Történelmi lehetőség kapujában a Fidesz – Az ellenzék újraépítésre vár

2018. április 09. 00:38

Az elemzők, de a laikus közvélemény számára is meglepő Fidesz-fölénnyel ért véget a 2018-as választás. Azonban nem csupán a kormánypárt győzelmének elsöprő mértékét, hanem a kiemelkedően magas részvételt sem sejthettük előre. Mit üzennek az eredmények? Mit árulnak el a Jobbik irányváltásáról és az ellenzéki koordinációról? Csokorba gyűjtöttük a legfontosabb tanulságokat.

2018. április 09. 00:38
Constantinovits Milán
Mandiner

Bár jelen sorok írásakor még nem vehető bizonyosra a Fidesz kétharmada, ugyanakkor számos konzekvenciát már leszűrhetünk a vasárnap esti híráradatból. A Fidesz újabb, magabiztos triumfálása többek között arról árulkodik, hogy Orbán Viktornak sikerült mobilizálnia azt a korábban látens tömeget, amely rekord közelbe tornázta a részvételt, és amelynek összetételéről az urnák megnyitásáig nem sok fogalma volt az elemzőknek.

Általános jellemzője volt egyébként is az utóbbi hónapoknak, hogy a közvélemény-kutatások meglehetősen óvatosan és egymáshoz viszonyítottan igencsak eltérően ítélték meg a közhangulatot, viszont a bizonytalanok és a látens szavazók nagy számában egyetértettek. Most kiderült, a kormányféltő hangulat bírt erősebb aktivizáló erővel.

Ahogy az is világossá vált, hogy

az ellenzéki koordináció ebben a formában inkább papírszagú, életidegen bűvészkedés a számokkal,

az átszavazási hajlandóság a legtöbbször csak elméletben létezik. Ennek oka lehet az is, hogy sokkal erősebb a párthoz kötődés, és sokkal kevésbé járhatóak át a falak a Jobbik és a baloldal pártjai között, mint azt sejteni lehetett. Továbbá a zsákszámra készült, taktikai szavazást népszerűsítő oldalak, ellenzéki felmérések sem segíthették az erre egyáltalán fogékonyak tájékozódását.

Ha a választási térképre pillantunk, a pártok támogatottságának különös, földrajzi eloszlását is konstatálhatjuk: vidéken szinte mindenütt nyert a Fidesz, Budapesten ugyanakkor némiképp megerősödött az ellenzék. Ez meglepő helyi eredményekhez is vezetett, ikonikus kormánypárti helyek buktak el (Belváros); viszont vidéken, a Jobbik-barátnak mért Borsodban, Hevesben nem jutottak szóhoz Vona Gáborék. Egyúttal az is megállapítható, hogy a szocialista fellegvárak fogalma örökre a múltba veszett.

A Jobbik szereplése pedig az új irányvonal, a turbó tempóban végignyomott néppártosodás kudarcát jelzi. Hozták ugyan a négy évvel ezelőtti szavazatarányt, ám a várva várt egyéni győzelmek elmaradtak, még az esélyesnek tartott régiókban sem rúgtak labdába. A Jobbik légüres térbe került, a hagyományosan gyenge budapesti jelenlét mellett nem sikerült a vidéki áttörés sem. E kudarcok személyi konzekvenciáit még nem tudhatjuk biztosan, az azonban egyértelmű, hogy 

Vona Gábor pozíciója megrendült, víziója és stratégiája elvérzett.

Az MSZP csodafegyvere is csődöt mondott, Karácsony Gergely nem hozott új voksokat, sőt személye és a Párbeszéddel való összekapaszkodás bizonytalanná tette a pártszövetség túlélését is, listáról könnyen kieshettek volna. A szocialisták teljes talajvesztését tükrözi, hogy néhány koordinált fővárosi helyen túl vidéken gyakorlatilag történelmi vereséget szenvedtek, szinte mindenütt a Jobbik mögött a harmadik helyre szorultak. 

A Demokratikus Koalíció éppen becsúszott a parlamenti küszöbön, Gyurcsány Ferenc mindig számíthat 5%-nyi fanatikus hívőre. Az LMP szereplése néhány mandátummal többet eredményezett számukra 2014-nél, de az áttörés elmaradt. Szél Bernadett erős kampánya nem testesült meg voksokban, bár a magas részvétel is ellenük dolgozott. Egyedül talán Csárdi Antal valószínűsíthető egyéni győzelmével vigasztalódhatnak. Az Együtt radar alatt maradása az egyszemélyes pártmodell kudarcát mutatja, és a Momentum néhány százaléka sem lehet meglepetés senkinek, legfeljebb Fekete-Győrnek.

Összességében azt láthatjuk, hogy a választópolgárok jobban féltek a kormány leváltásával járó következményektől, így összezárták soraikat. A „mi a választás tétje" című játékot Orbán Viktor nyerte, ami ekkora legitimációnál egyúttal

óriási felelősséget terhel a Fidesz vállára.

