Rabszolgaságról, kizsákmányolásról szó sincs!

2018. december 12. 13:17

Rugalmassá kell tenni a hazai munkaerőpiac kínálati oldalát.

2018. december 12. 13:17
Szalai Piroska
Figyelő

Ellenzéki és szakszervezeti oldalról ellenkampány övezi a munka törvénykönyvének módosítását a túlóra-keret megemelésének kapcsán. Rabszolgaságról, kizsákmányolásról beszélnek. Mi az igazság?

Természetesen rabszolgaságról, kizsákmányolásról szó sincs! Hanem sokkal inkább arról, hogy a magyarországi munkaerőpiac fontos versenyképességi tényező, és néhány területen - ilyen például a 250 órás túlóra-keret - bürokratikus akadályok nehezítik a többletmunkavállalást. A kormány gazdaságpolitikájának fókuszában 2010 óta az áll, hogy rugalmassá kell tenni a hazai munkaerőpiac kínálati oldalát. A szóban forgó, ellenzéki és szakszervezeti oldalról érkező zajjal kísért módosítás ezen koncepcióba tartozik. Ne feledjük, hogy a kormányzati intézkedések révén immár 800 ezerrel többen dolgoznak hazánkban, mint 2010 előtt. Sőt, soha ennyien nem dolgoztak még, több mint 4,5 milliónyian, Magyarországon.

Maradván a túlóránál, mi a helyzet Nyugaton? Ott minden változatlan?

Az uniós statisztikai hivatal adatai szerint 31,2 órát túlórázik átlagosan évente egy magyar munkavállaló, ezzel nálunk a negyedik legkevesebb a túlmunka az EU-tagállamok között. Ezzel szemben Nyugat-Európában átlagosan sokkal több a túlóra, mint hazánkban.

Például?

Például a legmagasabb, 270,4 óra a briteknél jellemző, míg az uniós átlag 166,4 óra, tíz nyugat-európai országban pedig 180 óránál is többet túlóráznak.

Ezek szerint akkor nálunk nem trendi a túlmunka?

Nézze, itthon a vállalkozások alapvetően nem használják ki az évi 250 órás keretet. S úgy tűnik, a kis- és középvállalkozásoknál egyre gyakoribb a az egyéni megállapodás szerinti eltérő munkarend alkalmazása.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
a hun
2018. december 12. 17:27
"Rugalmassá kell tenni a hazai munkaerőpiac kínálati oldalát." Amennyiben a "kínálati oldal" = a munkavállaló, aki, így-Orbán szavaival-túlmunkával pluszjövedelemhez jut, tegyük rugalmassá a munkaadó oldalt, és béremeléssel jusson a munkavállaló pluszjövedelemhez: MAGYARUL: a kecskeméti autógyári munkás vigyen haza annyi pénzt, mint németországi munkatársa! Ezt intézze el a miniszterelnök, s akkor őszintének hat az, hogy ő a munkások pártján van. Mert addig csak a nyugati tőkések igényeinek kiszolgálásáról van szó.
a hun
2018. december 12. 17:18
"... itthon a vállalkozások alapvetően nem használják ki az évi 250 órás keretet." Ha ez igaz-tételezzük föl, szakértő nem hazudik-MI a bánatnak megemelni a kihasználatlan 250 órát 400 órára?! Nooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooormális?! Senkitől nem hallottam ellenérvként az adózás hátrányát:-egy bizonyos túlóra után, a munkavállaló az adóhivatalnak robotol, mert nem hogy a túlóra-pótlék zéróvá válik, DE! az alapórabérét sem viszi -megy a NAV-hoz a robot díja.
krakken96
2018. december 12. 16:37
Tehát Nyugaton magasabb a túlóra keret. De arányosan többet is keresnek. Ezzel az emeléssel most arányosan kisebbek lettek a bérek a nyugatiakhoz képest... Rabszolgatenyésztés?
Kup Lung
2018. december 12. 16:00
Valóban felettébb érdekes hogy Szalai Piroska ( a Nemzetgazdasági Minisztérium tanácsadója egyébként ha valaki nem tudta volna ) úgy védi a 400 órát hogy közben szinte elképzelhetetlennek tartja még a 250 -et is ami eddig vót :) . Kissé komikus akkor a változtatás . Valóban . ---- Na a gyakorlat micsoda ? Az hogy a magyar cégeknél le van jelentve (már aki le van !) 8 órára vagy részmunka időre . Aztán most is dolgoztatnak velük bőven többet . Pl. akiket ismerek azok közül nem egynél 12 óráztatnak h-p-ig aztán néha még hétvégén is be kell zuhanni . Csak hát ezeknek a dolgoknak papíron se híre se hamva. Ezt nem feszegetik a KKV cégeinknél ? Pedig ez így megy . ---- Az hogy a multiknál dolgozók -ahol azért jobb a valós bejelentés kétségtelenül , ezt tapasztalom náluk Győr-Moson és Fejér M.-i multik között -- ott meg az a probléma hogy a 3 műszak fárassza le a melósokat .(az éjszakai műszakot a 21.sz-ban hogy nem lehet kiiktatni na az az igazán szégyen !) Emiatt ott sem tapasztaltam hogy a jelenlegi 250 óra fölé akarna menni bárki is . Tehát ez után sem fognak fölé menni . Saját akaratukból ! ---- Végül is az egészre azért van szükség szerinte :hogy a külföldi befektetők felé fontos irányt jelöl meg az, ha rugalmas a munkaerőpiac. ----- Miért ? Ennyire hülyék lennének ? Hogy nem járnak utána hogy nem akarnak a 3 műszakban dolgozók nemhogy 400-at de 250 órát sem túlórázni ? ----- De persze a külföldi nem ezért jön ide vagy marad távol . Az infrastruktúrát nézi hisz a kész terméket vissza/el kell szállítani , aztán a munkaerő milyenségét nézi és hogy ezért mennyit kell fizetnie . Ár /értékben meg bőven jók vagyunk . Hisz itt kevesebbet keresünk egy prémium autós cégnél (beszálítónál) mint a V4 többinél kommersz autókért . Miért is ???? ----- Sokkal jobban örülnék ha az állam is és a cégek is a munkaerő képzését , oktatását javítanák . DE arra nem akarnak ám költeni ! És akkor biza sokkal nagyobb lenne a tőkevonzó képességünk . És nem ez a túlóra emelgetésben hinnének a "szakértők" . Értelmetlenül .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!