A rabszolgaság ellen (1856)

2017. augusztus 15. 10:18

A rabszolgaság mint intézmény minden országban erkölcsi és politikai bűn.

2017. augusztus 15. 10:18
Robert E. Lee

„Eme felvilágosult korban kevés dologban hiszek, de be fogják látni, hogy a rabszolgaság, mint intézmény, minden országban erkölcsi és politikai bűn. Felesleges kifejteni a hátrányait. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy a rabszolgaság nagyobb rosszat jelent a fehérekre nézve, mint a feketékre, s míg érzéseim erősen az előbbi mellett állnak, szimpátiám erősebb az utóbbi irányába. A feketéknek összehasonlíthatatlanul jobb dolguk van itt, mint Afrikában morálisan, társadalmilag és fizikailag is. Az a fájdalmas nevelés, amelyen keresztül mennek, szükséges az oktatásukhoz, mint faj, és remélem, jobb dolgokra készíti fel és vezeti el őket. Hogy igában tartásuk meddig szükséges és meddig rendeltetett el, azt csak a bölcs és Irgalmas Gondviselés tudja. Felszabadításuk hamarosan inkább a kereszténység szelíd és megható befolyásának eredménye lesz, nem pedig a heves vita viharaiéi. Ez a befolyás persze lassú, az biztos. Majdnem kétezer évbe telt , mire Megváltónk tanításai és csodái megtérítették az emberi faj egy kis részét, és mennyi súlyos tévedés él a mai napig még a keresztény nemzetek között is!”

(Robert E. Lee levele feleségéhez, 1856. december 27. Forrás: Michael Korda: Clouds of Glory. The Life and Legend of Robert E. Lee. 67-68.)

 

Összesen 104 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kori
2017. augusztus 15. 22:06
Temahoz csak annyit: Afrikaban a rabszolgakereskedelem mar az europaiak megjelenese elott viragzott.Ok csak bekapcsolodtak a folyamatba.A tevhittel ellentetben ok nem vadasztak emberekre,hanem a mar letezo rabszolgapiacokon vasaroltak oket.
Rugo
2017. augusztus 15. 16:21
Csodalatos gondolat. Ha a balliberálisok olyan érzésekkel viseltetnének a nemzet tagjai iránt, mint Lee tábornok a feketék iránt, sokkal előbbre tartanánk. De, ahogy szoktam mondani, a liberalizmus elmebetegség. Valamilyen oknál fogva kórosan érzéketlenek a tényekre.
Akitlosz
2017. augusztus 15. 15:55
Az erkölcs és a politika a pénzre épül. A rabszolgaságnak és a megszüntetésének is egyaránt gazdasági okai voltak. Az erkölcs meg ideológia mindig csak maszlag és ürügy a gazdasági, hatalmi, pénzügyi érdekek érvényesítéséhez. Ma nem azért nincsen rabszolgaság, mert az emberiség valamiféle magasabb erkölcsi szintre lépett volna, hanem azért és csak azért, mert az alkalmazott hatékonyabban dolgozik, mint a rabszolga. A rabszolgát etetni kellett, szállást kellett adni neki, őriz(tet)ni kellett, hogy meg ne szökjön és korbáccsal kellett haj(tat)ni, hogy dolgozzon és akkor sem volt köszönet a munkájában. Míg az alkalmazottal semmi ilyesmit nem kell csinálni, csak némi pénzt kell neki adni és dolgozik, mint a kisangyal, még ő örül, hogy dolgozhat, van állása a munkanélküliségtől sújtott - ami a sajtó szerint "munkaerőhiány" :-) - világban. Nahát ezért nincsen már rabszolgaság. Már a középkori jobbágy félrabszolga is hatékonyabban dolgozott, mint a rabszolga.
xoltan
2017. augusztus 15. 15:47
Azert erdemes az egeszet elolvasni, nem csak a szemlezest. Ilyeneket mond, hogy aki jot akar a szolganak, az ne duhitse fel a gazdajat. :) Kicsit vicces innen nezve, mert volt azert mas mod is, ahogy a tortenelembol kiderul, es senkinek nem kellett foglalkozni vele utana, hogy a volt gazda megpukkad e a meregtol. Nem beszelve arrol, hogy lehet hogy megis mas volt Isten akarata mint ahogy o gondolta. Olyanokat is mondott, hogy a rabszolgassag a fajuk fajdalmas es szukseges nevelese es lenyegeben hasznukra valik. (Isten akarata szerint.) Aki szerint a rabszolgasag jo neveles, miert nem adja a gyereket rabszolganak? Nagy kepmutato f..-nak tunik ezen iromany alapjan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!