Bethlen Gábor-út kialakításához kér segítséget az erdélyi Hunyad és Fehér megye magyarsága

2016. január 10. 17:38

Bethlen Gábor-út kialakításához kéri a magyar kormány, az Országgyűlés, az RMDSZ és a Communitas Alapítvány segítségét az erdélyi Hunyad és Fehér megye szórványmagyarsága. Leginkább a fejedelem nevéhez kapcsolható városokat, Marosillyét, Dévát, Vajdahunyadot, Gyulafehérvárt és Nagyenyedet érinti a tervezet, amely a turizmust fejlesztené.

2016. január 10. 17:38

Bethlen Gábor-út kialakításához kéri a magyar kormány, az Országgyűlés, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a szövetség által létrehozott Communitas Alapítvány segítségét az erdélyi Hunyad és Fehér megye szórványmagyarsága – közölte vasárnapi hírlevelében az RMDSZ.

A Bethlen Gábor-út projektjét a Hunyad megyei magyar szervezeteket és egyházakat tömörítő Hunyad Megyei Magyar Állandó Konferencia szombati, dévai tanácskozásán mutatta be Gudor Botond, a nagyenyedi református egyházmegye és Zsargó János, a hunyadi református egyházmegye esperese. Mint elmondták, a térség történelméhez szorosan kötődő Bethlen Gábor szellemi öröksége erdélyi és össznemzeti szimbólumnak tekinthető. Úgy vélték, hogy Erdély egykori fejedelmének a neve összefonódott a magyar szórványközösségek fennmaradásért vívott küzdelmével. Erre utal az a tény is, hogy tavaly a magyar Országgyűlés a magyar szórvány napjává nyilvánította november 15-ét, a fejedelem születésnapját.

Gudor Botond az MTI-nek elmondta, a projekt turisták által végigjárható úttá fűzi össze azokat a településeket, amelyek Bethlen Gáborhoz kötődnek, de emellett a műemlékvédelmi értékmentő elképzeléseket is közös rendszerbe kapcsolhatná. Egyelőre Hunyad megyében Marosillye (Ilia), Déva és Vajdahunyad, Fehér megyében pedig Gyulafehérvár és Nagyenyed szerepel a programban, de más településeket is szeretnének bevonni. Amint az esperes hozzátette, Marosillye a fejedelem születési helyeként, Déva a fejedelem által épített Magna Curia által, Vajdahunyad a vár Bethlen-szárnya által, Gyulafehérvár a fejedelem temetkezési helyeként, Nagyenyed pedig a fejedelem szellemiségének az ápolójaként kapcsolódhat be a programba.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szervtolvaj
2016. január 11. 11:12
Már csak azért is jó a kezdeményezés, mert aki Mo-ról Erdélybe utazik, az 90%-ban Székelyföldre, a maradék pedig Kalotaszeg, Kolozsvár környékére megy (természetesen érthető az is, hogy miért) és a többi rész valahogy kimarad. Hallottam én már erdélyi szórványból többször és több helyről a jogos panaszt, hogy ők valamiért kimaradnak az útvonaltervből. :(
Akitlosz
2016. január 11. 01:08
Milyen fejedelem? I. Gábor Magyarország királya volt.
Szúnyog
2016. január 10. 21:32
Erre a hírre vajon melyik tahó nyomott pirosat?
3M..
2016. január 10. 17:42
A magyar kormánynak kötelessége minden erejével segítenie nemzettestvéreinket. Nagyvonalúan, anyagiakat nem sajnálva! Az erdélyi magyarok mindennél fontosabbak. Szebb Jövőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!