Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
„Én vagyok a magyar demokrácia utolsó bástyája” – nyilatkozta Vona Gábor a Die Presse osztrák lapnak adott interjújában, majd elmondta, hogy szerinte Orbán aláássa a sajtószabadságot, az állami szervek függetlenségét, a magántulajdont és a vállalkozások szabadságát, támadja az NGO-kat és az egyetemek autonómiáját.
Ha valakinek van esélye győzni Orbán Viktor ellen, akkor az én vagyok – ezzel a mondattal kezdte Vona Gábor az osztrák Die Presse lapnak adott interjúját.
A Jobbik elnöke szerint Orbán túllépett egy határt azzal, ahogyan a Jobbikot támadja: „viták esetén már úgy érzem magam, mintha úriemberként ringbe szállnék és velem szemben egy maffiafőnök ülne gépfegyverrel” – mondta a pártelnök az interjúban.
Megfigyelik, fekete autó, paparazzi
Szerinte tönkre akarja őt tenni a Fidesz. Ezt a célt szolgálják a homoszexualitásával kapcsolatos vádak is, „a vidéki konzervatív szavazóknál ugyanis elképzelhetetlen, hogy egy miniszterelnök homoszexuális legyen.”
Vona szerint Orbán lelkileg akarja megtörni őt, ezért megfigyelteti a családját, és egy fekete autó várja esténként a háza előtt. Szerinte egy olasz paparazzival fotóztatták, ami miatt a fia még el is sírta magát.
Vona Gábor szerint Orbán Viktor személyisége a 2002-es választások után megváltozott. A Jobbik elnöke szerint a 2002-es választási vereség egy választóvonal volt Orbán életében, és felismerte, hogy „nem elég jól kormányozni, az ellenfeleket is el kell takarítani.”
Antiszemita, rasszista múlt
Amikor az újságíró Vonát a Jobbik korábbi antiszemita, Izrael-ellenes és rasszista kijelentéseiről kérdezte, akkor Vona erre azzal válaszolt, hogy tőle ilyen idézeteket biztosan nem tudnak mondani. Azt viszont elismerte: félrenézett ezekkel a megnyilvánulásokkal kapcsolatban, annak ellenére, hogy már akkor sem értett egyet ezekkel a kijelentésekkel.
Az újságíró felvetette, hogy Vona maga is részt vett a Magyar Gárda megalapításában, amely a Die Presse szerint „egyértelműen a romák ellen jött létre”. Vona erre azt felelte, hogy a gárdát a Gyurcsány-kormány rendőrterrorjának ellenpólusaként alapították, mert úgy érezték, hogy a Gyurcsány-kormány diktatúrát hoz létre a szabad véleménynyilvánítással szemben.
Konkrétan rákérdeztek Gyöngyösi Márton zsidók listázásával kapcsolatos kijelentésére is, amire Vona annyit reagált, hogy a magyar társadalomban jelenlevő dolog az antiszemitizmus, és az egyébként minden pártban megtalálható.
Erre az újságíró visszakérdezett, hogy miért nem tett a saját pártjában tapasztalható antiszemita jelenségek ellen. A Jobbik elnöke erre azzal felelt, hogy nem érezte magát elég erősnek, hogy ezzel az irányvonallal szembe tudjon állni, 2013-ban azonban eldöntötte, hogy kilép ebből a körből. Sőt elmondta azt is, hogy „egy éve nyilvánosan bocsánatot kértem mindenkitől, akit a Jobbik megbántott. Ma már lehetetlen, hogy ilyen kisiklások következmények nélkül maradjanak”.
A Die Presse újságírója kíváncsi volt a Vonában lezajlott változások okaira is, ezért megkérdezte, hogy volt-e valamilyen damaszkuszi élménye, ami miatt megváltozott a zsidósággal kapcsolatos véleménye. Vona szerint a változás lépcsőzetes folyamat volt. De azt is mérlegelte, hogy nem akar egész életében egy tizenöt százalékos párttal a parlamentben ülni. Végül úgy döntött, hogy vagy egy néppárttal fog kormányozni, vagy nem lesz tovább politikus.
Kérdezték Vonát a Jobbik nemzetközi kapcsolatairól is. A pártelnök erre vonatkozóan megjegyezte, hogy még mindig nehéz más európai pártokkal kapcsolatba lépnie a Jobbiknak.
Az EU egy lehetőség, az oroszok nem pénzelik a Jobbikot
A pártelnök az európai uniós tagsággal kapcsolatban azt mondta, hogy amennyiben 2012-ben beszélgettek volna erről a kérdésről, akkor azt válaszolta volna: jobb lett volna, ha Magyarország nem lép be az EU-ba. Most viszont inkább azt mondja, hogy annak ellenére, hogy az EU helyzete rosszabb lett, Magyarországnak tagnak kell maradnia. Hiszen szerinte „az EU válsága lehetőséget ad arra, hogy az EU-t úgy változtassuk meg, hogy tagok maradhassunk.”
Az interjúban szóba került az is, hogy a Jobbikot sokan a túl szoros orosz kapcsolatai miatt támadják. „Sem pénzt, sem más támogatást nem kaptak Oroszországtól, és nem is fogadnának el” – mondta az ezzel kapcsolatos kérdésre Vona Gábor. A Kovács Béla üggyel szerinte a hatalom célja az, hogy Kovács Bélát a választási kampányban bilincsben lehessen elvinni. Az ukrán-orosz konfliktus kapcsán pedig azt jegyezte meg, hogy „a magyarok számára nem a Krím vagy Kelet-Ukrajna volt fontos, hanem a kárpátaljai magyar kisebbség. Mivel az ukrán kormány diszkriminatív törvényeket hozott velük szemben, a Jobbiknak úgy tűnt, hogy Oroszország bizonyos ellensúlyt jelenthet.”
A magyar demokrácia utolsó bástyája
Ami a magyar belpolitikát illet, Vona elmondta, hogy a Jobbik önállóan indul a választásokon, valamint leszögezte, hogy mind a 106 egyéni körzetben lesznek jelöltjeik. Beszélt arról is, hogy a választások után, ha a parlamenti matematika ezt szükségessé teszi, kész lenne a két fiatal párttal, az LMP-vel és a Momentummal koalíciós tárgyalásokat folytatni.
„Lehet egy kicsit nagyképűnek hangzik, de én vagyok a magyar demokrácia utolsó bástyája” – tette hozzá Vona Gábor, majd elmondta, hogy Orbán Viktort nem tartja demokratának. Szerinte Orbán aláássa a sajtószabadságot, az állami szervek függetlenségét, a magántulajdont és a vállalkozások szabadságát, valamint támadja az NGO-kat és az egyetemek autonómiáját is.