OKSZ: Minden kkv kapjon támogatást a pénztárgépek cseréjéhez

2013. március 29. 13:55

Nehéz pénzügyi helyzetbe kerülhet sok kis- és középvállalkozás, ha csak az 500 millió forintnál kisebb árbevételű társaságok kaphatnak támogatást a pénztárgépek cseréjéhez – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) pénteken.

2013. március 29. 13:55

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön jelentette be, hogy a kormány döntése alapján ötvenezer forint támogatást kaphatnak a pénztárgépek cseréjéhez az arra jogosult vállalkozók. A kompenzáció azoknak a társaságoknak, illetve egyéni vállalkozóknak jár, amelyek éves árbevétele nem éri el az 500 millió forintot, nincs adótartozásuk, nem állnak csőd- vagy felszámolási eljárás alatt, és nem alkalmaznak feketén dolgozókat. A támogatás maximum 5 pénztárgép bekötéséhez vehető igénybe.

Az OKSZ pénteki közleményében hangsúlyozta: a szövetség javaslata korábban is az volt, hogy a legkisebb vállalkozásoknál a pénztárgép vásárlásának, átalakításának teljes költségét térítse meg a költségvetés. Elsősorban a mikrovállalkozások közül sok küzd napi, néhány ezer forintos költséggondokkal, számukra létkérdés a teljes összegű támogatás. Az OKSZ szerint a bejelentett támogatási móddal szemben indokolt lenne valamennyi további kis- és középvállalkozás segítése, számukra javasolható az ötvenezer forint. Előzetes számítások szerint az új pénztárgépek 80-100 ezer forintba kerülhetnek, ehhez jönnek még az átállás további költségei – ismertette a szervezet. Az OKSZ szerint egyszerűsíthető a támogatás igénylése is, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal köztartozásmentes adózói listájában szereplő vállalkozások mentesíthetők lennének az előzetes igénylés alól. Az igénylés október 31-i határideje igazodik a pénztárgépcserék teljesíthető menetéhez azzal, hogy az átállásra a megfelelő támogatással készek a kereskedők. Ugyanakkor a tervezés és a gyártás, továbbá az új gépek üzembe helyezése már kizárólag a pénztárgép-szolgáltatók teljesítményétől függ – mutatott rá a szövetség.

Az OKSZ közleményében emlékeztet arra, hogy a pénztárgépek közvetlen összeköttetését az adóhatósággal a tervezett intézkedés bejelentése óta támogatta. Évente több mint ezer milliárd forint adó az államkassza helyett a magánzsebekbe jut, ami súlyos sérelem az adóelőírásokat megtartó vállalkozások számára is. A pénztárgépek adóhatósági bekötésével jelentős többletbevételhez juthat a költségvetés. Ennek alapvető feltétele, hogy az adóhatósághoz beérkező értékesítési és pénztárgép-kezelési adatok elemzése alapján a nyugtát nem adó szolgáltatók kiszűrhetők legyenek – áll a közleményben. Az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) pénteki közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy továbbra is az év végi határidőt tartja biztosan teljesíthetőnek, mert a tömeges megrendelések miatt jelenleg globális chiphiány lassíthatja a beruházásokat. A túl rövid határidő miatt jelentős áremelkedésre lehet számítani, és a korábban kalkulált 70 000 forintos pénztárgépenkénti ár a túlfeszített ütemezés okozta piaci nyomás miatt akár meg is duplázódhat – idézi a közlemény Laufer Tamást, az IVSZ elnökét. A Magyarországon üzemelő mintegy 250 000 pénztárgépből az IVSZ számításai szerint legalább a 80 százalékát kell az új előírások miatt lecserélni. 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!