Negyven éve rendezett vérfürdőt a szegedi börtönben, később a Csillagban végezték ki
Richter Richárd válogatás nélkül kaszabolta az embereket a saját maga eszkábálta késével.
Ayrton Senna emléke nem halványodik, a legendás versenyző kultusza ma is virágzik.
Nyitókép: Senna a Magyar nagydíjon 1989-ben (Fotó: Pascal Rondeau/Getty Images)
Rossz előjelekkel vágott neki a Forma 1-es mezőny 1994 május 1-én a tizennegyedik San Marino-i Nagydíjnak, Imolában. A pénteki szabadedzésen az idényben a Williams istállóhoz szerződött Senna honfitársa, Rubens Barrichello szenvedett súlyos balesetet, szombaton azonban még nagyobb baj történt: az edzésen a Sennával egyidős osztrák Roland Ratzenberger hatalmas sebességgel kirepült az egyik kanyarban, és életét vesztette.
A balesetek mélyen megrázták az akkor már háromszoros világbajnok Sennát, a vasárnapi nagydíj előtt több versenyzővel is találkozott, miközben a biztonság növelését sürgette, és felvetette a pilótákból álló versenyzői szövetség újraélesztését.
A brazil aggodalommal telve ült volán mögé a délután kezdődő nagydíjon, amelynek hetedik körében, a Tamburello kanyarban kisodródott és több, mint 200 kilométeres sebességgel a betonfalnak csapódott.
Már akkor lehetett látni, hogy komoly a baj. Senna nem mozdult a pilótafülkében, a felvételeken látszott, hogy elvesztette az eszméletét, sisakja jobbra billent. Bár egy pillanatra megemelte a fejét, de más mozdulatot már nem tett. A perceken belül megérkező orvosi stáb azonnal megkezdte a versenyző ellátását. Mint később kiderült, Senna ekkor még élt, de légzését már csak mesterségesen tudták fenntartani.
Mentőhelikopter vitte a bolognai Maggiore kórházba, de már nem tudták megmenteni az életét.
A brazil versenyző halálát a sisakrostéja szélén behatoló, leszakadó kerékfelfüggesztés okozta, ugyanakkor mások, orvosi véleményekre hivatkozva azt állítják, hogy maga a leszakadó kerék találta el végzetes módon a versenyző fejét.
Senna halála sokkolta a világot, de leginkább szülőhazáját, az őt félistenként imádó Brazíliát, ahol háromnapos nemzeti gyászt rendeltek el nemzeti hősük elvesztése miatt. Nem véletlen, hogy a pár hónappal később a labdarúgó világbajnokságot megnyerő válogatottjuk neki ajánlotta győzelmét. Temetésén milliók vettek részt Sao Paulóban. A mélyen vallásos brazil versenyző sírhelyét jelző táblácska is hitét hirdeti: „Semmi sem választhat el Isten szeretetétől.”
A háromszoros világbajnok kultusza nem csak szülőhazájában, hanem szerte a világon erős a mai napig.
Ayrton Senna sokak számára testesíti meg mind a mai napig az igazi, vérbeli profi versenyzőt, aki gyerekkorától kezdve, tudatosan, lépésről lépésre építette fel karrierjét.
Mindez persze mit sem ért volna kivételes tehetsége nélkül, ami hihetetlen szorgalommal párosult. Őszinte volt és szókimondó, sztárallűröktől mentes.
Mások ugyanakkor öntörvényűsége és összeférhetetlensége miatt nem szerették, illetve azért, mert a versenyeken mindent a győzelemnek rendelt alá. Tény, hogy Sennának nem volt mindenkivel felhőtlen a viszonya, leginkább a francia csapattársával, Alain Prosttal nem. A McLaren két csúcspilótájának rivalizálása az 1989-es suzukai futamon csúcsosodott ki, amikor a franciát üldöző Senna az egyik sikánban összeütközött csapattársával. Ám míg Prost feladta a versenyt, a brazil a pályamunkásokkal visszatolatta autóját a versenypályára, továbbhajtott, majd megnyerte a futamot. A verseny után azonban diszkvalifikálták, világbajoki esélye elúszott, a koronát az idény végén Prost fejére tették fel.
Ugyanakkor voltak olyanok, mint az osztrák Gerhard Berger, akik kifejezetten jól kezelték személyiségét.
Senna eredményei számokban:
Nagydíjak száma: 161
Csapatok: 4 (Toleman, Lotus, McLaren, Williams)
Világbajnoki címek: 3 (1988, 1990, 1991)
Futamgyőzelmek: 41
Dobogós helyezés: 80
Pole pozíciók: 65
Első futamgyőzelem: 1985, Portugália
Utolsó futamgyőzelem: 1993, Ausztrália
Senna azért is volt példakép Brazíliában, mert bár gazdag családban született, aktívan segítette a mélyszegénységben élő gyerekeket. Halála után nővére megalapította az Ayrton Senna Alapítványt, amely elsősorban a leszakadó rétegel oktatásának segítésére koncentrál.
Életéről rengeteg könyvet írtak, 1995-ben Dobor Dezső, az MTV szerkesztője és műsorvezetője egy több mint egy órás riportfilmmel emlékezett a legendás versenyzőre.
A szomorú 30. évforduló alkalmából Torinóban megnyílt minden idők legátfogóbb Senna-kiállítása, s egy előzetes is napvilágot látott a tragikus körülmények között elhunyt F1-klasszis életéről készült tv-sorozatból.
A legenda ily módon ma is velünk él...