Mégis két szempontból is történelmi a győzelem: háromszor még senki sem nyert a rendszerváltás utáni időszakban. S történelmi azért is, mert ekkora felhatalmazással sosem látott esély kínálkozik az ország felemelésére, sorsának hosszú időre való meghatározására, az orbáni politikai vízió kiteljesítésére.

Összesen 107 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Natali
2018. április 09. 18:54
Nagyon vonzó és szexi lány vagyok. Szeretek utazni. Olyan embert keresek, aki meghív engem. Megmutatja az országot vagy a várost. És csak legyen egy jó idő együtt. Saját fotóim a https://goo.gl/U5xAfg oldalon Ezen az oldalon is elérhetőek a kapcsolati adatai
kizökkentidő
2018. április 09. 12:31
"Mégis két szempontból is történelmi a győzelem: háromszor még senki sem nyert a rendszerváltás utáni időszakban." Az mszp háromszor nyert. Viszont háromszor közvetlenül egymás után valóban egyetlen párt sem nyert még az említett idöszakban.
Megtalálta
2018. április 09. 11:45
"A Demokratikus Koalíció éppen becsúszott a parlamenti küszöbön, Gyurcsány Ferenc mindig számíthat 5%-nyi fanatikus hívőre." Én nem így látom. A DK 5,5%-ot kapott, és azért áll ilyen jól a mandátumok terén, mert jól helyezkedett, és jól tárgyalt a visszaléptetések során. Ez azonban rossz ómen, mert látszik, hogy ennek a militáns baloldaliságnak nincs tömegbázisa, pedig a DK plakátjai tényleg minden villanyoszlopon kin voltak, méghozzá elsőként, legalábbis Budapesten. Én úgy látom, hogy Feri csillaga leszállóágban van.
Zokni
2018. április 09. 10:59
Direkt nem reagálok senkire, mert így a honlap "szerkesztési elvei" miatt gyakorlatilag SENKI sem olvassa, aki itt őszinte megnyugvással ünnepel, - de akinek igazából szólna. A választás tudatos és szisztematikus csalás eredménye volt. TÖRTÉNELMI csalásé. Ezért szögezzük le: Orbánék GYAKORLATILAG MEGBUKTAK, de jogilag kétharmaduk lett... (Tisztázzuk: ehhez nem vmiféle zsenialitás kellett Orbán részéről, hanem hatalmas morális lenullázódás; hiszen a közhelyes minta évezredes: a közösség vezetése tekintetében olyan köztudat, közjog kialakítása-torzítása szükséges a legaljasabb, legalantasabb eszközökkel, hogy az emberek egy-két döntés erejéig ("választásoknál",) a jégre való állással (kivéve Mátyásnál...), vagy Krisztus keresztjénél a kiáltással "egy embertként" a nyilvánvaló rosszra voksoljanak. Igaz: a mi esetünkben elég volt a félember... Vagyis az erkölcsi-racionális teljesítmény éppen az, hogy ezt a "módszert" tartósan betiltsa a közösség egyszer-kétszer, ideig-óráig... (Vagy legalább semlegesítse az ellenpontok legalizálásával - a "polgári demokráciával"...) És ezt, ha valakik, akkor a Fidesz alapítói tudták...) Pontosan azt csinálták a '10-es kétharmadukkal, amit EZ az orgánumuk is csinál: csak egy fokkal a közvélemény átlagos ismeretei fölött-, illetve az ember tisztánlátásához nálunk minimálisan szükséges energiabefektetési hajlandóság fölött felismerhető manipulációval kiiktatták innen is az ellenvéleményeket. Még az a nyilvánvaló tény sem tűnik fel sokaknál, hogy a szavazók kisebb része hajlandó Orbánékra voksolni... Meg hogy az itt bakafántoskodó -szintén kisebbségben lévő (?) - ellenzéki érdemi hsz-ókhoz rendszerint maximum valami szidalmat, sértést, vagy esetleg egy ordító tévedést, hazugságot sikerül hozzáfűzni. Hogy miért írom ezt? Egyre nyilvánvalóbb, hogy az orbánrd. a kádárizmusra hajaz; VAGYIS annyi a teendő, hogy a józan észre építve aktiválni kell MINDEN agresszivebb, polgári engedetlenség eszközeivel élő ötletet, gondolatot, mozgalmat, kisközösséget, akár illegális szerveződést is, de mindenekelőtt a választások bojkottálását: EBBEN a rd-ben, - mint eddig sokszor reméltem, hogy nem - , már nem nyilvánvaló, hogy a választáson való részvétel önmagában a közösség, a közösségünk döntésébe belenyugvás gesztusa kell, hogy legyen, mert HONFITÁRSAINK - önhibájukon kívül - sajnálatos módon már NINCSENEK A KOMPETENCIÁJUK birtokában, magyarán a közösség döntése rám, RÁNK nézve már nem kötelező. Úgyhogy ceterum censeo, kedves Mandi, kedves "szerkesztők", kedves "újságírók", kedves "tulajdonosok" - elmentek Ti - Vele együtt - a büdös, ótvaros, retkes, tripperes orbánba! (A hsz-ókkal, és a néppel nincs baj...)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!