Tárgyalás helyett panaszkodás és fenyegetőzés: ennyit tud Brüsszel

Szijjártó Péter szerint az európai emberek ismét a brüsszeli politikusok alkalmatlanságának levét isszák meg, de van remény hazánk számára, de vannak még itt fontos részletek.

A külügyminiszter szerint a NATO-tagállamoknak újra kellene gondolniuk az „Ukrajna-stratégiájukat”.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, a NATO külügyminiszteri ülés szünetében tartott sajtótájékoztatóján arra hívta fel a figyelmet, hogy a NATO-tagállamoknak újra kellene gondolniuk az „Ukrajna-stratégiájukat”, mivel az eddigi tervek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
A miniszter beszámolt arról, hogy több külügyminiszter kollégája továbbra is hangsúlyozta az Ukrajnának nyújtott támogatás fenntartásának fontosságát, sőt egyesek a segítségnyújtás erősítéséről és a NATO katonai szerepvállalásáról is beszéltek.
Szijjártó Péter ezzel szemben továbbra is ragaszkodik a magyar állásponthoz, miszerint a NATO-nak el kell kerülnie a közvetlen konfrontációt Oroszországgal, és mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy ne vegyen részt a konfliktusban.
A miniszter emellett felvetette, hogy az elmúlt időszak fejleményei alapján érdemes lenne átgondolni és módosítani a szövetség stratégiáját.
Szijjártó szerint az eredeti terv, amely Ukrajna győzelmét és Oroszország vereségét célozta meg, már nem tartható, és az ukrán ellenoffenzíva sem érte el kitűzött célokat. A külügyminiszter kijelentette, hogy a diplomáciai, tárgyalásos megoldás mellett továbbra is kevesen álltak ki, és a NATO vezetői között még mindig a háborús hangulat uralkodik.
Ukrajna NATO-csatlakozása tekintetében Szijjártó szerint egyetértés van abban, hogy ez jelenleg elképzelhetetlen, mivel kockáztatná a harmadik világháború kirobbanását.
A külügyminiszter sajtótájékoztatójáról készült videót itt tekintheti meg:
Nyitókép: Thierry Monasse / Getty Images
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Már a menetrend is kezd körvonalazódni.
Egyre közelebb kerülhet Ukrajna a tűzszünethez.
Három év szakértői előrejelzéseit és a háborús fejleményeket összevetve egyre világosabb, hogy az optimista várakozások rendre alulmaradtak a hadműveleti valósággal szemben – olvasható a Faktum tényellenőrző portál elemzésében.