„Az oláh cigányzene nemcsak a táncolásról és a bulizásról szól” – húszéves fennállását ünnepelte a Romengo zenekar
Gálaműsorral ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját a Romengo zenekar.
A VOLT fesztivál túl van a nulladik napon, szerdán kezdődik hivatalosan is az elsővel. A főbb fellépők a My Chemical Romance és Emir Kusturica zenekara lesznek, de lent a városban is van azért élet. Persze a nulladik nap sem telt el izgalmak nélkül, de mik is voltak ezek?
„Sofőr úr! Nyissa ki az ajtót azonnal! Én ezzel a bagázzsal nem utazom!” - nagyjából ez a mondat volt az első élményem az idei VOLT fesztivál nulladik napjáról. Akitől az idézet származik, az egy idősebb, ötvenes-hatvanas éveiben járó szandál-zokni kombót viselő ősz hajú bácsi, akinek nem tetszett, hogy az 1-es számú soproni helyijáratos buszon együtt kell utaznia a fesztiválozókkal, akik közül többen már a vonatúton alaposan berúgtak. VOLT, nulladik nap.
A nulladik nap, június 28-a afféle bemelegítő:
ilyenkor jön meg a törzsközönség, és ilyenkor lehet élesben tesztelni a különböző szolgáltatásokat. A törzsközönségre nem lehet panasza a szervezőknek, egy gyors ötperces körbekérdezés után találtam olyan embert, ráadásul nem is egyet, aki négy órán keresztül állt sorban a Lővér Kemping előtt délután kettőtől egészen este hatig azért, hogy az elsők között juthasson be a fesztivál területére. Nem a hiúság és a szerdai garantált Kisalföld-címlapfotó vezérli ilyenkor az embert, hanem az, hogy a legjobb kempingezős helynek számító erdős részen találjon magának sátorhelyet.
A VOLT fesztiválon idén debütál a Budai Gourmet-n már egész jól működő kártyás fizetési rendszer, ami a Sziget Kft. idei összes rendezvényén felváltja majd a készpénzes fizetést. Ezt az újfajta, egyébként abszolút gyors és egyszerű dolgot nem nehéz megtanulni: a lényeg, hogy a pénztárnál a jegyünk/bérletünk mellé kapunk egy műanyagkártyát, amit már a fesztivál bejáratánál fel tudunk tölteni pénzzel – készpénzzel vagy bankkártyával. A fesztivál teljes területén ez a kártya a fő fizetőeszköz, erről vehetünk magunknak sört, lángost, szerb hamburgert vagy VOLT-pólót.
Az egyik legvonzóbb és legjobb helyszín
idén is a Heti Válasz borudvar. Rossz hírünk van a villányi-tokaji-szekszárdi borok kedvelőinek: ez itt nem az ő helyük lesz. Cserébe viszont felvonul itt hat-hét soproni pince a zöldveltelinitől a kékfrankoson át a mindenféle rozékig. Az árak nem elszálltak, pláne ha azt nézzük, hogy a Bortársaságban egy jobb palack kétezer forintnál kezdődik. Egy gyors egyestés kóstoló után Roll Péter 2010-es zöldveltelinije 1300 forint/palack áron abszolút versenyképes (borász ismerősöm grapefruit ízt fedezett fel a végén, ilyenek ezek a borászok), de a legjobbnak Sterlik-pince rozéi bizonyultak: van kékfrankos, zweigelt és egy rosé cuvée-je is, mind 1500 Ft/palack áron. A borászatot négy éve átvevő Sterlik Dávid bárkinek szívesen tart kóstolót és mesél a borairól – de nem úgy, mint egy marketinges, hanem őszintén, ahogy barátok közt szokás.
A nulladik napon mérsékelt érdeklődés kísérte a programokat, de ez teljesen természetes: a legtöbben csak a fesztivál első napján érkeznek majd meg (nekik innen kívánok jó sátorhely-keresést!), az igazán jó bulik egyelőre ismerősi körben zajlanak, a helyi vasútállomás-fesztivál viszonylatú 12V buszjárat is csak holnaptól jár majd óránkénti–félóránkénti bontásban, a pályaudvar melletti Sparban is csak alig kellett sorban állni. A VOLT nulladik napja tehát ígéretes kezdés.
Hogy mit lehet Sopronban csinálni a VOLT-on túl? A Mandiner összegyűjtött öt tippet, hogy legyen nappal is program.