Genf halott

2015. november 20. 13:46

Aki gazdag és gyenge, azt a legkönnyebb legyőzni. Ha mindehhez még hülye is, akkor meg pláne.

2015. november 20. 13:46
Szánthó Miklós
Szánthó Miklós
Mozgástér blog

„A józanabbak a migránsáradat kezdete óta hangsúlyozzák, hogy ez az egész nem valamiféle, amúgy téves szolidaritás-felfogáson alapuló humanitárius válság, hanem közép- és hosszútávon kulturális, aktuálisan pedig biztonságpolitikai kérdés. Az »ez az egész« pedig nem kizárólag az elmúlt hónapokban Európába áramló illegális migránsokra, hanem a »Willkommenskultur«, a »multikulti« és a »nyitott ajtók politikájának« következményeire (is) vonatkozik. Európa évtizedek óta fennhéjázó módon úgy hirdeti magát a glóbusz »maradék« részének, mint a »lehetséges világok legjobbika«, a »fejlett Nyugat«, az emberi jogok – elnézést a groteszk szójátékért – »Mekkája«, miközben valódi gyökereiről, önazonosságáról, de legfőképpen az alapvető önvédelmi reflexekről megfeledkezett. Aki gazdag és gyenge, azt a legkönnyebb legyőzni. Ha mindehhez még hülye is, akkor meg pláne.

Elmondták ugyanis sokan, hogy ez a sok bevándorló, a nyugat-európai nagyvárosokban kialakult szegregátumok, a millió szám beözönlő migránsok nem csak lehetőséget és megoldást jelentenek a demográfiai problémákra – hanem komoly veszélyt Európa biztonságára. A józanul gondolkodókat természetesen azonnal előítéletesnek, általánosítónak, rasszistának bélyegezték, hangsúlyozva, hogy minden ember más, de egyben ugyanolyan, mint mi (»te is más vagy, te sem vagy más«), ezért nem lehet az ügyben leegyszerűsítő megállapításokat tenni. Hogy minden »menekültet« külön-külön kell megnézni, megvizsgálni, figyelembe véve és biztosítva nekik »alapvető jogaikat«, ideértve mindent, amit kihasználva kikerülhetnek a hatóságokat látóköréből (hiszen pl. nem lehet elrendelni menekültügyi őrizetet, míg kiderítik az illető személyazonosságát, hiszen az aránytalanul sérti az illető emberi méltóságát). A párizsi terrorcselekmények arra világítanak viszont rá, hogy az előítéletes tamáskodóknak volt igazuk: ha tízezer menedékkérelmező közül akár csak egy terroristának sikerült Európába jutnia, akkor az nem humanitárius, hanem biztonságpolitikai kérdés. Ha tízezer kérelmező közül akár csak egy terrorista bejuthat Európába, akkor le kell zárni a külső határokat, vissza kell állítani a határellenőrzést és az EU-ba történő belépés előtt, a tranzitzónákban kell elbírálni a kérelmeket. Egész egyszerűen nem lehet engedni, hogy személyazonosító okmányok nélkül vagy azokat meghamisítva milliók lépjék át az EU zöldhatárait, majd kontrollálatlanul mozogjanak az Unió belső területén. Itt nem a menedékkérelmezők emberi meg szabad mozgáshoz fűződő jogairól van szó, hanem az uniós állampolgárok biztonságáról.

Mindehhez viszont nem csak az EU-s menekültügyi szabályok, hanem az idejétmúlt 1951-es genfi menekültügyi konvenció felülvizsgálatára van szükség – vagy annak kimondására, hogy »a körülmények alapvető megváltozása« folytán a szerződés a részes feleket a továbbiakban nem köti. A migránsbarát EU-s szabályok, melyek a menedékkérelmezők számára jóformán csak jogokat, az államoknak pedig szinte kizárólag kötelezettségeket állapítanak meg, a genfi egyezmény menekültfogalmán, a visszaküldés tilalmának univerzális elvén vagy az illegális határátlépők büntethetőségének kizárásán alapulnak. Ráadásul úgy, hogy az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága vagy Menekültügyi Főbiztossága ezen – és az egyezményben szereplő más – fogalmakhoz olyannyira »menekültbarát« értelmezést társított az évtizedek során (pl. az »üldöztetéstől való megalapozott félelem« egyoldalúan szubjektív felfogása, a menekültként már elismert személy jogainak kiterjesztése a menekültstátuszt még csak kérelmezőkre), melyek egyáltalán nincsenek tekintettel biztonságpolitikai szempontokra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hirundo
2015. november 20. 22:47
Az 1951-es genfi egyezmény a Háború után készült, és Európán belüli háborús menekültek ezreire volt megalkotva, nem harmadik világbeli gazdasági "menekültek" tízmillióira.
cereal killer
2015. november 20. 19:18
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa, António Guterres korábban a Szocialista Internacionálé elnöke volt. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa (UNHRC) egyik bizottságának elnökévé pedig a lefejezős Szaúd-Arábiát választották meg, ahol csak idén júniusig száz halálos ítéletet hajtottak végre. Van még kérdés?
brekker
2015. november 20. 18:42
A szerző elolvasta egyáltalán a Genfi Szerződést? Az első biztonságos országig menekült valaki.
kjkj945
2015. november 20. 18:09
Genf halott Csak az egyezmény él és virul.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!