Mennyire balos avagy jobbos, konzervatív avagy liberális a magyar társadalom? Izgalmas eredményeket hozott egy új kutatás, amiből kiderült: gazdasági értelemben egyértelműen baloldaliak, családi kérdésekben viszont konzervatívak a magyarok – ugyanakkor az egyéni szabadság értelmezésében kifejezetten liberálisok vagyunk. A magyar társadalom eléggé zárt – de a vártnál talán kevésbé az.
A Policy Solutions elemző intézet, a német szocdemekhez kötődő Friedrich-Ebert-Stiftung és a baloldali nézeteket képviselő Új Egyenlőség magazin arra vállalkozott, hogy egy nagyszabású kutatás keretein belül feltérképezzék a magyar szavazók politikai értékrendjét. „Már nyolc éve folyik egy nagy vita arról, hogy Orbánt jobbról vagy balról lehet megelőzni, de ehhez tudni kellene, milyen a magyar társadalom” – jelentette ki kedden Pogátsa Zoltán a felmérés eredményeit bemutató minikonferencia kezdetén a Budapest Music Centerben.
„Kutatásunk alapján a politikai értékrendet a hagyományos jobboldali-baloldali-liberális felosztás helyett egy új koordinátarendszerben mutatjuk be” – mondta Boros Tamás, a Policy Solutions elemző intézet stratégiai igazgatója. A kutatók X tengelyen a gazdaságpolitikai értékrendet, míg Y tengelyen a magyarok társadalompolitikai értékrendjét ábrázolták.
A gazdaságpolitikai dimenzió tekintetében egy „gazdasági baloldal – gazdasági jobboldal” tengelyt állítottak fel, míg a társadalompolitikai dimenzió kapcsán egy „társadalmi zártság – társadalmi nyitottság” tengelyt, ami azt mérte, hogy a magyarok milyen arányban támogatják egy kulturálisan nyitottabb, folyamatosan változó, vagy egy zártabb, tradícióra építő ország létrehozását. Egy 28 kérdésből álló kérdőívre adott válaszok alapján a kutatók ebben a koordinátarendszerben helyezték el a választókat és izgalmas eredményeket kaptak.
Sokat várunk az államtól, de nem azt kapjuk, amit akarunk
„A magyarok körében erős a magáncégek törvényi szabályozása iránti igény” – kezdte a számok ismertetését Boros Tamás. A Policy Solutions igazgatója elmondta: a válaszadók 80 százaléka szerint akkor igazán jó egy társadalomban élni, ha nincsenek nagy különbségek gazdagok és szegények között, 70 százalékuk egyetért a progresszív adózással és a legtöbben szeretnék, hogy az állam támogassa a rosszabb helyzetben lévők társadalmi felemelkedését. A magyarok 73 százaléka a mindenkori sztrájkolók pártáját fogja, ugyanis szerintük az embereknek akkor is van joguk sztrájkolni, ha ez másoknak kellemetlenségeket okoz.
Annyit ér a munkánk, amennyi fizetést kapunk érte? A válaszadók szerint nem: a fizetés nem tükrözi a munka valós értékét. Érdekes adat, hogy a magyarok többsége még mindig úgy gondolja, hogy a magáncégek tesznek többet értük és nem az állam. „Az emberek sok mindent akarnak az államtól, de nem azt kapják, amit várnak” – kommentálta az eredményeket Boros.
A magyarok többsége szerint munka mindig van, és aki nem dolgozik, az egyszerűen nem akar.
„Összességében elmondhatjuk, hogy a magyarok számára az igazságosság és az állam szerepe fontos, de a bizalom alacsony az állammal szemben, a vagyon általános megadóztatását pedig nem támogatják” – mondta Boros Tamás.
A magyarok jelentős többsége szerint a cigányok sosem fognak beilleszkedni
A Policy Solutions igazgatója kiemelte: igyekeztek provokatív kérdéseket feltenni, hogy a magyarság társadalompolitikai értékrendjét egyértelműen fel tudják térképezni. A válaszokból kiderült, hogy az állampolgárok 82 százaléka egyetért azzal, hogy a nevelés elsődleges célja a rend és a fegyelem megtanítása, így a többség szerint a nevelői eszköztárba egy-egy pofon is belefér, annak ellenére, hogy ez törvényileg tiltott.
A magyarok 72 százaléka úgy gondolja, hogy a cigányság sosem fog tudni beilleszkedni a többségi társadalomba. A magyar társadalom közel kétharmada szerint a világ veszélyes hely, és akkor jó, ha a család feje a férfi. „Ezzel egyébként a nők fele is egyetért” – tette hozzá Boros, majd kiemelte: „az emberek legnagyobb arányban a hagyományos családi értékeket képviselik, a cigánysággal és bevándorlókkal kapcsolatban pedig nagyon zártan gondolkoznak”. Társadalompolitikai kérdésekben azonban még mindig jóval megosztottabbak a magyarok, mint gazdaságpolitikai témákban.
Egy szűk többség támogatja a halálbüntetést, de egyre többen mondják azt, hogy nincs rá szükség. Régebben többen támogatták. A magyarok fele szégyellné, ha lenne egy meleg családtagja, míg a másik fele nem. A választók kétharmada szerint az emberek alapvetően jók. „Ez egy liberális álláspont” – tette hozzá Boros. Az abortuszt a magyarok 78 százaléka támogatja.
