Egy finn 1957-ben operát írt a magyar forradalomról. Ősbemutató péntek este!

2016. október 21. 14:12

Mindenkinek csak a „halszagú” nyelvrokonság ugrik be finn-magyar kapcsolatokról, pedig 1956 is erős kötelék: az egyetlen (cseppet sem halszagú) operát például egy finn szerző írta forradalmunkról. A bánya című, már 1957-ben megírt zeneművet először mutatják be, péntek este a budapesti Operaházban. Helsinkiben már szerdán megemlékeztek a magyar '56-ról – a finn parlament elnökének részvételével.

2016. október 21. 14:12
Stumpf András

1957-es megírása óta először fogják bemutatni azt az operát, amely a nyugati világban a magyar forradalom tiszteletére írt egyetlen ilyen jellegű zenemű.

A világhírű, idén nyáron elhunyt Einojuhani Rautavaara finn zeneszerző A bánya című operájáról van szó,s noha a zeneszerző az ősbemutatót már nem érhette meg (idén nyáron elhunyt), özvegye jelen lesz az előadáson. A zenekart a Finnországhoz ezer szállal kötődő Bogányi Tibor vezényli majd. 

Magyar nemzeti ünnepi koncert Helsinkiben is

Helsinkiben szintén zenével emlékeztek a magyar forradalomra: október 19-én nagyszabású koncertet adtak az Alvar Aalto tervezte, nagy hírű Finlandia Palotában. Szalay-Bobrovniczky Vince nagykövet és Richly Gábor intézetigazgató meghívására közel 400 vendég tekintette meg a világhírű zongorista-házaspár, Ránki Dezső és Klukon Edit hangversenyét. 

Klukon Edit és Ránki Dezső a koncert próbáján Helsinkiben

 

A művészek a kortárs magyar zeneszerző, Dukay Barnabás egy rövid darabja mellett Liszt Ferenc Dante szimfóniáját játszották el, amit egyébként igen ritkán lehet hangversenytermekben hallani. A koncert díszvendége volt a második legmagasabb finn közjogi méltóság, Maria Lohela, a parlament (Eduskunta) elnöke.

Magyar részről a Miniszterelnökség helyettes államtitkára, Molnár Balázs tartott beszédet. Az eseményen a politikai és kulturális élet jeles tagjai, továbbá a magyarság képviselői vettek részt. Beszédeikben Szalay-Bobrovniczky és Molnár is kiemelték: a függetlenségük 100. évfordulóját jövőre ünneplő finnek a forradalom 60. évfordulóját most ünneplő magyarokhoz hasonlóan nagybetűvel írják a szabadság szót.  

Szalay-Bobrovniczky Vince magyar nagykövet Eero Heinäluoma korábbi és Maria Lohela jelenlegi finn házelnökkel a fogadáson

 

Finn-magyar '56-os könyv is készült

Szalay-Bobrovniczky Vince és Richly Gábor a héten közösen mutatták be a magyar intézetben Richly és Csete Örs fotográfus közös könyvét, amely az „1956-os arcok és sorsok” címet viseli. Ebben a szerzők számos ismert magyar forradalmár, így Fónay Jenő, Pongrátz Gergely vagy Obersovszky Gyula mellett megszólaltatják azokat a finneket is, akik hatvan éve akár egy verssel, akár egy politikai manifesztummal, akár pedig egy tüntetés megszervezésével kiálltak a magyar forradalom és szabadságharc mellett.

A kétnyelvű publikáció a héten került a finn könyvesboltokba de várhatóan a magyar olvasóközönség számára is elérhető lesz.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2016. október 29. 10:31
Ez egy jó kezdeményezés. Már 1996-ban vagy 2006-ban meg kellett volna történnie - de akkor a pufajkások illetve a szemkilövetők uralkodtak...!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!