Nemet mondtak a svájciak az atomerőművek bezárására

2016. november 27. 20:30

Népszavazással döntött Svájc népe arról, hogy nem támogatják az atomerőművek előrehozott bezárását. A svájci Zöldek kezdeményezését a szocdemek támogatták, míg a jobboldali Svájci Néppárt, a liberálisok és a kereszténydemokraták elutasították azt.

2016. november 27. 20:30

Az „atomenergiából való rendezett kilépés” témájában a svájci Zöldek kezdeményeztek népszavazást, amit aztán számos környezetvédelmi egylet, a szociáldemokraták és a zöld liberálisok is támogattak. A kezdeményezés ellen szólalt fel a Svájc legnépszerűbb pártjának számító, jobboldali Svájci Néppárt, valamint a liberálisok és a kereszténydemokraták is.

A kezdeményezés szerint 45 évben kellene korlátozni a svájci atomerőművek működési idején, az újabbak építését pedig meg kellene tiltani. Ezzel 2029-ig minden svájci atomerőmű leállna.

(forrás: NZZ)

A svájci választók azonban a vasárnapi népszavazáson elutasították a zöldek kezdeményezését. A szavazók 54,2 százaléka nemet mondott az atomerőművek előrehozott bezáratására. Legnagyobb arányban a német alpesi kantonok mondtak nemet a kezdeményezésre, míg a francia anyanyelvű kantonok között voltak, ahol a bezárás mellett szavazott a többség.

Összesen 162 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2016. november 28. 19:00
A nukleáris fűtőanyagban tárolt szabad energia mennyisége milliószorosa a hasonló tömegű kémiai tüzelőanyagokban – például benzinben – tárolt szabad energiának, így a maghasadás bizonyítottan hatékony energiaforrás.
TonyKann
2016. november 28. 17:45
Swájci barátaim azzal intézték el a szavazást, hogy ők nem ellenségei pénzüknek. A zöldek jövő évi bezárást szerettek volna (Beznau 1, Beznau 2 és Mühlberg), de miután fogyasztásuk 69,5 TWh évente, s ennek 34%-a nukleáris és 59% vízierőmű, a szakértők szerint a gyors bezárás zavart okozott volna az ellátásban. Németektől és franciáktól egyébként is importálnak. Axpo és Alpiq azonnal bejelentené kárpótlási igényét az idő előtti leállítás miatt. Másrészt a Beznau és Gösgen reaktorok a kommunális hőellátásban is részt vesznek cirka 80 MWt energiával fűtve 130 km-es hálózaton 11 várost. Új vízierőműveket építenek, erre 12 milliárd $-t támogatást terveznek. Egyesek kimondottan ellenzik a szélerőműveket, de ahogy ismerem őket, erről is szavazni fognak. Állítólag (nem ellenőriztem) nukleáris program indításakor is nagyjából így szavaztak.
Pinter68
2016. november 28. 17:20
Úgy van! Kövessük a jó példát és rendezzünk népszavazást arról, hogy akarunk-e Paks2-őt! Ja, hogy már nem lehet, mert a Vitya parlamenti felhatalmazás nélkül aláírt egy nemzetközi szerződést, ami már kizárja a népszavazás lehetőségét?? Na, ezért nem leszünk mi soha Svájc! Többek között, persze.
liberálzöld.
2016. november 28. 12:43
Még mielőtt teljesen elszállnának a az országrabló Orbán-fanok: a meglévőket nem bezáratni (népszavazás eredményeként) egy dolog, az oroszokkal hitelből újat építteteni (pláne az ország megkérdezése nélkül) pedig egy másik dolog. Alapvető különbség továbbá: ott áramot termel a meglévő atomerőmű, itt pedig hitelt termel az újonnan épülő. Érthető, fidelvtársak, vagy túl bonyolult?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!