A magyarok családi kérdésekben konzervatívak, de amikor az egyéni szabadságról van szó, akkor liberálisok
– mondta Boros Tamás.
A magyarok elsöprő többsége szerint minden tekintély megkérdőjelezhető. Boros szerint ez inkább abból fakad, hogy a magyar egy kimondottan racionális nemzet. „Inkább racionálisak vagyunk, mint hívők. Lengyelországban nem ilyen eredmények jöttek volna ki” – magyarázta. Az eredményekből egyértelműen kitűnik, hogy a magyarok sok kérdésben zártan gondolkoznak, néhány témában megosztottak, de az egyéni szabadság tekintetében nyitott, liberális társadalom a magyar.
Gazdasági értelemben egyértelműen baloldaliak vagyunk
„Gazdasági értelemben a magyar társadalom egyértelműen baloldali” – folytatta az eredmények összegzésének Boros. A Policy Solutions igazgatója elmondta: a választók 34 százaléka képvisel nyitott-baloldali álláspontot, míg 40 százalékuk zárt-baloldalit. Gazdaságpolitikailag az emberek csupán 15 százaléka mondható jobboldalinak, piacpártinak.
Mi dönti el, hogy nyitottak vagyunk-e vagy zártak? „Ez az iskolázottsággal mutat korrelációt” – mutatott rá Boros. Az adatokból látszik, hogy a főiskolát, egyetemet végzettek többsége nyitott álláspontot képvisel társadalmi kérdésekben.
Ha az eredményeket a pártok szintjén is lebontjuk, láthatjuk, hogy
a Fidesz-szavazók többsége gazdaságpolitikailag baloldali, de még mindig itt van a legtöbb piacpárti szavazó.
Gazdaságilag egyébként a Jobbik szavazótábora a legbaloldalibb. A Fidesz szavazói a legkonzervatívabbak, még a Jobbik táboránál is konzervatívabbak. Társadalmi kérdésekben a legnyitottabban az MSZP szimpatizánsai gondolkodnak, de náluk is csak a szavazók fele nyitott.
„Összességében elmondhatjuk, hogy a magyar társadalom 74 százaléka gazdaságpolitikai értelemben baloldali, társadalompolitikai kérdésekben jóval kevesebb a szélsőséges álláspont, mint gazdaságiakban. Az is egyértelműen látszik, hogy a magyar társadalom inkább zárt, de nem annyira, mint azt korábban gondoltuk” – zárta az eredmények ismertetését Boros Tamás.
„Van egy olyan rossz érzésem, mintha valaki betört volna az otthonunkba és ellopott volna valamit” – reagált az OpenAI kutatási igazgatója arra, hogy a Meta az elmúlt két hétben nyolc alkalmazottjukat csábította el. A cég most „újrakalibrálja” a fizetéseket, és kreatív módszereket keres a tehetségek megtartására.
A legfrissebb kutatás szerint a Fidesz továbbra is az első helyen áll, miközben a többi párt közül egyedül a Tisza Párt tudná átlépni a bejutási küszöböt.
Fiatal űrhajósunk üzeneteinek köszönhetően hosszú idő óta először éreztem magam igazán büszke magyarnak úgy, hogy ebben az érzésben nem volt jelen semmiféle politikai töltet. Krupincza Mariann írása.
Az interjúban Orbán Viktor leszögezte: Varga Juditban miniszterelnöki képességek voltak. Varga volt férje ezt nem viselte jól idegileg, elkezdett kakaskodni kollégánkkal.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 178 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2018. június 28. 07:43
Én nem találom olyan meglepőnek ezeket az eredményeket. Ez a jobb-baloldali törésvonal nem érvényes már, nem e mentén osztódik meg politikailag a magyar társadalom. Hanem a lokalista-globalista törésvonal mentén.
Jobboldal és baloldal fogalma kb 20 éve nem jelent semmit, nyugaton régebben. A felmérés nyilván vénemberek agyszüleménye, akik még nem fogták fel, hogy már más idők járnak.
100 éve a jobboldal eredeti ismérve a végnélküli munka, dolgoztatás, kihasználás alapú társadalom volt. A baloldal ezzel helyezkedett szembe a 8 óra munka/pihenés/szórakozással, szakszervezetekkel, gyermekmunka ellen, nők jogai (mert kevés volt a munkaerő és kellettek a dolgozó kezek).
A mai politikai formációk már minden régi balos es jogos értéket magáénak vallanak, nem harcolnak olyasmiért, hogy legyen 15 órás munkanap, stb hülyeségek. Ekként a régi jobb-bal ellentéteknek már csak kismértékben van helye.
Ezért vesztette el a baloldal és a liberálisok az eszmei identitásukat, nem lehet már sarkosan kiállni valami ellen. Már csak a sercli maradt, a kisebbségek jogai, a munkanélküliek ingyenpénze, a jóléti társadalmakban a társadalmi feszültségek migránsok általi felforgatása, hogy majd a szocik jöhessenek forradalmazni, jól rendetrakni, egyenlőséget teremteni.
Bizony-bizony, a helyiek alsó és középrétegei között már nem nagy a különbség, van víz, áram, lakhatás, tévé, pia, kaja....hát kellett egy teljesen szegény reteget teremteni (migránsok), akiért a jelen világ forradalmait helyeben lehet megvívni, és szavazók millióit megnyerni a balliberális oldal számára!