Donald Trump biztonságban van, és erre Elon Musk személye jelenti a garanciát
A techguru lesz a megválasztott elnök egyik legbefolyásosabb szövetségese.
A keddi alabamai republikánus előválasztást nem a Donald Trump és a republikánus elit által támogatott jelölt, hanem Roy Moore volt főbíró nyerte meg. Moore mellett korábban kiállt Steve Bannon volt elnöki főtanácsadó, Sarah Palin és Gorka Sebestyén, akik szerint a washingtoni „mocsár” el akarja lopni a Trump-elnökséget.
Az alabamai republikánus előválasztást kedden nem Donald Trump amerikai elnök és a republikánus elit által támogatott politikus nyerte meg, hanem Roy Moore, az evangéliumi keresztények által támogatott volt főbíró.
Bannon és Gorka támogatta a győztest
A szenátusi előválasztást azért kellett megtartani, mert az előző szenátort, Jeff Sessionst igazságügyi miniszterré nevezték ki, és az amerikai törvények értelmében ebben az esetben nem a párt jelöli ki a megüresedett szenátori posztért versenybe induló politikust, hanem előválasztást tartanak. Roy Moore decemberben majd a demokraták jelöltjével, Doug Jones volt ügyésszel méri össze erejét. Moore nagy arányú győzelmet aratott: 57:43 százalékos arányban kerekedett felül vetélytársán, Luther Strange volt főállamügyészen, aki Jeff Sessions kinevezése óta átmenetileg ellátta a szenátori teendőket Washingtonban.
Az előválasztást különös figyelem övezte, mert sok elemző ezen mérte le Donald Trump erejét és befolyását, s azt, hogy vajon a washingtoni elit ellen fellépő választói réteg – amelynek jórészt a tavalyi győzelmét köszönhette az elnökválasztáson – mennyire támogatja az elnököt és jelöltjét. Az elnök ugyanis – a Republikánus Párt vezetőivel együtt – a washingtoni elit támogatottja, Luther Strange mellett tette le a voksát. Trump a múlt héten még Alabamába is elutazott, hogy támogatását kampánygyűlésen erősítse meg. Strange mellett kampányolt Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi frakciójának vezetője, és a párt több millió dollárt költött a politikus támogatására.
Az alabamai választás szembeállította Donald Trumppal két korábbi tanácsadóját is: Steven Bannon és Gorka Sebestyén ugyanis nem az elnök támogatottja, hanem Roy Moore mellett kampányolt, méghozzá intenzíven.
Trump a mocsár fogságában?
Donald Trump Twitter-üzenetben gratulált Roy Moore-nak, Moore pedig a győzelmi beszédében azt hangsúlyozta: nehogy valaki azt gondolja, hogy azért mert az elnök a vetélytársát támogatta, ő nem Donald Trump híve.
Az első elemzések a Republikánus Párton belüli törésvonalakra hívják fel a figyelmet. Donald Trump a tavalyi elnökválasztáson állhatatosan a washingtoni elit ellen lépett fel, a mostani alabamai előválasztáson viszont éppen ennek az elitnek a jelöltje mellett állt ki. Magyarázatát nem adta döntésének, egyes kommentárok szerint úgy vélhette, hogy Luther Strange nagyobb biztonsággal győzhet a decemberi választáson a demokrata párti jelölttel szemben, míg Roy Moore harciasabb retorikája eltántoríthat választókat.
Volt stratégiai tanácsadója, Steve Bannon, valamint Sarah Palin volt alaszkai kormányzó - aki a 2008-as elnökválasztáson John McCain elnökjelölt alelnökjelöltje volt – viszont azt hangoztatta, hogy „a washingtoni elit mocsárja” magába szippantotta Trumpot, ezért van szükség „az elnökség megmentésére”. Sarah Palin a múlt héten Roy Moore egyik kampánygyűlésén leszögezte: „a washingtoni mocsár megpróbálja ellopni az elnökséget”. Steve Bannon egy másik kampányrendezvényen azzal érvelt: nem az elnök ellen lépnek fel, hanem arról van szó, hogy Trump hívei felismerték, az elnök támogatásához olyan jelöltre kell szavazniuk, aki fellép a washingtoni elittel, kivált a Republikánus Párt egyes vezetőivel szemben. A volt stratégiai főtanácsadó szerint egyes republikánus vezetők, mint például Mitch McConnell, kifejezetten akadályozzák Trump választási programjának megvalósítását.
Roy Moore mellett kampányolt a brit politikus, Nigel Farage, a Brexit egyik fő támogatója is. A múlt héten kifejezetten Moore támogatása miatt látogatott Alabamába, és Mobile városában az egyik választási nagygyűlésen pedig azt mondta: Moore megválasztása „megújítja Trump elnökségét”. A 70 éves Roy Moore korábban az alabamai legfelső bíróság elnöke volt, ám kétszer is lemondásra kényszerült. Először azért, mert nem volt hajlandó eltávolítani a bíróság épülete elől a tízparancsolat emlékművét, másodszor pedig azért, mert nem fogadta el és nem hajtotta végre a szövetségi legfelső bíróság döntését az azonos neműek házasságának engedélyezéséről.
(MTI)