Széll Kálmán 2.0 - ezért utálják a politikusok a közgazdászokat

2012. április 26. 09:58

Ha adóemelések adják a kiigazítás zömét, akkor az előttünk álló időszak gazdasági növekedésétől sok jót nem várhatunk.

2012. április 26. 09:58
Bod Péter Ákos
Bod Péter Ákos
Komment.hu

„Mégis meg kell említeni a piaci elemzők első reakcióit: azok ambivalenciája valószínűleg ugyanazon forrásokból táplálkozik, mint a makrogazdasági és gazdaságpolitikai megfigyelőké. Ami nyilvánvaló és pozitív: a tervbe foglalt makroszámokkal valóban jóval a háromszázalékos GDP-arányos szint alatt marad a magyar deficit, továbbá a korábbiakhoz képest sokkal többet lehet tudni a deficitpálya fenntartását szolgáló intézkedésekről. Másrészt - és mindig van »másrészt«, ezért utálják a közgazdászokat a politikusok - azt is jól látni, hogy a költségvetési egyensúly felé mozdító intézkedések túlnyomó része az állam bevételeinek növelésére, semmint kiadásainak mérséklésére irányul. Az adó- és illetékemeléses hiánymérséklésről pedig tudható, hogy az nagyobb mértékben fékezi a gazdaság fejlődését, mint ha a hiányt az állami kiadások csökkentésével próbálnák leszorítani. A gazdasági elemzők részéről hasonló okok miatt érte kritika a 2006-os Gyurcsány-csomagot, majd többünk elégtelennek ítélte a Bajnai-féle 2009-es kiigazítás kiadási oldali komponenseit; most ismét ezt a kritikát lehet megfogalmazni. Ha adóemelések adják a kiigazítás zömét, akkor az előttünk álló időszak gazdasági növekedésétől sok jót nem várhatunk, holott pontosan a növekedés hiánya és a sajnálatosan nagy költségvetési adósságállomány robbanékony együttese az, amely miatt a kockázatelemzők aggályokat táplálnak a magyar állam fizetőképességének kilátásaival szemben.

Az adónövelő tételek 2012 hátralévő hónapjai során és 2013-ban nem egyszeri intézkedésekből táplálkoznak, eltérően a 2010-2011-es csomagok nagy tételeitől, mivel a pénzügyi ügyletekre, a távközlési szolgáltatásokra, az energiaágazatra, illetve az úthasználókra tartós jelleggel kívánnak új adókat és illetékeket kivetni. Ám a felsorolt új adókkal két nagy baj van. Az egyik az, hogy újak, márpedig az adótudorok szerint a régi adó a jó adó, mármint amit megismert és legitimként elfogadott a társadalom, szemben az újonnan kitalált adókkal, amelyeknek a torzító hatásait csak becsülni lehet. A másik - még nagyobb - gond az, hogy a most kigondolt adók az elkerülhetetlen torzulást a gazdasági modernizáció és a hatékony erőforrás-allokáció alapfolyamataiba viszik bele, miközben hazánk éppen a pénzmozgások pangásától és a mobilitás gyengeségeitől szenved.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lazio154
2012. április 27. 12:02
A hozzászólásokat figyelve, szerintem záros határidőn belül Kókát jó emlékezetü Jánosnak, Gyurcsányt Nagy Ferencnek fogjuk nevezni. Bokros Lala szobrot, vagy teret kap. Rákosi és Kádár sirhelye nemzeti emlék kegyhely lesz.Ezt értük el gatyára vetkőztetve.
bolá
2012. április 26. 15:32
A szokásos kínálati, neoliberális nyavalygás n+1-edik változata, amit egy Dimitrov téritől vezértől várni lehet. Mintha Keynes nem is élt volna, Silvio Gesellről nem is beszélve. «A hatékony kereslet nagy rejtvénye, amellyel Malthus birkózott, eltűnt a közgazdasági irodalomból. Említést se találhatunk róla Marshall, Edgeworth és Pigou professzor összes munkáiban, akik a klasszikus elméletet legérettebb formájában kidolgozták; csak lopva, a felszín alatt élhetett tovább Karl Marx, Silvio Gesell vagy Douglas őrnagy (hogy ez ki?) alvilágában. […] Azt hiszem a jövő többet fog tanulni Gesell, mint Marx szellemétől.» Ez utóbbi egyáltalán nem jött el. Csak ezeket az egyszerű lépéseket kellene végiggondolniuk: 1. Mi a magyar gazdaság? - Az, amikor magyarok dolgoznak! 2. Miért dolgozik bárki, így a magyar? - Mert a munkájával megtermelt árut – előállított terméket, elvégzett szolgáltatást – el tudja adni! 3. Akkor mikor fognak dolgozni a magyarok, azaz mikor működik a magyar gazdaság? - Amikor a magyar árunak, a magyar munkának kereslete lesz. De a Dimitrov téri fiúk 40 éves neoliberális ámokfutásuk során a liberalizáció, dereguláció, privatizáció hármas szlogenjével elkótyavetyélték a magyar munka piacát, rászabadították a tőkeerős nyugati cégeket. Össze is omlott a gazdaság , mint a volt NDK-s tartományoké, amit a hiányzó másfél millió munkahely mutat. Ha meg most a magyar kormány a magyar áruknak kívánna keresletet támasztatni, rögtön jön az EU, hogy nem semleges. És ehhez még jönnek a Dimitrov téri fiúk, hogy nem jó, kínálati gazdaságpolitika kell.
MikkaMakka
2012. április 26. 14:16
pedig egyszerű a történet, hiába tudja minden valamirevaló közgazdász h mit kéne csinálni, nem lesz belőle semmi mert hiányzik hozzá a politikai akarat. és a legnagyobb vicc az h most sincs egy párt se a parlamentben(azon kívüliről se tudok) aki felvállalná ezt programjának
Csaba Sz
2012. április 26. 13:39
A közgazdaságtan a legbutább tudomány a világon, mindig növekedésről papol egy behatárolt méretű világban, amelyben az erő- és energiaforrások mennyisége folyamatosan csökken. A fizika törvényeit a közgazdászok sem tudják felülírni. :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!