1. Gyurcsány. Kell még valamit mondanom, Ildikó? Jó, csak annyit: amíg az ellenzéki oldalon politikailag él és mozog Gyurcsány Ferenc, bármilyen ellenzéki összefogásos vagy együttműködésre annyit kell csak mondania a kormányoldalnak: Gyurcsány. És kész. Gyurcsány Ferenc a Fidesz lottó ötöse, vagy mint az autós kártyában a Lola-T. Mindent visz, mindent üt.
Nem elég, hogy 2004 és 2009 közötti kormányzásával, Őszöd után a hatalomhoz való több évnyi hiábavaló ragaszkodásával leamortizálta az országot egykor uraló, behálózó baloldalt, még kilenc évvel bukása után is itt kísért közöttü(n)k. És mivel láthatólag most sincs kedve visszavonulni, a Gyurcsány-jelenség az ellenzék előtt álló egyik legnagyobb kihívás marad.
2. A szocialisták önfelszámolása. Látva azt, hogy a NER egy meghirdetett ideológiából, egy kifüggesztendő nyilatkozatból nyolc plusz x év alatt valódi rendszerré érett, a szocialisták 2010-ig és azután elkövetett lassú, (ön)kínzó harakirije, önfelszámolása, önfeladása politikatörténeti művek, politológiai tanulmányok sorát szülhetné. Az MSZP az állampárti gyökeréből eredően, a félsikerű rendszerváltásnak köszönhetően a posztkommunista Magyarország legbefolyásosabb, legszervezettebb, mélyen a társadalom szöveteibe gyökerezett pártja maradt, a lakótelepi proliövezetektől a legmagasabb politikai, állami, gazdasági és homályzónás elitig. Mintegy másfél évtizedig – akkor is, amikor épp jobboldali kormány volt hatalmon.
Az MSZP 2002-es győzelme után viszont, hiába állt rendelkezésükre kétszer négy év, a kormányzásra, a dőzsölésre, az urbánus (bal)liberális értelmiségnek való megfelelésre koncentrálva sikerült nekik az a bravúr, hogy kormányzás közben sorvadtak el a vidéki hálózataik, egyáltalán, a társadalomhoz fűződő élő, kommunikációra, visszacsatolásra alkalmas kapcsolataik. Horn Gyula elhunyt, de az elmúlt két évtized szocialista vezetése itt él közöttünk: az érintetteknek nem kéne feltenniük nekik a kérdéseket, hogy mit (nem) csináltak, hova tűnt a hálózat, hová tűnt a magyar társadalmi valóságok ismerete, hogy tehették ezt, és, nos, hol van a pénz?
A baloldal önsorsrontó könnyelműséggel elkövetett önfelszámolása most már a harmadik választáson bosszulja meg magát,