Szijjártó: Erősíteni kell a tagállamok szerepét az integrációban

2017. december 04. 13:32

Nem lehet elvenni a jogot az uniós tagállamoktól, hogy megvitassák az integráció jövőjével kapcsolatos kérdéseket – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter éves meghallgatásán az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának hétfői ülésén.

2017. december 04. 13:32

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának hétfői ülésén kifejtette: az erős európai integrációnak erős tagállamokra kell épülnie, Magyarország pedig visszautasítja az európai egyesült államok gondolatát; az integrációban inkább a tagállamok szerepét kell erősíteni. E törekvés sikere szempontjából komoly „érvágás” Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból, hiszen Magyarország ebben a vitában a brit állásponthoz hasonló érveket hangoztat. Szijjártó Péter kitért arra is, hogy a Brexit esetében egy „rémálomszerű forgatókönyv is elképzelhető”. Ha nem sikerül a lehető legszélesebb körű és legmélyebb szabadkereskedelmi megállapodást aláírni Nagy-Britanniával, akkor a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai fognak érvényesülni, és ez nagyon kedvezőtlenül hatna az európai versenyképességre. 

A tárcavezető kiemelte: azok a történelmi kihívások, amelyekkel az Európai Unió szembesült, „velünk maradtak” az elmúlt egy évben is. Napjaink Európájában komoly vitákat folytatnak e kihívásokról. A miniszter szerint ez természetes, hiszen huszonnyolc szuverén ország tagja az integrációnak, ezért – mint fogalmazott – „nem túlzottan demokratikus” elvitatni a tagállamoktól a vita jogát és lehetőségét. Szijjártó Péter úgy véli, Európában bizonyos társadalmi integrációs folyamatok kudarcot vallottak és párhuzamos társadalmak jöttek létre egyes országokban. Ezekkel a jelenségekkel szembesülni kell, nem lehet letagadni őket kényelmi szempontok és politikai korrektség miatt. 

Szijjártó Péter a kihívások között említette a terrorizmust. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt két évben 27 terrortámadás történt Európában, amelyek során mintegy 1300 fő sebesült meg és 330 halálos áldozatot követeltek. Bizottsági meghallgatása során a tárcavezető kifejtette, hogy korábban nem volt az európai mindennapi élet velejárója a terrorizmus. Magyarország elutasítja, hogy ezzel együtt kellene élni, hogy ez természetes dolog lenne. „Elvárjuk az európai intézményektől, hogy végre lépjenek fel ebben a kérdésben” – közölte a tárcavezető. Úgy vélte, a terrorizmus „egyenesen fakad” abból a tényből, hogy az elmúlt két évben Európába másfél millió illegális bevándorló jöhetett be minden ellenőrzés nélkül. Ez az áramlás igenis lehetőséget biztosít a terrorszervezeteknek, hogy saját harcosaikat gond nélkül a kontinensre küldjék. „Európa biztonsága Afrikában kezdődik” – szögezte le a külgazdasági és külügyminiszter, ezért a migránsok Európába telepítését ösztönző politika helyett meg kell állapodni az afrikai országokkal arról, hogyan segíthetünk a migrációt kiváltó okok megszüntetésében. 

(MTI)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gonterl
2017. december 05. 08:14
A Magyarok mindazokat a jogokat megkapják, amiket ők a Kunoknak és a Jászoknak megadtak. Ezeket a jogokat a cigányok ugyanúgy nem akarják elfogadni, ahogy a Magyarok sem.
Bástyaelvtárs
2017. december 04. 19:16
"Szijjártó: Erősíteni kell a tagállamok szerepét az integrációban" nem Peti! erősíteni kell az integrációt a tagállamokban.
Akitlosz
2017. december 04. 19:11
A tagállamoktól meglehetősen sok jogot el lehet venni. Erről szól az EU, ez értelme és célja. Az EU-nak annyi hatalma van, amennyit a tagállamaitól el tud venni.
balbako_
2017. december 04. 15:14
Azt kéne elvárni, hogy végre Európa ügyeivel foglalkozzanak és ne egy amerikai spekuláns hagymázos ötleteivel!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!