Tőkés: Eltévelyedett az erdélyi magyarság

2016. december 17. 09:38

A bibliai pusztai vándorláshoz hasonlította Tőkés László a romániai forradalom kirobbanásának 27. évfordulóján tartott temesvári pódiumbeszélgetésen az erdélyi magyarság útkeresését.

2016. december 17. 09:38

„Elindultunk az ígéret földje felé. 27 év telt el a 40 évi vándorlásból. Most az eltévelyedés állapotában vagyunk” – fogalmazott az egykori temesvári lelkész, akinek a kommunista rendszerrel szembeni ellenállása vezetett el 1989 decemberében a romániai Ceausescu-diktatúra bukásához.

Nem gyors, nem egyenes út

Tőkés László sajnálatosnak nevezte, hogy 27 évvel ezelőtt nem sikerült gyors és egyenes úton elindulni a közösség céljai felé. „Kár, hogy nem tudtuk kamatoztatni Románia szempontjából is, magyar szempontból is azt az óriási politikai tőkét, amit Temesvár jelentett. (...) Ezzel a politikai tőkével az autonómia ügyét is elő lehetett volna mozdítani” – állapította meg Tőkés László a temesvári Új Ezredév Református Központban tartott péntek esti pódiumbeszélgetésen. Hozzátette, felemás érzésekkel jön Temesvárra a forradalmi évfordulóra, mert azt tapasztalja, hogy a Securitate túlélte a rendszerváltozást. A forradalomban betöltött szerepéért kapott Románia Csillaga érdemrend megvonása mögött is az egykori kommunista politikai rendőrség erőit sejtette. 

„Magyarországon a kádári ellenforradalom a forradalmat kiáltotta ki ellenforradalomnak. Átpozicionálták magukat. Nagyjából itt is ugyanez ment végbe az átrendeződéskor, csak itt nem fojtották vérbe a forradalmat, hanem az élére álltak, és kikiáltották magukat forradalmároknak” – fogalmazta meg 1989-es látleletét Tőkés László.

Idegen ágensek jöttek?

Egykori harcostársa, Borbély Imre volt parlamenti képviselő, a beszélgetés másik meghívottja úgy vélte, Romániában mintegy 15 éve a történelem átírása zajlik, melynek az a célja, hogy feledtessék az 1989-es temesvári események magyar komponensét és Tőkés László szerepét. Arra emlékeztetett, hogy a kommunista diktatúra idején „nem lehetett csak úgy besétálni” Romániába. „Ha idegen ágensek jöttek, ahogy ma sokan állítják, valakinek parancsot kellett adnia a beengedésükre” – vélte Tőkés László egykori stratégája. 

Borbély Imre szerint a Tőkés László ellenállásából kibontakozott temesvári népfelkelés és az ezzel szembeni fegyveres fellépés érlelte meg a Temesvárra rendet teremteni küldött Victor Athanasie Stanculescu tábornokban azt a meggyőződést, hogy innen már nincs visszaút. Ezért Stanculescu begipszelt lábbal visszatért Bukarestbe, és megszervezte azt az államcsínyt, amely „Moszkva kiválasztottját: Ion Iliescut emelte pajzsra” 

Úgy vélte, hogy a puccsisták a televízióban közvetített, terroristákra vonatkozó álhírekkel teremtették meg a forradalmi hangulatot, és sulykolták a köztudatba Iliescu forradalmi szerepét. Borbély Imre szerint az államcsíny kitervelőinek szükségük volt Tőkés Lászlóra a puccs külföldi legitimációjához. A volt képviselő úgy látta, hogy 1989-ben esély lett volna a magyar autonómia elfogadtatására, de a magyarság önszerveződésében az autonómiától rettegő Domokos Géza nézetei érvényesültek. Borbély Imre szerint a vasárnap tartott romániai választásokon kirajzolódott erőviszonyok beláthatatlan időre tartják továbbra is tetszhalott állapotban a magyar autonómiatörekvéseket. 

A történelemhamisítás szabadsága

A beszélgetést moderáló Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke kijelentette: 27 évvel a forradalom után „a rágalmazás és a történelemhamisítás szabadsága” valósult meg Romániában, a szabad szólásért pedig továbbra is büntetés jár. A politikus a Tőkés Lászlótól megvont román állami kitüntetésre utalt. 

Temesváron – az Agerpres hírügynökség jelentése szerint – bekiabálásoktól volt hangos a városi önkormányzatnak az évforduló alkalmából tartott pénteki ünnepi ülése. Egykori forradalmárok egy csoportja azt kifogásolta, hogy a forradalomban való részvételük okán olyan személyek is temesvári díszpolgári címet kaptak, akik 1989 előtt együttműködtek a Securitatéval.

(MTI)

 

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Márkus István
2016. december 18. 21:46
Az RMDSZ a románok magyar nyájat terelő kuvasza ,de ezt felismerve ki is lehet használni mert ahol a tisztesség véget ér ott kezdődik a "politika"
Márkus István
2016. december 18. 21:38
Minden egyéb üres rizsa,mosolydiplomácia,taktikázás,handabandázás , a szomorú,..... történelem által igazolt tanulságok sajnos ezek,melyekkel szembe kell nézni,bármilyen kellemetlen és félelemkeltő.
Márkus István
2016. december 18. 21:30
Tévedés az erdélyi magyarság nem tévelyedett semerre el ,töretlenül halad az asszimiláció útján a megszűnés felé.Mindegy ,hogy királyság,fasiszta diktatúra volt ,esetleg éppen a sokoldalúan fejlett szocializmust építették ,vagy épp a demokrácia nemes ösvényén járnak.....az irányvonal nem fog változni."Nem nyughatunk addig,míg a magyar népet gazdaságilag és katonailag teljesen tönkre nem tesszük mert mindaddig,míg Magyarországban az életképességének szikrája is van ,mi magunkat biztonságban nem érezhetjük" idézet Brátianu Ion C. román miniszterelnöktől 1920 június 1.Ez előrevetíti ,hogy sajnos nem lesz megbékélés az erdélyi magyarság eltűnése után sem a két ország között hiába vannak azonos oldalon Hitler mellett a Varsói Szerződésben vagy jelenleg a NATO-ban Tőkés lehet tudatában van a dolognak csak nem akarja a reményt elvenni a haldoklótól ezért kicsit kegyesen lódít .:(
Bihari Hunor
2016. december 18. 11:31
Counter, Gumipitypang és feliscsútmegleis! Ti libkóbolsi hazaárulók még mindig abban az álomban éltek, hogy ti vagytok a nép? Hányszor kell még megbukni a hazug fajtátoknak ahhoz, hogy felébredjetek? Ti csak Andrassew, Bacher és a Bérmálkozó szajkói vagytok, amikor Tőkést gyalázzátok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!