Az Ifjúság2008 kutatás a harmadik olyan kísérlet – a rendszerváltás folyamatának kezdete óta –, amely megpróbálja a társadalomtudomány, a szociológia eszközeivel leírni azokat a társadalmi, gazdasági átalakulásoknak (is) köszönhető változásokat és jellegzetességeket, amelyek a generációs újratermelődés folyamataiban végbemennek. Az elmúlt két évtized ifjúságszociológiai kutatásai jelzik, hogy kitolódott az ifjúsági korszak. Míg négy éve a kábítószerektől, ma leginkább a munkanélküliségtől és a kilátástalanságtól félnek leginkább a fiatalok.
A fiatalok egyre hosszabb időt töltenek oktatási intézményekben. Az első gyermek vállalása az utóbbi 10 évben évekkel későbbre tolódott. Ennek részben az az oka, hogy a férfiak és a nők tartós párkapcsolatban való elköteleződése szintén – az oktatási rendszerben eltöltött időszak megnövekedésével – a 20-as éveik második felére húzódik. Az ezredfordulót követő években azonban a házasságon kívüli születések aránya dinamikusan emelkedett.
A kutatás megállapítja azt is, hogy a fiatalok beszédcselekvése ma elsősorban az interneten zajlik. A beszélgetések hagyományos helyszíneit (kávéház, teázó, söröző) ugyanis csak átlagosan 2-3 havonta látogatják meg.
Az Ifjúság 2008 gyorsjelentéseEzt elkúrtátok (Konzervatórium)