Faymannékat kritizálja az Amnesty International

2016. február 23. 16:59

Az Amnesty International szerint a genfi menekültügyi egyezménybe nem fér bele, hogy Ausztria felső határt szab a naponta beadható menedékkérelmek számának. Aki a kormány tagjaként „ilyen mértékben megkérdőjelezi az alapvető játékszabályokat és nevetségesnek, valamint jelentéktelennek bélyegzi azokat, az magát a jogállamiságot vonja kétségbe” – mondta a jogvédő szervezet ausztriai vezetője.

2016. február 23. 16:59

Az osztrák kormány megsérti az emberi jogokat, nem tartja be a törvényeket és megszegi a nemzetközi jogot is – közölte az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet ausztriai tagszervezetének vezetője kedden az osztrák menekültpolitikát értékelve.

Heinz Patzelt Bécsben tartott sajtótájékoztatóján aláhúzta: a genfi menekültügyi egyezmény nem valamiféle „ködös szociális elképzelés”, hanem olyan nemzetközi és európai jogalap, amely Ausztriában is kötelező érvényű. Az ausztriai szervezet vezetője kijelentette: a menekültügyi egyezmény nem ismer sem felső korlátot, sem napi kvótát, és nem tartalmaz olyan fogalmakat, mint „biztonságos származási ország”, valamint „biztonságos harmadik ország”, ahova „vissza lehet küldeni az embereket, mint egy pingponglabdát”.

Aki a kormány tagjaként „ilyen mértékben megkérdőjelezi az alapvető játékszabályokat és nevetségesnek, valamint jelentéktelennek bélyegzi azokat, az magát a jogállamiságot vonja kétségbe” – fogalmazott Patzelt. Ha mindenki maga alakítja ki a saját játékszabályait, akkor anarchia jön létre – érvelt.

Bejrút jogosan húz határt, Franciaország ne bíráljon

Patzelt az osztrák intézkedéseknek a nyugat-balkáni országokban kifejtett, sokszor „dominóhatásnak” nevezett következményére utalva úgy fogalmazott, az osztrák kormány „hús-vér emberekkel játszik dominójátékot”, a menekültek balkáni útvonala által érintett államokat pedig arra kényszeríti, hogy kövessék a „jogsértő példát”.

Egyúttal elfogadhatatlannak nevezte, ha olyan országok bírálják Ausztriát a szigorításokért, mint Franciaország, ahol az emberek Calais-nál „vegetálnak”.

Patzelt véleménye szerint „mélységesen érthető” felső határról beszélni olyan esetben, mint amikor Bejrút polgármestere egymillió befogadott menekült után arról beszélt, hogy „nehezen megoldható már a helyzet”. Azonban amennyiben Ausztria csupán naponta 80 menedékkérelmet akar befogadni, az Patzelt szerint „szánalmas, nevetséges és tűrhetetlen”.

A belügyminiszter visszautasítja a vádakat

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter visszautasította a szervezet vezetőjének vádjait, és arról beszélt, hogy a megszabott napi kvóta további csökkentését tervezik.

A múlt héten életbe lépett osztrák intézkedés szerint a továbbutazókkal együtt naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be Ausztria területére, és a déli határnál legfeljebb 80 menedékkérelem nyújtható be. Egy korábbi döntés szerint idén legfeljebb 37 500, 2019-ig összesen mintegy 130 ezer migránst engednek be az országba.

Ausztriában 2015-ben összesen 90 ezer, míg 2014-ben 28 ezer, 2013-ban 17 ezer menedékjogi kérelmet nyújtottak be. Idén eddig 11 500 kérelmet érkezett be az osztrák hatóságokhoz.

 

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Specialolvasó
2016. május 14. 02:15
Ha majd a tavasz beköszöntével a Mutti és a jogvédők meghívásra több 10 millió ember jelenik meg Európa kapuinál, akkor már nem az anarchia fog fenyegetni, hanem a háború.
tango47
2016. március 18. 12:00
Ha-ha! Ilyen, amikor a hóhért akasztják.
választópolgár
2016. március 06. 05:48
A sors nem ver bottal. Ki mit másra kiabál-megkapja azt.
kispufi
2016. március 01. 10:49
AI vs. Faymann deathmatch? Úristen, de izgulok. Mint amikor Mesterházy és Gyurcsány egymásnak mennek. Na mindegy, nem születhet olyan végeredmény, hogy ne tudnék örülni a vesztesnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!