Még tovább maradhatnak EU-tagok a britek

2016. augusztus 14. 15:35

Akár 2019 végéig is elhúzódhat, mire Nagy-Britannia tényleg kilép az Európai Unióból a The Sunday Times cikke szerint. Ennek egyik oka, hogy sem a Brexit-minisztérium, sem a külkereskedelmi minisztérium nem tudja időben elkezdeni a munkát, a másik pedig, hogy a lap szerint az Egyesült Királyság meg akarja várni a jövő évi francia elnökválasztás és a német parlamenti választás eredményét.

2016. augusztus 14. 15:35

A korábban jósoltnál egy évvel, 2019 végére csúszhat az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból, mert a brit kormány nem áll készen a távozásról szóló tárgyalások megindítására. A The Sunday Times című vasárnapi lap City-beli forrásokból úgy tudja, kabinettagok jelezték a londoni pénzügyi központnak, hogy az ország a vártnál tovább maradhat az EU-ban. 

Theresa May miniszterelnök a várakozások szerint 2017 januárjában fogja aktiválni a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, amely a közösségből való kilépést szabályozza. Onnantól számítva két évük van a feleknek az erről szóló tárgyalások lebonyolítására. És noha sokan szorgalmazzák, hogy a kormányfő tartsa magát ehhez a menetrendhez, könnyen lehet, hogy nem fogja: a júliusi kinevezése után felállított két új tárca, a kilépéssel foglalkozó (Brexit-)minisztérium és a külkereskedelmi tárca ugyanis nem tudja időben megkezdeni a munkát ehhez. 

Késleltetheti a júniusi referendumon megszavazott brit kilépést a jövőre esedékes választások Franciaországban és Németországban – írta a The Sunday Times. A lap szerint az Egyesült Királyság meg akarja várni az 50. cikkely aktiválásával a tavaszi elnökválasztást Franciaországban és a szeptemberi parlamenti választást Németországban. „Nem lehet úgy tárgyalni, hogy nem tudjuk, kivel tárgyalunk” – idézte egyik forrását az újság. A lapnak a kabinet egyik tagja is elismerte, hogy a két választás jelent „némi fejtörést” számukra.

David Davis, a Brexit-minisztérium és Liam Fox, a külkereskedelmi tárca vezetője kinevezése után egyaránt azt mondta, hogy az Egyesült Királyság 2019 elején távozhat az Európai Unióból. Azonban mindkét minisztérium felállítása lassan halad, előbbiben a szükséges létszám fele, utóbbiban alig a tizede van csak meg. Egyesek szerint a helyzet „kaotikus”, így az 50. cikkely aktiválása 2017 őszére csúszhat. A lap által idézet egyik forrás azt mondta, a két tárcánál még azt sem tudják, milyen kérdéseket kellene feltenni, amikor végre elkezdik a tárgyalásokat. A helyzetet tovább bonyolítják a külkereskedelmi miniszter és a külügyminiszter közötti területi viták arról, hogy melyikükhöz tartoznak a brit külpolitika egyes kulcsfontosságú kérdései – értesült a The Sunday Telegraph. 

A lap egyébiránt nem csak Liam Fox és Boris Johnson vitáiról írt a Brexittel kapcsolatban. Idézte a Relate pártanácsadó szolgálatot, amely iránymutatást adott ki a Brexit miatt vitázó pároknak. A kalauz szerint a vitát szigorú keretek közé kell szorítani, hogy ne fajulhasson el odáig, ahonnan már nincs visszaút, és tisztázni kell, hogy melyek azok a kérdések, amelyek valóban a várható kilépéssel vannak összefüggésben, és melyek azok, amelyek valójában múltbéli konfliktusok. "Néha pedig jobb egyszerűen egyetérteni abban, hogy nincs egyetértés." 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
néhai Ch.Pilot
2016. augusztus 15. 01:18
Szerintem ki se fognak lépni. Elcsalják az egészet, addig tologatják a kilépést, míg mindenki elfelejti és fű alatt bent maradnak. Ezzel egyúttal nevetségessé teszik a népszavazás intézményét, amit aztán az EU Bizottság majd be is tilt, hogy többé senki nem állhasson ellen a judeo-ballib EU hatalmának.
smarton
2016. augusztus 14. 21:37
Most ígértek pénzt a mezőgazdaságba, abból, amit be kellene fizetni az Eu-ba. :D Azt elfelejtették mondani, hogy majd 2019-ben. Dolgozik az amerikai diplomácia, mindenképpen megpróbálják visszacsinálni.
Adam5
2016. augusztus 14. 20:15
Ügyes, megvárják míg megerősödnek az EU szkeptikus erők, akikkel higgadtan lehet tárgyalni, a többi csak kifogás.
balbako_
2016. augusztus 14. 19:39
Ravasz! Mert Hollander bukik az biztos és, ha Merkel is repül akkor miért mennének el?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!