Szerepet játszhatnak gazdasági tényezők is: ahol például lehetőség van a korszerű HIV terápia alkalmazására, ott sikerül a fertőzés terjedését lassítani. Említésre méltó szerepe van a szexedukációnak, a szexuális életre való nevelésnek, a HIV fertőzést övező stigmának, ami sajnos visszatartja az embereket attól, hogy felkeressenek egy szűrőállomást, és az ismeretek hiányának nemcsak a HIV-ről, hanem az egyéb szexuális úton terjedő fertőzésekről is.
A Szex és New York című sorozat egyik jelenetében egy férfi kifakad, hogy „ebben a városban már nem is lehet lefeküdni egy nővel, ha nincs friss HIV-teszted”. Magyarországon mennyire racionális kérés egy HIV-teszt akár egy komoly, akár alkalmi partnertől – természetesen amennyiben nem akarnak óvszert használni?
A Karolina Rendelő szűrőállomásán találkozunk ilyen párokkal. Számuk azonban kevés, még mindig
sokkal többen jönnek szűrésre azok, aki utólag, egy-egy kockázatos szexuális kapcsolat után, félelmükben keresnek fel minket.
Keveset beszélnek róla, miközben ez lenne a természetes, elfogadott módja, hogy ha nem használnak óvszert, akkor ellenőrzik partnerüket.
Van egy olyan tanács, hogy „ne moss fogat idegennek adott csók előtt pár óráig”, mivel úgy kevésbé tud csók vagy orális szex útján HIV-fertőzés kialakulni. Helyes ez a tanács?
Pontosítanám: „Orális szex előtt ne moss fogat 1,5-2 órával”. Azért is helyes ez a tanács, mert a legújabb kutatások és kérdőíves felmérések alapján az orális szexet nem tekintik szexuális kapcsolatnak, vagy legalábbis veszélytelennek minősítik a legfiatalabb korosztályokban. Fontos, hogy a HIV-et kevesebb kockázattal, de az összes többi szexuális úton terjedő fertőzést orális szex útján is ugyanúgy el lehet kapni.
Az Anonym AIDS Tanácsadó Szolgálat 1988-ban alakult, tehát idén lettek harminc évesek. Éreznek változást a hazai helyzettel kapcsolatban, akár a szűrésre járók, akár a fertőzötteket, akár a társadalmat illetően?
Az AATSZ hiányt észlelt a magyar társadalom ismereteiben. Életvezetési tanácsadásra, különös tekintettel az egyének szexuális szokásaira, egészségmegőrző, felvilágosító és betegséget megelőző munkára van szükség. A detektált fertőzések terjedésének leghatékonyabb megelőző módszere a szűrés, szűrésbe terelés, a kiszűrtek terápiába való befogadása. Ehhez alacsony küszöbű, anonim, ingyenes HIV-szűrés biztosítása szükséges, felvilágosító munkát kell végezni. Mindezt együttvéve primer, secunder és tercier prevenciónak nevezzük. El kell érni, hogy a szexuálisan aktív korcsoportok – különös figyelemmel a szenvedélybeteg csoportokra, azok partnereire, a szexmunkásokra, MSM-populációra, a terhesgondozás során a nőkre – részt vegyenek HIV-szűrésen. Iskolákban és diákklubokban, fesztiválokon kihelyezett „kampányszűrésekkel” kell elérni az embereket. Budapesten és vidéken egyaránt – koncertek, AIDS világnapi rendezvények, gyermekotthonok, nevelőintézetek, közintézeti plakátkiállítások segítségével, prevenciós beszélgetésekkel és tanácsadásokkal.
Beszélni, beszélni, beszélni a témáról.