Patrióta erődemonstráció az ENSZ-ben

2018. szeptember 30. 11:32

Az USA és Izrael vezetői bátran álltak ki vállalt konzervatív értékeik mellett a nemzetközi szervezetben.

2018. szeptember 30. 11:32
Veszprémy László Bernát
Mandiner

Az ENSZ-közgyűlés New York-i ülésszakán számos fontos beszédben deklarálták patrióta országok vezetői, hogy továbbra is szemben állnak a globalizációval, és hogy megvédik nemzeti szuverenitásukat a nemzetközi szervek beleszólásától. A legfontosabb értelemszerűen Donald Trump amerikai elnök beszéde volt, mely beszéddel megerősítette elköteleződését az „Amerika az első” jelszót használó politikája mellett.

„Amerikát az amerikaiak kormányozzák. Elutasítjuk a globalizmus ideológiáját, és a patriotizmus doktrínáját fogadjuk el” – tisztázta az elnök, s ezen szavai a kéretlen nemzetközi demokrácia-építés korábbi bajnokának vezetőjétől igencsak markáns állásfoglalás volt. A nemzetközi sajtó meg is fogalmazta azt a kritikát, hogy Trump a „nemzetközi rend” megdöntésére készül szavaival. A magyar olvasó előtt azonban ismerősen csenghet a szóhasználat, hiszen Orbán Viktor magyar miniszterelnök is erről beszélt idén nyáron.

Trump megnevezte a nyugati világ első számú riválisait is:

ezek Észak-Korea, Irán és Kína.

Ugyan az Amerikával szemben gesztusokat tevő Észak-Koreával már kevéssé volt kritikus, mint tavaly (amikor is megígérte, hogy „teljesen el fogja pusztítani” Észak-Koreát, amennyiben az fenyegeti az Egyesült Államokat és szövetségeseit), ám állásfoglalása a nyugati értékeket képviselő országokat fenyegető veszélyekkel szemben továbbra is kemény és egyértelmű volt.

Itt rövid kitérőképp érdemes idézni Szijjártó Péter magyar külgazdasági- és külügyminiszter álláspontját Iránnal kapcsolatban: „Kicsi ország vagyunk, nem vagyunk az iráni politika központjában, és Irán sincsen a külpolitikánk központjában, tehát nem mi vagyunk ebben az értelemben a mérleg nyelve. Az EU általános hozzáállása, hogy jobb benntartani Iránt a nemzetközi párbeszédben, mint kívül, ez a mi általános álláspontunk és Európáé, de nem hiszem, hogy döntő tényező vagyunk az Egyesült Államok Irán-politikájában”. Az „Amerika az elsőt” tehát követi a „Magyarország az első” szlogen külpolitikai értelmezése is.

Trump beszédét így folytatta: „Válasszuk együtt a patriotizmus, a prosperitás és a büszkeség jövőjét. Válasszuk a békét és a szabadságot a dominálás és a vereség helyett. És gyűljünk itt egybe népünkért és nemzeteinkért, [melyek] örökké erősek, örökké szuverének, örökké igazak, és örökké hálásak Isten kegyelméért, jóságáéért és dicsőségéért”. Szavai kétségkívül nem a nyílt társadalom és a progresszió értékeit tükrözték.

A beszéddel kapcsolatban terjedt a hír, hogy az ENSZ közgyűlése „kinevette volna” Trumpot. A videón egyértelműen látszik, hogy Trump saját szövegétől eltérő, vicces beszúrásán nevetnek: az amerikai elnök szokásához híven hozzátette, hogy „tényleg igaz” vagy „nagyon igaz”, ezt pedig a rideg diplomáciához szokott képviselők és politikusok láthatóan a feszültség oldásaként értelmezték. Eközben az amerikai gazdaság kiemelkedően sikeres évet zár, Trump támogatottsága nem adhat okot fejtörésre az amerikai elnöknek, és Brett Kavanaugh-t sem sikerült úgy megtörni a meghallgatásán, mint azt várták a demokrata oldal szimpatizánsai. Még a Trumppal szemben örökké kritikus New York Times is belátta, hogy

„Trump még mindig ura a világporondnak”.

