Orbán reménytelen harca

2018. március 12. 13:07

Putyin és Orbán harca egy fölösleges, meglehet annál károsabb vargabetűként lesz feljegyezve a krónikákban.

2018. március 12. 13:07
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

„A történelem és a logika is elégségesen bizonyítják, hogy az illiberális (túlközpontosított-fosztogató-pazarló) államok – egy bizonyos gazdasági fejlettségen túl – nem tudják hatékonyan szolgálni az értékteremtés, a csere és az újratermelés (a piac) érdekeit, ezért csak idő kérdése, hogy meddig maradnak fenn. Miközben Orbánnak nincs exit stratégiája (ezért veszélyes az uralma), a kényszerű exitje csak idő kérdése. Putyin retorikájából világosan látszik, a Nyugattal való egész kétségbeesett küzdelme egy elfogadható modus vivendi kivívására irányul, kisebb léptékben ez lehet Orbán optimális célja is, akár Putyinnal csomagban. Addig az egész stratégiája összefoglalható a hatalmon maradásban, a személyes pozícióerősítésének és a társadalmi romlás lassításának kettős céljában.

Ebben a folyamatban vannak – vagy legalább erre számít – ütőkártyái: pl. Magyarországnak az »etnikai homogenitásból« származó vélt előnye, amely a szerte propagált és Putyin által is növelni igyekezett »nyugati káosszal« szemben modellként szolgálhatna a globalizáció megállításában és – Magyarországot illetően – a szoft versenyképességünk növelésében. De ez olyan – ahogy a művelt szerb mondja, »long game« –, és különösen az a negyedik ipari forradalom, a szabadkereskedelem stb. globalizációs nyomása közepette, hogy erre alapozni a nemzeti versenyképességet – ami egyébként romlik – rosszabb, mint kalandorság. Az megtörténhet, hogy a jövőben a virtuális világ dominanciája és az internetes ipari és magánéleti kontroll úgy megerősödik, hogy a liberalizmus hagyományos értékei végleg megrendülnek, mert egyszerűen kilúgozódnak a társadalmi logikából. De hogy az így felülkerekedő piaci logika az etnicista, nemzeti, centrifugális erőket részesítse előnyben: ennek gyakorlatilag semmi esélye. Ha valami, akkor a progresszivista autokráciák uralma következik majd, amely a relativizmus után a homogenizációt (akár a kiborgok jogait is ideértve) fogja előnybe részesíteni, mert ezt követeli a technológiai és a piaci hatékonyság. Ekkorra – ha szeretjük ezt a jövőt, ha nem – Putyin és Orbán harca egy fölösleges, meglehet annál károsabb vargabetűként lesz feljegyezve a krónikákban. Károsak voltak, mert hátráltatták nemzeteik versenyképességét és alkalmazkodását a domináns trendekhez, amikor ezeknek akár arra is esélyük lett volna még, hogy ténylegesen befolyásolni tudják a trendeket, és ezzel átmentették volna kultúrájukat a globalizációba, tartósan szavatolva a produktív túlélésüket.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oskar
2018. március 12. 18:21
Nem inkább a liberalizmus értelmezése a hiba, és ezért fogadják el egyre többen az annak más formáját öltő illiberalizmusnak nevezett valamit? Végülis a liberálisok engednek meg olyan dolgokat amelyeket az emberek többsége elutasít és keményen fellépnek olyan ellen amelyek alap az emberek többségénél. Az emberek nagy többsége rendet akar, nem pedig anarchiát.
Peter8811
2018. március 12. 17:07
Ez egy Polgári haladó Farkasházy
navis praetoria
2018. március 12. 16:31
Béndek kozmikus leszámolása Orbánnal, a transzcendens Főgonosszal. De a végén győz majd a béndeki gnózis progressziójának fénye, a sötétség demiurgosza csak fölösleges vargabetű volt. Mindenestre Béndek elérkezett arra a pontra, hogy lehetőségként elismeri, a liberalizmus kifutó széria, a jövő az autokráciáé. Már csak azon folytat utóvédharcot, hogy az milyen természetű lesz. Utolsó reménye "a piac logikája". De hol van az megírva, hogy a sokkal hatékonyabb Artificial Intelligence nem fogja felváltani a piacot, ezt az archaikus, "jobb híján" mechanizmust? Meg hogy nem fog "rájönni", hogy a nemzetnek, mint szervezőerőnek, evolúciós előnye van a versengésben? És vice versa, hogy a nemzetek nem fogják céljaik érdekében felhasználni? Az autoritárius rendszerek (főleg Németország és Japán) II. világháborúbeli bukása mellesleg történelmileg nem volt feltétlenül szükségszerű. Nem tudjuk, mire lettek volna képesek, ha kritikus méretű szuperhatalommá válnak. Kína bizonyítja, hogy egy etnikailag javarészt homogén autoritárius rendszer egész jól el tud navigálni a globalizáció stb. tengerén. Még az USA-t és Európát is van képe lepipálni, a "progresszió" legnagyobb konsternációjára.
balbako_
2018. március 12. 16:01
Ez a faszi a halva szült értelmetlen gondolatok tárháza!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!