Megmászhatatlan és áthatolhatatlan falat szeretne az amerikai kormányzat

2017. március 20. 08:18

Az amerikai kormányzat „tiszteletet parancsoló” falat szeretne az amerikai-mexikói határra. Olyan falat, ami megmászhatatlan és áthatolhatatlan – derül ki a nyilvánosságra hozott tervekből. Az elemzők szerint ez lesz az amerikai történelem egyik legnagyobb kormányzati építkezése.

2017. március 20. 08:18

Az amerikai kormányzat „tiszteletet parancsoló”, magas és áthatolhatatlan falat szeretne az amerikai-mexikói határon. A szövetségi kormányzat a hét végén nyilvánosságra hozta terveit arról, hogy milyen falat szeretne a Mexikóval közös határán, és megkezdte a versenytárgyalások feltételeinek kiírását is. 

Elemzők szerint ez lesz az amerikai történelem egyik legnagyobb kormányzati építkezése. A leendő alvállalkozók számára közzétett tájékoztatás szerint a falnak 30 láb (körülbelül 9 és fél méter) magasnak kell lennie. Ezt a határvédelemért felelős szerv határozta meg, noha a kormányzati elképzelés szerint elegendő lenne 5 és fél méter magas fal is. 

A falnak áthatolhatatlannak kell lennie

A nyilvánosságra hozott elképzelések szerint a falnak olyannak kell lennie, hogy ne lehessen sem felmászni, sem áthatolni rajta, sőt, még a legkifinomultabb eszközökkel, akár horgonyos kampókkal se lehessen megmászni. Ezen kívül biztosítani kell, hogy a falat ne törhessék át és alatta se kúszhasson át senki. A falnak legalább harminc percen, de ideális esetben négy órán keresztül ütésállónak kell lennie, próbálkozzanak akár pörölykapáccsal, csákánnyal, feszítővassal, elemmel működő szerszámmal, vágóeszközökkel, acetilénes (égető) hegesztőpisztollyal vagy más kézi eszközzel megbontani. Az elvárások szerint a falnak „színben tetszetősnek” kell lennie, amerikai oldalon mindenképpen illeszkedve a környező tájba.

Átlátszó falat is építhetnek 

A pályázati kiírás ugyanakkor lehetővé teszi, hogy más tetszetősnek ítélt elképzelést, tervezetet is figyelembe vegyenek. Szóba került például, hogy legyen a falon olyan rész is, amely áttetsző, vagyis a határőrök követhetik, hogy a mexikói oldalon mi történik. 

Az építkezésben részt venni kívánóknak két hét áll a rendelkezésükre, hogy előterjesszék ötleteiket, elképzeléseiket. A vállalkozó cégek kisebb, mintegy háromméteres falrészt is építenek bemutatásképpen, és a kormányzat végül ezek nyomán választja majd ki azt az egy vagy több vállalkozást, amellyel szerződik. 

Trump ígérete volt a fal

Donald Trump választási kampányának egyik fő ígérete volt a mexikói határon építendő fal, amelyet – ahol csak lehetséges – amerikai alapanyagokból építenének meg, és amelynek költségeit Washington Mexikóra terhelné. A most nyilvánosságra hozott tervek a teljes költséget nem rögzítik, de becslések szerit 10-25 milliárdra rúg majd. A héten a kongresszusban előterjesztett költségvetési tervben a kormányzat egymilliárd dollárt kért rá a honatyáktól.

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kaltran
2017. március 20. 18:39
Helyes! De az említett kívánalmak is felvetnek egy érdekes kérdést: ha nem drótból lesz (márpedig nem)akkor mindenféle anyagnak van egy teteje, olyan felülete, amibe-amire kampót lehet dobni. Izgalmas kérdés tehát: milyen lesz a teteje?
jolly77
2017. március 20. 10:13
Hajrá zsidóbérenc jenkik! Fúúúj dolgozó, katolikus mexikóiak!!!
Box Hill
2017. március 20. 09:37
Megmászható és áthatolható falnak eleve nincs sok értelme.
VakzKommondor
2017. március 20. 09:31
Egyébként sokat segit majd az alagutakon ahol átjárnak
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!