Theresa May keményen nekiment Oroszországnak

2017. november 14. 07:17

A Krím illegális orosz annektálásával először fordult elő a második világháború óta Európában, hogy egy szuverén nemzet erővel vett el területet egy másiktól – mondta Theresa May brit miniszterelnök.

2017. november 14. 07:17

A brit miniszterelnök szerint Oroszország tevékenysége a nemzetközi rendet fenyegeti. Theresa May, aki a londoni City polgármestere, a Lord Mayor hagyományos éves bankettjén mondott beszédet hétfő este, minden eddiginél élesebb hangnemben bírálta Moszkva politikáját.

 May szerint az az átfogó új gazdasági partneri viszonyrendszer, amelyet London szeretne kialakítani az Európai Unióval a brit EU-tagság megszűnése után, alátámasztja majd a közös európai elkötelezettséget a nyitott gazdaságok és szabad társadalmak mellett, azokkal szemben, akik mindezek aláásására törekszenek. A brit kormányfő szerint „ezek között az első helyen természetesen Oroszország áll”.

Theresa May kijelentette: a Krím illegális orosz annektálásával először fordult elő a második világháború óta Európában, hogy egy szuverén nemzet erővel vett el területet egy másiktól. Azóta Oroszország konfliktust szít Ukrajna keleti térségében, ismételten megsértette több európai ország légterét, és kiberkémkedési hadjáratba kezdett, külföldi választásokba beavatkozva – mondta a brit miniszterelnök.

May szerint Moszkva arra törekszik, hogy fegyverként alkalmazza az információt, állami médiaszervezeteit valótlan történetek és Photoshoppal képszerkesztő programmal eltorzított képek elhelyezésére használja, így próbálva ellentéteket szítani a nyugati országok között, miközben igyekszik aláásni a nyugati intézményrendszert is. Theresa May szerint azonban Oroszország nem fog sikerrel járni, mert alábecsüli a nyugati demokráciák ellenállóképességét, a szabad és nyílt társadalmak tartós vonzerejét, és a nyugati nemzetek elkötelezettségét az őket összekötő szövetségek mellett.

A brit miniszterelnök szerint a Nyugat nem akar visszatérni a hidegháborúhoz, és a folyamatos konfrontáció állapotában sem akar élni, ezért az óvatosság és a kapcsolattartás egyidejű politikáját alkalmazza. Ezt a célt szolgálja Boris Johnson brit külügyminiszter néhány hónapon belül esedékes moszkvai látogatása. Theresa May kijelentette: mindezek alapján London olyan Brexit-megállapodásra törekszik az EU-val, amely nemcsak Nagy-Britannia és az Európai Unió számára kedvező, de megerősíti a mindkét fél szívügyének számító liberális értékeket is. Hozzátette: a nyitott szabadpiaci gazdaságok jelentik az életszínvonal mindenkire kiterjedő emelésének egyetlen fenntartható módját.

A korábban zárt, korlátok közé szorított, központi tervutasításos rendszerben élő országokban is akkor kezdett emelkedni a várható élettartam és csökkenni a gyermekhalandóság, akkor indult meg a jövedelmek növekedése és a szegénység visszaszorulása, amikor ezek az országok áttértek a nyitott szabadpiaci politikára – mondta hétfő esti beszédében a brit miniszterelnök.

(MTI)

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tehetős Totó
2017. november 14. 19:53
Vót ecce egy Krími háború... Métt is?
Mystes
2017. november 14. 15:09
szerintem az angolok ne nagyon dumáljanak! olyan területeken is fenntartják a hatalmukat, erővel, amihez etnikailag/történetileg nincs közük, és kurva távol van tőlük - mint pl a falkland szigetek. kevés agresszívebben terjeszkedő nemzet van a történelemben, mint az angol! ezzel szemben az oroszok azt védelmezik, ami etnikaialag/történelmileg is mindig is orosz volt, és a közvetlen szomszédjukban van, a határaik mellett.
u.cserkész
2017. november 14. 14:23
Egy építész ismerősöm több évet töltött Angliában és lelkendezve mesélt a British Múzeumban őrzött tárgyakról, mint az angol kultúra felbecsülhetetlen értékeiről. Különös tekintettel a múmiagyűjteményre, az afrikai törzsi tárgyakra, a kínai porcelánokra, az ázsiai szőttesekre, különleges fafaragásokra, stb. Na, ebből is látszik, hogy Nagy Brit. mindig betartotta a nemzetek önrendelkezését, tulajdonjogát. (Remélem, értitek a viccet.)
ZolieM
2017. november 14. 14:07
Mondja ezt egy olyan ország, amelyik világrekorder a más népek leigázásában, kiirtásában, értelmetlen határok húzogatásában, s 300 éve bitorol egy darabot pl. Spanyolországból (is).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!