Pressman búcsúzik, de nem dőlhetünk hátra – nem akárki lép a helyére
David Andrew Holmes kulcsszerepet játszott a Donald Trump ellen indított alkotmányos felmentési eljárásában, ugyanakkor magyarországi kiküldetését több szempontból is homály fedi.
Felavatták a Vatikánban a palesztin nagykövetséget. Az esemény alkalmából Mahmúd Abbász palesztin elnök azt mondta: a Vatikán ezzel lényegében teljesen független államnak ismerte el Palesztinát.
A Vatikán teljesen független államnak ismerte el Palesztinát, remélem, más államok is követik a Szentszék példáját – mondta Mahmúd Abbász palesztin elnök a vatikáni palesztin képviselet felavatásán szombaton, miután Ferenc pápával is találkozott.
Hírügynökségi jelentések szerint Ferenc pápa a találkozón azt mondta, „egyetlen konfliktus sem válhat megszokássá, amelytől nem lehet szabadulni. Izraelieknek és palesztinoknak békére van szükségük, az egész Közel-Keletnek sürgős békére van szüksége”.
A pápa és Mahmúd Abbász több mint húszperces vatikáni találkozóján a palesztin elnök többek között a jeruzsálemi Golgota-hegyről származó követ adott ajándékba a katolikus egyházfőnek.
A Vatikán 2015 júniusában átfogó megállapodást írt alá a Palesztin Hatósággal, amellyel a Szentszék államként ismerte el Palesztinát. Ezt követte a Szentszéknél nyitott palesztin képviselet szombati felavatása egy a Vatikánhoz közeli épületben.
Az itt tartott sajtótájékoztatón a palesztin elnök – Donald Trump megválasztott amerikai elnök tervét kommentálva – az Egyesült Államok nagykövetségének Tel-Avivból Jeruzsálembe való áthelyezéséről azt mondta: „ez a döntés nem segíti a békét, remélem nem történik meg”. Mahmúd Abbász pénteken egy levélben Oroszországot is arra kérte, vegye rá az Egyesült Államokat, hogy ne helyezze át izraeli nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe.
Abbász a vatikáni nagykövetség megnyitóján a világ más országait is arra sürgette, hogy ismerjék el Palesztinát államként: szerinte minél inkább elismeri a világ a palesztin államot, annál közelebb kerülnek a békéhez.