Hasonlóan fontos volt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök beszéde az ENSZ előtt. Netanjahu a Palesztin Hatóságot a terror finanszírozásával vádolta, és feltette a kérdést, hogy vajon miképp nevezheti Izraelt apartheidnek Mahmud Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke, miközben ugyanezen Hatóság pénzt fizet az izraelieket meggyilkoló terroristáknak. Netanjahu kiemelte, hogy Izrael sokszínű demokrácia, és hogy a zsidó népnek bibliai joga van hazájához. Az ENSZ-ben tehát két nagyhatalom vezetője is a nemzeti szuverenitás és a patriotizmus mellett érvelt. Trump és Netanjahu is a klasszikus szabadságeszményre és az istenhitre alapozta beszédét.

Az izraeli vezető beszédének főbb pontjai voltak továbbá, hogy Irán titkos raktárban tárol nukleáris anyagokat Teheránban; hogy az Irán által támogatott Hezbollah dzsihadista szervezet a bejrúti repülőtér közelében működtet olyan gyárakat, amelyek precíziós rakétákat állítanak elő; hogy Irán nem hagyott fel azzal a céljával, hogy nukleáris fegyvereket fejlesszen ki; hogy Irán fenyegetést jelent a Közel-Kelet stabilitására; hogy Európának fel kell ébrednie és meg kell értenie az Irán által jelentett fenyegetést. Netanjahu beszédét még a vele ellenséges Há’árec is az egyik legjobb felszólalásának nevezte.

Netanjahu beszéde során részben az előtte felszólaló Abbász szavaira reagált, aki az iszlám szélsőséges gyakori módszerével élt:

progresszív nyelvezetbe rejtve fogalmazta meg radikális programját.

Beszédében Izraelt „apartheidnek”, „gyarmatosítónak”, „rasszistának” nevezte, és nyíltan az apartheid Dél-Afrikához hasonlította. Izraelt hol az 1967-es határok mögé utasította, hol pedig azt emelte ki, hogy nem hajlandó elfogadni a zsidó állam létjogosultságát. Tekintve, hogy az ENSZ-ben a Palesztin Hatóság rövidesen a G77 nevű, fejlődő országokat összefogó tömörülést fogja vezetni, egyelőre nem lehet számítani arra, hogy Abbászt ellentmondásos érvelése és iszlám terror iránti támogatása miatt elszigetelnék az Izraelt egyébként rendre elítélő szervezetben.

Összesen 112 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
br-o
2018. október 01. 14:23
Nem ártana, ha Veszprémy elfogulatlan cikkeket is írna, nem csak propagandát.
heizer
2018. október 01. 09:26
Nekem egyébként azzal nincs bajom, hogy kiváló szövetségesünk Izrael, lehet tőlük mit tanulni kell is, de szerintem a Soros-ellenesség mellett mondjuk üzletelhetnénk velük mezőgazdasági-technológiai-katonai fronton is, lehetőleg minél többet. Persze ez mellett nem kell eltagadni azt se, hogy hát Izrael az bizony elnyomó állam is, ami némileg szükségszerű, ha az ember életben is akar maradni. Nem rózsaszín ott egyik fél se.
heizer
2018. október 01. 09:22
Na mindegy, elnyelte a hozzászólásom. Azt akartam mondani, hogy ez a nagy patrióta kamuszöveg éles ellentétben áll az Irán elleni karatéval. Ki a franc tiszteli akkor az örökké szuverén Iránt, aki semmilyen szinten nem jelent világpolitikai fenyegetést senkire, a helyi erődemonstrációi és összeütközései pedig a térségen belül kezelhetőek! Irán nem rúgott fel a picsába megkötött szerződéseket, akárhogy is állítja ezt Izrael, Szaúd-Arábia és az USA. Trump semmi mást nem csinál, csak két leghűségesebb szövetségese partikuláris érdekeiért kritikátlanul kiáll (nyilván valamit kap ezért cserébe), és páriává akarja tenni a világ szemében Iránt. Persze őket sem kell félteni, elég nagy szarkavarók, de nem nagyobbak, mint sok másik.
heizer
2018. október 01. 09:17
">>Válasszuk együtt a patriotizmus, a prosperitás és a büszkeség jövőjét. Válasszuk a békét és a szabadságot a dominálás és a vereség helyett. És gyűljünk itt egybe népünkért és nemzeteinkért, [melyek] örökké erősek, örökké szuverének, örökké igazak, és örökké hálásak Isten kegyelméért, jóságáéért és dicsőségéért
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!