Lélegzetét visszafogva figyel a világ: szabadulhatnak a túszok, de milyen áron?
Súlyos kritikákat kap az izraeli kormány, sokan a terror és az iszlamisták visszatérésétől félnek.
A biztonságpolitikai szakértő szerint az a kérdés, hogy a legmagasabb harcértéket képviselő katonáikat lecserélték-e az ukránok.
Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő, a Neokohn főmunkatársa volt a Hetek műsorának vendége. Morvay Péter műsorvezető felidézte, hogy a bahmuti harcokról eltérő narratívákat lehetett hallani az elmúlt időben. Felidézte, hogy az ukrán szárazföldi erők parancsnoka arról beszélt, hogy „a város védelmének minden egyes napja lehetőséget jelent számunkra, hogy időt nyerjünk a tartalékosok felkészítésére. Felkészüljünk a jövőbeli hadműveletekre.”
Erre a szakértő úgy reagált, „semmi nem változott.
A politikusok és a média a mi rövid memóriánkból élnek.
Bahmut úgy kezdte a karrierjét, mint egy fontos stratégiai célpont, amit az oroszok nem tudnak bevenni. Ha elkezdenek bevenni egy települést, az rögtön degradálja a település besorolását”
Majd azzal folytatta, hogy „a tények azok nem változtak, a narratívákat illetően pedig egyetlen narratívát ismerek. Azt úgy hívják, hogy műholdas felvételek. Látjuk, hogy a város be van kerítve, és a városon belül ukrán csapatok vannak. Az egymillió dolláros kérdés, hogy sikerült-e az utolsó hetekben sikerült-e az ukránoknak lecserélni a legmagasabb harcértéket képviselő katonáikat területvédelmisekre, akiket azért küldtek oda, hogy tartsák a frontot, amíg lehet, és hősiesen haljanak meg.
Vagy ezek a haderők bent maradtak Bahmutban, és ők azok, akik harcolnak az oroszok ellen”
– tette fel a kérdést Robert C. Castel.
A teljes beszélgetést alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Képernyőfotó
***