Kultúrharc 2018

2018. február 28. 11:41

Amikor csatlakoztunk az unióhoz, akkor nem volt feltételül szabva, hogy a demokráciának liberálisnak kell lennie, abban az értelemben, amit most értenek rajta.

2018. február 28. 11:41
Schmidt Mária
Látószög blog

„Az biztos, hogy nagyon sok szinten és síkon folyik ez a kultúrharcnak nevezett szembenállás. Arról a széles értelemben vett kultúráról érdemes beszélnünk, ami azt jelenti, ahogy élünk, azt az értékrendet, ami fontos a számunkra, azokat az értékeket, amiket mi megvédendőnek, áthagyományozandónak tartunk. Ezekről az értékekről van most tulajdonképpen szó. Ezeknek az értékeknek a megkérdőjeleződése folyik az egyik oldalon és a mi ragaszkodásunk hozzájuk a másik oldalon.

Amikor a Szovjet Birodalom összeomlott és szabaddá és függetlenné váltunk, akkor ezek, a függetlenség is és a szabadság is nagyon jelentős és fontos értéket jelentettek a számunkra. Erről mindannyian így gondolkodtunk és azt hittük, hogy az Európai Uniónak, vagy a nyugati világnak is ugyanolyan fontos a szabadság és a függetlenség, mint nekünk. Ma azonban azzal szembesülünk, és szerintem ez az egyik legfontosabb ellentétpont, hogy ők egy birodalomépítés közben vannak, amiben a mi, a szabadsághoz és a függetlenséghez ragaszkodó felfogásunkat kerékkötőnek vagy hátráltató erőnek tartják.

Azt gondolják, hogy ahhoz, hogy egyneműsíteni lehessen az Európai Uniót, amiből egy technokrata, bürokrata, globális birodalmat szeretnének létrehozni, ahhoz nem kell többé eltűrniük a mi szabadságunkat és főleg nem a nemzeti függetlenséghez való ragaszkodásunkat.

A harcnak a tétje tehát az, hogy ki szabja meg azokat az értékeket, amelyeket közösnek tekintünk, ki fogja Európának a 21. századi arculatát kialakítani. Kinek lesz ereje ahhoz, hogy ezeket az értékeket olyan erővel jelenítse meg, hogy végül ezek legyenek Európa értékei? Az értékek közötti küzdelem tétje persze nem csak a szabadság és a függetlenség, ehhez egy csomó más dolog is hozzájön például a vallás, vagyis a hit, a kereszténység kérdése, a nő és a férfi viszonyának a kérdése és persze az, ki szabja meg, hogy milyen társadalomban kell élnünk?

Emlékezzünk vissza, amikor csatlakoztunk az Európai Unióhoz, akkor nem volt feltételül szabva, hogy a demokráciának liberálisnak kell lennie, abban az értelemben, amit most értenek rajta. Hanem azt mondták, hogy demokráciának kell lennie, olyan demokráciának, ami a liberális szabadságjogokat biztosítja.

Menet közben megváltoztatták a feltételrendszert és számon kérnek rajtunk valami olyasmit, ami tőlünk felettébb idegen, és igazából még ők maguk sem tudják pontosan megmondani, hogy mi az, amihez ragaszkodnak, azon kívül, hogy a normaállítás joga az övék maradjon. Vagyis: a lényeg az, hogy ők mondják meg ki és mi van rendben, és mikor, mi az elvárás, jobban mondva a követelmény, értsd: a mi viselkedésünk megfelel-e az általuk diktált tempónak és az általuk diktált feltételrendszernek. Ezért ez a kultúrharc a mi számunkra egyben szabadságküzdelem is. Aminek a tétje az, hogy meg tudjuk-e tartani a széles értelemben vett kultúránkat vagy nem?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. február 28. 16:54
Egész pontosan rögzítették mit követelnek a belépésért cserébe. Megtettük. Ezáltal teljesítettük az európai demokrácia feltételeket. Ezután minden fontos törvényünket az alaptörvénytől a sajtószabadságig véleményezték, elfogadták az EU-ban. Volt olyan amiben még engedtünk is a véleményezésnél. Tehát itt is minden részletre kiterjedően bevizsgált demokrácia modell működik nálunk. Ezek után kiállni azzal, hogy nálunk nincs demokrácia agyrém! A drága ,magyar spiclijeink jóvoltából, akik interaktív feljelentésvonalat működtetnek az EU szerveivel minden intézkedést - amihez semmi közük azokat is - milliószor átböngészték bogarászták. Nincs a világnak olyan országa amelyiknek a demokráciaképét annyian ellenőrizték volna, mint a mienket. A duma mégis megy nálunk nincs, vagy korlátozott a demokrácia. No menjenek a sunyiba!
liberálzöld.
2018. február 28. 15:05
Kultúrharc: operett Fidesz módra: Dózsa László esete Schmidt Máriával.
Andre1bp
2018. február 28. 14:03
"hozzájön például a vallás, vagyis a hit, a kereszténység kérdése, a nő és a férfi viszonyának a kérdése és persze az, ki szabja meg, hogy milyen társadalomban kell élnünk" Mariska! A meleg fiadnak milyen társadalmat ajánlasz? Elzavarod az országból?
Karbantartó9
2018. február 28. 13:43
Végre kimondja valaki! Így van: mi nem csatlakoztunk feltétel nélkül valami ismeretlen Európához! Ismert EU-hoz, ismert feltételekkel csatlakoztunk! Akkoriban harcosan kiálltam a csatlakozás mellett....ma már meggondolnám kétszer is. Csatlakozni a nagy erős gazdag nyugathoz kívánatos! De együttműködni egy gyenge, irányíthatatlan, gazdasági lobbik által vezérlet EU ellenes Brüsszelhez...ez nagyon nem kívánatos!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!