Az Országos Onkológiai Intézet vezette nemzetközi kutatócsoportnak sikerült III. Béla király csontmaradványaiból azonosítani a férfia tagokra jellemző DNS-t – közölte a Magyar Idők szerdán. Mint írják: a kutatásokból egyértelműen látszik, hogy az Árpád-ház tagjai eurázsiai, nem pedig finnugor eredetűek.
A munka nemzetközi összefogással folyt, és az archeogenetika világszerte elismert szakértői is részt vettek benne a göttingeni egyetemről, így az eredmények megkérdőjelezhetetlenek – hangsúlyozta Kásler Miklós professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Az eredmények azért is lényegesek, mert sikerült III. Béla király apai ági (Y-kromoszomális) profilját definiálni, amely hivatkozásként szolgálhat az Árpád-dinasztia további maradványainak és vitatott élő leszármazottainak azonosításához – írja az oldal. Hozzáteszik: ennek köszönhetően a nemrégiben felfedezett maradványokról is meg lehet állapítani, hogy az Árpád-házhoz tartozóak vagy sem.