Le Monde: Fillon ideológiai győzelmet aratott

2016. november 21. 10:43

Sarkozynek a bevándorlásellenes Nemzeti Fronttól kölcsönzött identitási témáival, valamint Juppé centrista irányvonalával szemben Fillon győzelmével visszatért a hagyományos konzervatív jobboldali ideológiai irányvonal a francia jobboldal a Le Monde szerint.

2016. november 21. 10:43

A francia jobboldal az elnökjelölt-állító előválasztás első fordulójában tíz év után végleg búcsút mondott Nicolas Sarkozy volt államfőnek és az általa képviselt, a bevándorlásellenes Nemzeti Fronttól kölcsönzött identitási témáknak, s a volt kormányfő, Francois Fillon győzelmével visszatért a hagyományos konzervatív jobboldali ideológiai irányvonalhoz – írta hétfői elemzésében a Le Monde című francia napilap.

Francois Fillon elsöprő, 44 százalékos győzelme az első fordulóban kudarcot jelent az Alain Juppé által képviselt centrista irányvonal számára is. Bordeaux polgármestere két éve a legnépszerűbb francia politikus, 28 százalékos eredményével azonban csak második helyen jutott be a jövő vasárnapi második fordulóba, és kétséges, hogy javítani tud-e az eredményen.

Az előválasztást az a konzervatív, tradicionális jobboldal nyerte meg, amely egyértelmű liberális reformokat és irányváltást sürget Francois Hollande jelenlegi szocialista államfő politikájával szemben.

Ezekben gondolkozik Fillon

Francois Fillon három pilléren, a liberális gazdaságpolitikán, az erős közbiztonságon és a konzervatív társadalomszemléleten alapuló programjával a jobboldal középpontjába tudott kerülni az elmúlt hetekben. Gazdasági téren a 35 órás munkahét eltörlését, a vállalkozások járulékainak 50 milliárd eurós csökkentését és a közszféra félmilliós leépítését ígéri. A hét jelölt közül ő az egyetlen, aki eredetileg a házasság intézményének a homoszexuális párokra való kiterjesztését engedélyező törvényt is eltörölte volna, ezt a javaslatát azonban a kampányban annyiban módosította, hogy az örökbefogadást korlátozná a meleg pároknak, a házasodást nem tiltaná meg.

Jérome Fourquet, az IFOP közvélemény-kutatóintézet elemzője szerint Fillon ideális keveréke Nicolas Sarkozynek és Alain Juppének.

Karakterében benne van Juppé ünnepélyessége és tekintélyt parancsoló személyisége, ugyanakkor programjában Sarkozyhez hasonlóan radikális változást ígér a bevándorlást és az iszlámot illetően, de az exelnöknél sokkal visszafogottabb és kevésbé populista módon. „Ez megfelel annak, amit az igazi jobboldali emberek akarnak” – véli az elemző.

Sarkozy Fillonra szavaz majd

Francois Fillon a második forduló nagy esélyesének számít. Egyrészt azért, mert jelentős fölénnyel, 44 százalékkal nyerte meg az első fordulót, másrészt azért, mert Nicolas Sarkozy őt támogatja, annak ellenére, hogy a két politikus között soha nem volt felhőtlen a viszony.

Úgy tűnik, Francois Fillon értette meg a leginkább azokat a kihívásokat, amelyek előtt Franciaország áll. Rá fogok szavazni (a második fordulóban). De a választóim szabadok, csak azt kérem tőlük, hogy ne menjenek a szélsőségek irányába” – mondta Nicolas Sarkozy, aki a környezete szerint azt akarta, hogy politikai visszavonulásakor „egyértelművé tegye a dolgokat”.

A versengés Alain Juppével nem zavar. Eléggé hasonló politikai elképzelésünk van” – mondta még 2015 decemberében Francois Fillon. „Ha versenyezni fogunk, az lojális módon fog történni. Nem lesznek övön aluli ütések” – tette hozzá a volt miniszterelnök, aki egyetlen ellenféltől tartott, Nicolas Sarkozytól. Vasárnap este ezt az akadályt saját maga hárította el az elnöki székhez vezető útból.

(MTI)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2016. november 21. 11:30
Nem elhanyagolando az sem hogy jo viszonyt akar az oroszokkal es egyuttmukodest Sziriaban a terroristak ellen. Egyedul o merte kimondani a vitaban hogy ha Aszad meg a helyen van, az ketsegkivul azt jelenti, hogy a nep tamogatja - tetszik-e ez nyugaton vagy sem. Felkeszult volt, es meggyozo.
kortárs
2016. november 21. 11:13
Miért hír a francia Népszava ideológiai baromsága? Szánalmas próbálkozás ez a magyarázat. Reméljük nálunk is jön egy piacpárti, polgári jobboldali fordulat a balracsúszott orbáni politika helyett, mielőtt a jobbikos, vagy a dékás szocialisták megerősödnek!
emhem
2016. november 21. 10:50
jó látni, hogy valahol még viszonylag rendesen működik a jobboldal
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!