Európa nem marad gáz nélkül, az oroszok több útvonalon is szállíthatnak
A kontinens nagy részén pedig hidegebb tél várható, ami növeli a gáz iránti keresletet, miközben a készletek az eddigieknél gyorsabban fogynak.
A csehek 81, a szlovákok 82 és a lengyelek 74 százaléka ellenzi a brüsszeli kvóta teljesítését.
A cseh állampolgárok négyötöde, 81 százaléka ellenzi, hogy Csehország elfogadja a Brüsszel által megállapított migrációs kvótákat – derült ki abból az országos felmérésből, amelynek eredményét csütörtökön hozták nyilvánosságra Prágában. A CVVM közvélemény-kutató intézet októberi országos felmérése szerint a megkérdezettek 55 százaléka határozottan ellenzi, míg 25 százalék inkább ellenzi a brüsszeli kvóták teljesítését a cseh állam részéről. A másik oldalon a megkérdezettek 11 százaléka vélekedett úgy, hogy Csehországnak teljesítenie kellene a kvótákról hozott brüsszeli döntést.
A cseh intézet partnerein keresztül a szlovák és a lengyel közvélemény álláspontját is felmérte. Ezek szerint Szlovákiában a megkérdezettek 82 százaléka, Lengyelországban pedig 74 százaléka ellenzi a brüsszeli kvóták elfogadását és teljesítését. Magyarországra a prágai CVVM felmérése nem terjedt ki. Hogy miért, azt nem közölték. A cseh közvélemény elvárásait tükrözi Andrej Babis cseh kormányfő kijelentése, miszerint Csehország elutasítja a migránsok kötelező kvóták szerinti elosztásának állandó mechanizmusát az Európai Unió tagállamai között, ahogy azt az európai menedékrendszer (dublini szabályozás) megreformálására kidolgozott javaslat tartalmazza. A cseh képviselőház európai ügyekkel foglalkozó bizottságának szerdai ülésén Prágában Andrej Babis felhívta Brüsszel figyelmét arra a veszélyre, hogy az ügy új feszültséget teremthet az Európai Unióban, s ennek következtében esetleg további országok válhatnának ki a szervezetből.
„Az Európai Parlament javaslata (a dublini szabályozás módosítására) elfogadhatatlan, mi nem értünk egyet vele. Kitartunk amellett, hogy a kvóták ne legyenek a javaslatban” – jelentette ki Babis a cseh parlamenti bizottságban. A parlamenti bizottság javasolta a cseh kormányfőnek: követelje, hogy minden változtatásról csak konszenzuális alapon születhessen döntés. Az Európai Bizottság kvótaügyben Csehország, Magyarország és Lengyelország ellen indított eljárásával kapcsolatosan Babis közölte: levelet ír Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben részletesen megindokolja Prága álláspontját, és személyes találkozót is kér Junckertől. A migrációs válság megoldásáról csütörtökön és pénteken tárgyal Brüsszelben az Európai Unió kormányfői csúcstalálkozója. A tanácskozást megelőzően a négy visegrádi ország kormányfője közös felajánlást tett, miszerint 35 millió euróval (11 milliárd forint) támogatják a líbiai határvédelem bebiztosítását, hatékonyságának javítását.
(MTI)