Kiürül a „magyar falu”?

2017. június 29. 07:58

A kilépés akár hosszabb távon is visszavetheti a brit gazdaságot, nem csoda, hogy a diplomások és például az egészségügyben dolgozók komolyan fontolgatják az ország elhagyását.

2017. június 29. 07:58
Földi Bence
Magyar Nemzet

„Egy évet kellett rá várni, de kiderült, mit tervez Theresa May brit miniszterelnök azzal a mintegy 3,2 millió munkavállalóval, akik az Európai Unió tagállamaiból költöztek a La Manche-csatornán túlra. Az uniót feltehetően 2019. március 29-én elhagyó Nagy-Britanniában letelepedési engedélyért folyamodhatnak az EU-s polgárok. Azok, akik már öt éve ott élnek, könnyen meg is kaphatják a státust. Azoknak, akiknek pedig még nem jött össze az öt esős angliai tél, lehetőségük lesz kivárni, míg letelik az engedély megszerzéséhez szükséges időintervallum.

Fontos leszögezni, hogy ez egyelőre csupán egy javaslat. Könnyen lehet, hogy a tétova britek és a brüsszeli eurokraták tárgyalássorozata után a végső verzióra már rá sem fogunk ismerni. A jelenlegi terv ugyanakkor egyértelműen pozitívnak tűnik az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok szemszögéből nézve. Még akkor is, ha az uniós vezetőket is megosztja a javaslat: Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerint az elmarad az elvárásoktól, Angela Merkel német kancellár viszont úgy nyilatkozott róla a múlt heti uniós csúcs után, hogy »jó kezdet, de még nem áttörés«. Annyi biztos, hogy van rajta mit finomítani, bizonyos jogi részletkérdésekben akad nézeteltérés a tárgyalófelek között, még ha ezek a munkavállalókat nem feltétlenül érintik, érdeklik is.

– Lesz még London magyar falu – szól a közismert tréfa, ám mint minden túlzásnak, ennek is van valóságalapja. Bár David Davis brexitért felelős miniszter szerdai, a kormánypárti Magyar Időkben is megjelent cikkében »több tízezer« Egyesült Királyságban élő magyarról írt, a legóvatosabb becslések is legalább százezerre teszik a számukat, mások háromszázezres létszám fölé is tippelnek, amivel már tényleg London lenne a második legnagyobb »magyar« város. Akárhogy is, szinte mindannyian ismerünk olyan magyarokat, akik kint próbálnak boldogulni, és akikre vonatkozni fog a fent felvázolt javaslat.

– Szeretnénk lehetővé tenni, hogy azok a magyarok, akik országunkat választották otthonuknak, ezután is nehézség nélkül maradhassanak – fogalmazott az Egyesült Királyság budapesti nagykövetségének videójában Caitlin Jones nagykövethelyettes. Van okunk azt hinni, hogy jogi szempontból valóban megoldható az uniós polgárok Nagy-Britanniában maradása. Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a jogi nehézségek elhárítása azt eredményezi majd, hogy a magyarok és mások valóban a szigetországban maradnak a brexitet követően is. Méghozzá három okból. Sokan ad hoc jelleggel, az ismeretlenbe fejest ugorva próbálnak szerencsét az Eldorádónak hitt Albionban, különösebb tervezés nélkül. Aztán amikor külvárosi csirkebontó üzemekben kénytelenek dolgozni, vagy a futószalag mellé állítják őket egy közép-angliai csavargyárban, már nem érzik úgy, hogy amott kolbászból lenne a kerítés, és néhány hónap után hazatérnek. A britek is látják, hogy vannak állások, amelyeket nem lehet rásózni még a közép-európai munkavállalókra sem.

További tényező, hogy már nem is éri meg annyira kint dolgozni. Korábban az erős font miatt még a magas fenntartási költségek mellett is lehetett félretenni. A tavaly nyári referendum óta azonban a gazdasági kilátások folyamatosan romlanak, a font értéke csökken, mindezekre pedig az előre hozott választás is rátett egy lapáttal, és még a brexittárgyalások végét sem látni. A kilépés akár hosszabb távon is visszavetheti a brit gazdaságot, nem csoda, hogy a diplomások és például az egészségügyben dolgozók komolyan fontolgatják az ország elhagyását. Emellett a magyarokban is felmerülhet, hogy az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló terrortámadások miatt főleg London már nem biztonságos – ez a harmadik ok, ami miatt kiürülhet a »londoni magyar falu«. Az ugyanis minimum kérdéses, hogy honfitársaink kivárják-e a helyszínen, hogy a bizonytalankodó britek – akik még Skóciát sem biztos, hogy meg tudják tartani – a merényletek közepette képesek-e talpra állni. Pedig csak így érné meg az Egyesült Királyságban maradni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Valodi
2017. június 29. 23:38
"Kiürül a magyar falu" - az bizony ki...és ez sokkal nagyobb baj, minthogy mi lesz Londonban! Dr. Ángyán József MAGOSZ országgyűlési képviselő 2013-ból: "...az Alaptörvény harmadik módosítását változatlan formában elfogadhatatlannak tartom. Az a nagytőke által uralt dél-amerikanizálódó vidékhez és agráriumhoz vezet, ahol néhány nagytőkés érdekcsoport maga alá gyűri, 'integrálja' az adott régió egész mezőgazdaságát, így annak teljes haszna az integrátorokhoz, és nem a gazdálkodó családokhoz kerül..." A Fidesz Alaptörvény 2013-ból: P)cikk (2): "... az integrált mezőgazdasági termelésszervezésre és a családi gazdaságokra ... vonatkozó szabályokat sarkalatos törvény határozza meg." >Ács Sándorné, Kishantosi Vidékfejlesztési Központ , 2014: >p"Ha a világban valóban fellép az az élelmiszerhiány, amit egy sor kutatás évek óta előre jelez, akkor csak az lesz biztonságban, aki az élelmiszerét a lehető legközelebbről, a falu körüli földekről saját magának biztosítani tudja. Ezért azoknak, akik Kishantos ellen dolgoznak, akik Ángyán intézetét megszüntetik, akik a zöld civileket üldözik, azoknak más céljaik vannak az országgal, valójában nem a 10 millió magyarnak szánják ennek az országnak az erőforrásait. Ez áll a háttérben." Tormay Cecile nyomán, 1918 - 2014? Fikció? „Az új Városháza termében most már halált mondtak a kisbirtokrendszerre és a földosztásra. A földosztás még valamennyire birtokban hagyta volna a magyarságot. De ez késleltetné az újfajta országhódítók terveinek a megvalósulását. Ők tehát ’központosítani’ akarnak, Budapestről kormányzott 'termelési integrációkat' követelnek, melyeknek élére, az elkergetett magyar 'földesurak' helyett, olyan egyéneket kell állítani, akik ennek az új Magyarországnak a szellemével vannak áthatva...”
zakar zoltán béla
2017. június 29. 08:34
A számokkal sejtetni a legnagyobb aljasságok egyike! De hát :"MN".
Mutimi
2017. június 29. 08:28
"Bár David Davis brexitért felelős miniszter szerdai, a kormánypárti Magyar Időkben is megjelent cikkében »több tízezer« Egyesült Királyságban élő magyarról írt, a legóvatosabb becslések is legalább százezerre teszik a számukat, mások háromszázezres létszám fölé is tippelnek, amivel már tényleg London lenne a második legnagyobb »magyar« város." Azért elég vicces azt sugallni, hogy a britek ne tudnák, hány magyar él ott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!