Újra cserben hagyná az EU Magyarországot: fél év elteltével sem értik Magyarország geopolitikai helyzetét
A Bloomberg szerint teljesen magára maradhat Magyarország és Szlovákia.
Az ENSZ BT arról akart elfogadni egy határozatot, hogy megkérjék a szíriai kormányt: működjön együtt a legalább 87 halálos áldozatot követelő idlíbi gáztámadás kivizsgálásának ügyében. Oroszország azonban – immáron nyolcadszor – vétót emelt Aszad érdekében.
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerint az Egyesült Államok diplomáciai megoldásra törekszik Szíriában. Nikki Haley nagykövet szerdán annak az ENSZ-határozattervezetnek a szavazása előtt nyilatkozott, amely az idlíbi gáztámadás vizsgálatát a szíriai kormányzat bevonásával szeretné megindítani. Az amerikai diplomata leszögezte: „készen állunk, hogy minden erőnkkel a diplomáciai megoldást támogassuk”. A nagykövet hozzátette: a Trump-kormányzat szeretne hozzájárulni a szíriai konfliktus lezárásához. „Az Egyesült Államok szilárdan hisz abban, hogy a politikai megoldás a nézetkülönbségek ellenére is működőképes” – fogalmazott.
Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete korábban a BT tanácskozásán kijelentette: London szintén arra a következtetésre jutott, hogy a gáztámadásért a felelősség nagyon nagy valószínűséggel a damaszkuszi kormányt terheli. Matthew Rycroft ENSZ-nagykövet közölte: brit tudósok megvizsgálták a támadás helyszínén talált bizonyítékokat, és szarin, vagy ahhoz nagyon hasonló idegméreg nyomait találták. Vlagyimir Szafronkov, Oroszország ENSZ-képviselője azonnal reagált és elutasította e következtetést.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa helyi idő szerint szerdán kora délután szavazott arról a határozattervezetről, amely a szíriai kormány együttműködését kéri a múlt héten történt – és legalább 87 halálos áldozatot követelő – gáztámadás kivizsgálásának ügyében. Oroszország már szerdán délelőtt jelezte, hogy a tervezet szövegét „elfogadhatatlannak” tartja, és kiszivárgott hírek szerint az ENSZ-ben arra számítanak, hogy meg is vétózza majd a délután. Ez végül meg is történt. Ez volt a nyolcadik alkalom, hogy a Biztonsági Tanácsban Moszkva vétót emelt valamely, Szíriát érintő határozat ügyében.
Kína – Etiópiával és Kazahsztánnal együtt – tartózkodott a voksoláskor, tíz másik állam pedig megszavazta a határozattervezetet. Bolívia Oroszországgal együtt nemmel szavazott.
(MTI)