandiner beszámolója a soproni fesztivál második napjáról.
Mikor lesz a Schmitt Pál-koncert, kérdeztük tavaly a fesztiválozóktól és itt a Mandineren, mikor a VOLT-ról tudósítottunk. Az akkor frissen megválasztott államfőnek volt jobb dolga is annál, hogy eljöjjön Sopronba, most azonban beteljesült az álom: az emberek embere a VOLT első napján Orbán Ráhellel, a miniszterelnök kúllistás lányával fesztiválozott, rendelt egy sört, majd beállt csocsózni. Ráadásul - mint azt a Kisalföld csütörtöki számából megtudhatjuk - Schmitt csocsótechnikáját is a fair play határozza meg: semmi asztalrángatás, semmi pörgetés nem volt megfigyelhető játéka során. Persze gól sem, teszi hozzá szomorúan a megyei lap.
Mondom, mi a szitu
Schmitt Pál egyébként úgy viselkedett a fesztiválon, mintha mindenki a haverja lenne. „Kicsi lány, ó, szia, helló, kicsit lejöttem lazulni, uncsi a Sándor-palota, mindig csak a politika, hoz valaki még egy sört?” - mondhatta volna mondjuk ahelyett, hogy az uniós elnökség eredményeiről beszélt volna, persze az sem utolsó és még így is simán belefér a kúlságba. A kormány persze nemcsak egyik legerősebb fegyverét, Schmitt Pált küldte le a magyar tinédzserek szívét meghódító My Chemical Romance ellen, több állandó sátort is fenntart a civil szigeten. Az egyik legnagyobb előtt – nyilván az államadósság elleni ádáz küzdelem jegyében – mindenféle Új Széchenyi Terv-logóval ellátott tárgyakat osztogatnak, közben pedig érdekes kerekasztal-beszélgetéseket rendeznek, melyekről terveink szerint majd itt is lehet olvasni a későbbiekben.
Mellette rögtön az adóhivatal sátra található, ahol különböző játékokkal mutatják be, milyen például egy hamisított Louis Vuitton-táska, és milyen egy eredeti. Ha az ember ezt végigjárja, elképesztően érdekes dolgokat tudhat meg: nemcsak cigarettát, ruhamárkákat és viagrát hamisítanak, hanem gyakorlatilag bármit, amit csak lehet: láncfűrészt, legót, mosóport, késeket, elemeket. A kiállítás során érdekes adatokkal is bombáznak bennünket: évente körülbelül háromezer ember hal bele egy hamisított termék által okozott kárba, például egy veszélyes műanyagból készült papucs okozta sérülésbe, ami könnyen ráolvadhat az ember lábára, ha a strandon az ötvenfokos hőségben fürdés helyett az alvást preferálja valaki, és azt is jó mélyen. Na és honnan származik a legtöbb Magyarországra érkező hamisítvány? Hát nem fogják kitalálni: Kínából, akikkel a múlt hét óta hasonlóan gondolkodunk a jövőről.
Partiállat, ezt tudnod kell
A nagy nyári meleget nemcsak a hamisított műanyagpapucsok, hanem az itt kempingező fesztiválozók is érzik. Őket két csoportra lehet osztani: a szerencsésekre és a kevésbé szerencsésekre. Utóbbi kasztba azok tartoznak, akiknek az erdei kempingben már nem jutott sátorhely, csak a mezőn: ezt reggel úgy kell elképzelni, hogy hatkor már kapják az arcukba a napot, zajmentesen pedig kábé két órát tudnak aludni, négykor ugyanis általában már nem olyan hangos a zene azoknál a színpadoknál, amelyek pont a mezei kemping felé szórják a hangot. A szerencsések persze megérdemlik az árnyékot és az alvást: ők jellemzően azok, akik a nulladik napon az este hat órás kapunyitás előtt akár négy órán keresztül álltak a fesztivál bejáratánál, hogy sorra kerüljenek.
„Otthon valószínűleg szétidegelném magamat azon, hogy nem tudok aludni, de ez egy fesztivál, inkább csak röhögök rajta és iszok” - mondja egy, a kevésbé szerencsés csoportba tartozó fiatal, aki abba is beleavatott minket, hogyan lehet egy nap háromszor is berúgni és kijózanodni, ráadásul olcsón. A recept a következő: valahogy be kell csempészni a fesztiválra valami töményet, ha ez sikerül, akkor nyilván meg is kell inni. Ha nincs becsempésznivaló jégerünk, lent a városban számtalan helyen lehet alkoholt venni, a vasútállomás melletti szupermarket például most árazta le a dobozos Sopronit 189-ről 159 forintra, akkora a kereslet. A becsempészést persze nem ajánljuk, hiszen a sör könnyen felmelegszik, márpedig a sör hidegen jó, és ezt a fesztiválon mindenhol egységáron, 450 forintért adják, ami nagyjából annyi, mint egy budapesti belvárosi szórakozóhelyen. Pár ár még: a félliteres ásványvíz 290, az ízesített sör 500, a pljeskavica 1000, a pizzaszelet 600, egy kis sajtdarab 300, a kávé 350-600, bor decije 250, palackja 1000-2000.
Az élet úgy lesz jó
A második napon a legjobban egy forró teára lett volna szükség: estefelé hatalmas széllökések és sötét felhők jelezték a közelgő vihart. Ez mondjuk pont nem érdekelte azokat a tömegeket, akik direkt a Tankcsapda és a SUM41 kedvéért jöttek el Sopronba. A nagyszínpadon Pataky Attila a nagybetűs 'Magyar' szóban bővelkedő monológjaival remekül felspanolta a közönséget a hatalmas mozgó űrhajós háttérdekorációjával és ötletes rockzenéjével a Fesztivál Eddigi Legjobb Zenekara A Mandiner Szerint-díjat kiérdemelő amerikai Primus előtt, akik többek közt a South Park zenéjét szerezték. A hazai előadókat felvonultató MR2-színpadon az Akkezdet Phiai volt nagyon jó, a legjobb élményt azonban a YouTube-sztár és közönségkedvenc ausztrál Dub FX fellépése jelentette, aki születésnapját pont a VOLT fesztiválon ünnepelte meg.
Tavaly összesen 85 ezer ember látogatott ki a Lővér Kempingbe, idén csak a nulladik napon tízezernél tartott a látogatószám – a szervezők minden eddigi nézőszámot felmúló kilencvenezer fős látogatottságot prognosztizálnak. Ez valószínűleg meg is lesz, hiszen a VOLT legerősebb két napja még hátra van. Pénteken a nagyszínpadon a Quimby, a Pendulum és Moby játszik, aznap fellép még a Zagar, a Soeri&Poolek és a Beatrice, hogy aztán szombaton az Európa Kiadó, Paul Kalkbrenner, a visszatérő Hiperkarma, a Parov Stelar, a The Ting Tings és a 30 Seconds To Mars tegye fel a pontot az i-re.
Ha kategorizálni kellene, a nulladik nap az ígéretes kezdés napja volt, az első az ismerkedésé, a második a lazulásé. Az igazi őrület azonban csak most, a harmadik napon kezdődik. Tartsanak velünk – vagy, ami még jobb, jöjjenek ide, ahogy csak tudnak. Aki nem siet, már csak a 'megtelt' táblát láthatja. Időben szóltunk.
A Mandiner napról napra közvetíti a VOLT fesztiválon történteket. Itt az első napon készült képeinket láthatják, itt a nulladik nap sztoriját, itt pedig, hogy a VOLT-on kívül mit lehet csinálni Sopronban. A Mandiner kult pedig Twitteren is követhető!