Alapjogi ügynökség: Eredménytelen a hátrányos megkülönböztetéssel szembeni harc az EU-ban

2017. december 06. 13:04

Eredménytelen a hátrányos megkülönböztetéssel és kirekesztéssel szembeni tíz éves harc az Európai Unióban a szervezet Alapjogi Ügynökségének friss jelentése szerint.

2017. december 06. 13:04

Tíz év elteltével is eredménytelen a hátrányos megkülönböztetéssel és a kisebbségek elleni gyűlölettel szemben folytatott harc az Európai Unióban – állítja az EU Alapjogi Ügynökségének (FRA) egy évtized után ismét elkészített, átfogó felméréséből, amely szerint az unió területén a tartós és széles körű hátrányos megkülönböztetés, az intolerancia és a gyűlölet sok kisebbséghez tartozó személynek az elidegenítésével és a társadalom szélére sodródásával fenyeget.

Az FRA igazgatója, Michael O'Flaherty az ügynökség 2008-ban végzett első ilyen jellegű felmérésére utalva úgy fogalmazott: „majdnem egy évtizeddel ezelőtt figyelmeztettünk arra, hogy az etnikai származáson alapuló megkülönböztetés és gyűlölet széles körben fennáll. Az új eredmények azt mutatják, hogy a jogszabályaink és szakpolitikáink napjainkban sem védik kellően azokat az embereket, akiknek érdekeit szolgálni hivatottak.”

A független uniós szerv szerdán Bécsben kiadott közleménye O'Flahertyt idézve arra is rá kívánt mutatni, hogy minden egyes hátrányos megkülönböztetéssel és gyűlöleti cselekménnyel sérül a szociális kohézió, és olyan egyenlőtlenségek születnek, amelyek „nemzedékekre vetnek árnyékot azzal, hogy táplálják az elidegenítést, amely végső soron pusztító következményekkel járhat”.
 
Az európai uniós kisebbségekről és megkülönböztetésről szóló második tanulmány (EU-MIDIS II) kiemeli, hogy a hátrányos megkülönböztetéssel szembeni jogvédelem biztosításához speciális és erősebb, hatékony szankciókkal társuló intézkedésekre van szükség.

A jelentés szerint uniós átlagban az etnikai származáson alapuló hátrányos megkülönböztetések 88 százalékát, a gyűlölet motiválta zaklatások 90 százalékát és a gyűlölet motiválta erőszakos esetek 72 százalékát nem jelentették be, és az áldozatok „sokkal nagyobb fokú megszólítására van szükség” ahhoz, hogy jelenteni merjék az incidenseket. Mindeközben a bűnüldöző és az egyenlőséggel foglalkozó szerveknek megfelelő eszközökre van szükségük ahhoz, hogy a bejelentett problémákat hatékonyan tudják kezelni.

A felmérésből kiderül, hogy a válaszadók 38 százalékát érte hátrányos megkülönböztetés az elmúlt öt évben Európában: ez különösen az észak-afrikaiakat (45 százalék), a romákat (41 százalék) és a Szaharától délre fekvő országokból származó afrikaiakat (39 százalék) érintette. A hátrányos megkülönböztetés a munkakereséssel összefüggésben volt a legnagyobb (29 százalék).

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2017. december 06. 14:21
"A hátrányos megkülönböztetés a munkakereséssel összefüggésben volt a legnagyobb" Ja, szegeny cigok, az istennek se akarja keresni oket az a rohadt munka...
OberEnnsinnen
2017. december 06. 14:11
"hátrányos megkülönböztetés az észak-afrikaiakat (45 százalék), a romákat (41 százalék) és a Szaharától délre fekvő országokból származó afrikaiakat (39 százalék) érintette. " Mégis G. Sorosnak lenne igaza? Az egyetlen megoldás a Nyílt társadalom, benne a szabad bevándorlással? Elvégre, ha a fentiek lesznek többségben, abban az esetben nyilvánvalóan nem éri őket hátrányos megkülönböztetés. Mivel olyan még nem volt, hogy valakik hátrányosan megkülönböztessék önmagukat! Más csak egy kérdés maradt: az EU Alapjogi Ügynöksége, és maga a jelentéstevő az utóbbi öt évben hány alkalommal lépett kapcsolatba G.Sorossal? Csak, mert az egész úgy hangzik, mintha maga a szaros dolláros G. Soros diktálta volna...
Viator
2017. december 06. 13:54
Mégis mit keresnek itt az észak-afrikaiak? Tessék szépen hazatakarodni a kecskék mellé, oszt egyből megszűnik a "hátrányos megkülönböztetés".
Kanóc
2017. december 06. 13:52
zorbánmiatt!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!