Putyin és Erdogan felavatta a Török Áramlat gázvezeték fekete-tengeri szakaszát

2020. január 08. 16:48

Az oroszországi Anapából érkező Török Áramlat földgázvezeték 935 kilométer hosszú fekete-tengeri szakaszát, amely két párhuzamos csövön futva Kiyiköy településnél éri el Törökország európai partjait.

2020. január 08. 16:48

A két államfő az isztambuli Halic kongresszusi központban tartott ünnepélyes eseményen avatta fel a vezetéket, videolinkkel kapcsolódva az anapai Russzkaja kompresszor-, illetve a kiyiköyi fogadóállomáshoz, ahol üzembe helyezték a vezetéket. A jelképes gázcsap elfordítása közben Putyin oldalán Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök, Erdogan mellett pedig Aleksandar Vucic szerb elnök állt.

Putyin a ceremónia előtt tartott beszédében kijelentette: „a Moszkva és Ankara közötti együttműködés az akadályoztatási kísérletek ellenére minden téren fejlődik”. A Török Áramlat elkészülése általános értelemben Európa számára is fontos fejlemény – mutatott rá, hozzátéve, hogy

Oroszország és Törökország 2016 októberében kötött megállapodást az ukrán tranzit elkerülését célzó Török Áramlat gázvezeték megépítéséről. Az egyik cső kizárólag Törökországot, míg a másik Törökországon keresztül Délkelet- és Közép-Európa országait, köztük Magyarországot látja majd el orosz földgázzal. A vezeték két ága egyenként évi 15,75 milliárd köbméteres kapacitású lesz.

Putyin később hangsúlyozta: a Török Áramlat annak jele, hogy Moszkva és Ankara stratégiai partnersége „figyelemreméltó és kézzelfogható gyümölcsöket hoz”. Törökország egy nemzeti érdekeinek megfelelő projektbe „vágott bele” - fogalmazott az orosz elnök, aki reményét fejezte ki, hogy akár más területeken is még sok közös projekt megvalósul. Erdogan beszédében kiemelte: „a Török Áramlat mind a kétoldalú kapcsolatainkat, mind a térség energiatérképét tekintve történelmi projekt.”

A török elnök szintén reményét fejezte ki, hogy a mostani együttműködésre alapozva további közös sikereket is elérnek. Rámutatott, hogy az európai országok fokozott érdeklődést mutatnak a vezeték második ágán érkező orosz gáz iránt. Törökországban a vezeték egyebek mellett hozzájárul majd Isztambul, Bursa és Izmir energiaellátásához, fedezve az ország jelenlegi éves gázfogyasztásának mintegy 25 százalékát. A Török Áramlatot a helyi hálózattal összekapcsoló szárazföldi csőszakasz 100 százalékban a Botas török állami kőolaj- és gázvállalat tulajdona lesz, míg a másik, Európába tartó vezeték Törökországban futó 180 kilométeres szakaszának a Gazprom és a Botas által 50-50 százalékos részesedéssel létrehozott vegyesvállalat a birtokosa.

A szerdai rendezvényen jelen volt még többek között Fatih Dönmez török energetikai és természeti erőforrásokért felelős miniszter, valamint Alexander Novak orosz energiaügyi miniszter is.

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
airmax
2020. január 09. 15:34
Igazából nekünk nem az a feladatunk, hogy igazságot tegyünk az amerikai birodalom ukrán terjeszkedése, illetve az orosz birodalomnak az ukrán térvesztését kompenzáló lépései közt... (a birodalmak cselekszenek a maguk birodalmi logikája szerint) Nekünk az a dolgunk, hogy felismerjük mi folyik a világban körülöttünk és, úgy cselekedjünk olyan kapcsolatokat építsünk ki ami leginkább megfelel az itt lakó emberek érdekeinek... Ehhez pedig meg kell tudnunk lavírozni, kompromisszumokat kötni, mind a szövetségeseinkkel, mind a nem szövetséges, de együttműködni hajlandó államokkal... Ez a kormány ebben egészen jól teljesít, még akkor is, ha az ellenzék vélt politikai érdekei szerint félremagyarázza, ködösíti, eltorzítja az eseményeket.
airmax
2020. január 09. 15:23
Nem hiszem, hogy ez európa ellen készülne, hiszen épp európába lehet majd továbbítani az orosz gázt... Ukrajna, és az ukrajnát bekebelező birodalom egyes képviselői viszont nem nagyon örülhetnek... De ezt már régen eldöntötték az oroszok, hogy nekik nem biznisz az amit ukrajna művel gáz ügyben... Nem kis befektetés két elkerülő utat is kiépíteni, és ha megtették akkor annak oka van, és jelent is valamit a jövőre nézvést... (Ha megpróbálunk orosz fejjel gondolkodni, akkor láthatjuk, hogy az ukrán vezeték amerikai befolyás alá kerülése, nekik nemzetbiztonsági ügy... hiszen ha az amerikaiak elzárják a csapot akkor létfontosságú európai bevételtől esnek el... tehát az elkerülőket meg kellett építeniük...) Én aggódtam bulgária miatt, mert egyszer ott már sikerült megtorpedózni oroszországból jövő gázvezetéket... Most úgy látszik magukhoz tértek.. a szerbek elkötelezettsége vitathatatlan.. Így szerintem hozzánk is el fog érni a cső...Nyilván ez nem jelenti azt, hogy ne akarnánk a romániából jövő csövet is, vagy a horvátországból behozható amerikai LNG-t... Onnan veszünk ahonnan jobb az ár, és európa felé még tranzit díjat is szedhetünk... már látszik, hogy az ukránokkal való megegyezés csak egy gesztus amerikának, illetve nyilván, ha az ukránok nem lopják el a gázt, nem fenyegetőznek a csap elzárásával, és ráadásul megfizetik a nemzetközi piaci árat, akkor tolnak ők arrafelé is, mert hát ha már megvan a cső miért ne legyen használva?
szajnyalogatoviktor
2020. január 08. 23:01
bastya elvtarsat meg sem hivtak? o mar szart er? :DD
BőröndÖdön
2020. január 08. 19:54
Már csak a csuti hiányzott erről a díszpinty-találkozóról...:(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!