Az ukrán külügyminiszter szerint még jobban meg kéne szankcionálni az oroszokat
„Az orosz propaganda állításai ellenére a szankciók működnek” – írta Andrij Szibiga ukrán külügyminiszter az X-en.
A munkácsi polgármesteri hivatalnak eltökélt szándéka, hogy Ukrajna állami jelképével váltsa fel a Magyarország „katonai erejét jelképező” turulnak a város fölé magasodó emlékművét – írta a munkácsi városi tanácsi (közgyűlési) forrására hivatkozva a portál
A Munkácsi Vármúzeum pénteken pályázatot hirdetett Ukrajna címeremlékművének elkészítésére, amellyel valószínűleg a turulszobrot cserélik majd le a vár fokán álló obeliszk tetején – adta hírül a zakarpattya.net.ua kárpátaljai hírportál.
Az orgánum szerint az emlékműcsere feltehetően válasz a magyar kormány „ukránellenes és Ukrajnával szemben ellenséges retorikájára”. A munkácsi polgármesteri hivatalnak eltökélt szándéka, hogy Ukrajna állami jelképével váltsa fel a Magyarország „katonai erejét jelképező” turulnak a város fölé magasodó emlékművét – írta a munkácsi városi tanácsi (közgyűlési) forrására hivatkozva a portál, amely szerint erre utal, hogy a Facebook közösségi portálon közzétett pályázatot a várban álló emlékmű talapzatának fényképével illusztrálták.
Eredetileg a millennium évében, 1896-ban állították fel a munkácsi várban a turulmadaras emlékművet, amelyet a Kárpátalját megszálló csehszlovák hatóságok 1924-ben lebontattak. A megsemmisült emlékművet a fennmaradt tervek és fotók alapján Pákh Imre, munkácsi származású üzletember készíttette el és állíttatta vissza 2008-ban édesapja, Pákh Sándor kívánságára. Az egytonnás turulszobor 2,5 méter magas, szárnyainak fesztávolsága 6 méter, a csőrében lévő kard súlya 70 kilogramm. A talapzat és a szobor együttes magassága 25 méter. Az emlékmű a várral együtt Munkács legnépszerűbb idegenforgalmi látványossága.
(MTI)