Trump-győzelem: Rozsda-Amerika visszavág

2016. november 09. 07:30

Amerikában tömegek vannak, akiket a politikai és gazdasági elit magára hagyott, akiknek a hagyományos világa összetört és eltűnt. Trump sikerrel szólította meg őket.

2016. november 09. 07:30
Rajcsányi Gellért
Mandiner

A hajnalban körvonalazódó eredmények alapján ebben a pillanatban igen nagy esély van arra, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke.

A hogyanokról és miértekről mostantól nyilván elképesztő mennyiségű elemzés fog születni a világ körül. Néhány alapvető magyarázatot azonban érdemes most is megfogalmazni.

*

trump_clinton_hajnal.jpg

Az amerikai politikai térkép most sem rendeződött át brutálisan. Megmaradtak az immár több évtizedes hagyományok: Trump nem veszélyeztette a nyugati parti és északkeleti államok tradicionális demokrata többségét, ahogy a demokraták sem tudtak betörni egykori, az idők során elvesztett szülőföldjükre, a Mély Délre, ami a hatvanas-hetvenes évek óta a konzervatív oldal fellegvára.

Donald Trump mégis változtatni tudott valamin: egészen pontosan ki tudta használni egyedi nézeteit és üzeneteit, hogy megszólítson egy olyan vidéket, amik pár évtizedig elsősorban a demokraták hátországa volt, ámde az elmúlt 10-20 év változásai politikai árvává vált. Ez pedig Északkelet-Amerika egykori nagyipari régiója, amit manapság egyszerűen rozsdaövezetnek neveznek.

Trump győzelmének talán legfontosabb feltétele − az örökké billegő Florida szintén rendkívül fontos megszerzésén túl, ami szintén sikerült neki az volt, hogy betörjön erre a területre. Hogy a jellemzően politikailag elárvult, egykori világukat, megélhetésüket, az őket egyben tartó kötelékeket elveszítő, és éppen ezért kellően dühös kékgalléros alsó középosztályt megszólítsa.

És megszólította.

*

A Trumpra jellemző nagyhangú össze-vissza hadoválásból karakteresen kihallatszott egy üzenet: hogy Amerikában tömegek vannak, akiket a politikai és gazdasági elit magára hagyott. Akiket kitettek a globalizáció negatív hatásainak. Akik egykor büszke amerikaiak, büszke melósok és kisvállalkozók voltak, de az ő saját biztonságos világuk és világképük összetört.

Trump pedig azt ígérte, hogy ezt visszaszerzi nekik. Hogy Amerikát és az amerikaiakat újra naggyá teszi. És nem a nagyvárosi kávéházi liberálisokra és az általuk épp aktuálisan dédelgetett mikroszubkultúrákra gondolt. Ezt tudták ezek a liberálisok és tudják Rozsda-Amerika lakói is. Ez alapján is szavaztak.

S ennek meglett az eredménye. A jelenlegi, még nem végleges választási térkép azt mutatja, hogy Trumpé Pennsylvania, Ohio, Indiana, Michigan, Wisconsin. Az Amerikát egykor naggyá tevő nagyipar ma már rozsdaette hazája. Más választásokkor, korábban a demokraták jórészt biztonságos hátországa volt ez.

Egy evangéliumi keresztény, mélykonzervatív, Mély Délről érkezett erkölcscsősz republikánus talán nem tudta volna őket megszólítani. Egy minden hájjal megkent, ravasz New York-i ingatlanmágnás és tévés celebritás viszont igen.

*

Az, hogy Trump miként tudja majd ígéreteit megtartani, hogy miként tud egyáltalán felnőni egy választott vezető felelősségéhez és méltóságához, hogy miként fog viselkedni a világ első számú nagyhatalmának elnökeként, még kérdéses. Meglátjuk.

Mert ahhoz, hogy Trump a Rozsda-Amerikának tett ígéreteit beváltsa, gyakorlatilag meg kellene fordítania a globalizáció épp Amerika által diktált több évtizedes folyamatát.

Haza kellene hoznia a termelést. Hiszen nem lesz újra amerikai munkásosztály anélkül, hogy vissza ne hoznák a termelést a kínai munkásosztály elől. Hagyományos, ámde a 21. században elavulttá vált iparágakat kellene újraélesztenie. Hiszen nem lehet minden nyugat-virginiai dombhajlatba Szilícium-völgyet telepíteni. Sok tucatnyi Magyarországot kitevő, halódó amerikai vidéket kellene újra élővé tennie, visszafordítva a kozmopolita, versenyképes, pezsgő nagyvárosokba áramló fiatal tömegeket. Hiszen a fiatalok nélkül ott sem lesz jövője a vidéknek.

„Csak” ennyit kellene megvalósítania Trumpnak, hogy a győzelme talán legfontosabb biztosítékának számító ígéreteit betartsa.

Good night and good luck!

És most olvassa el mindenki a Trump-jelenség és immár a valószínűsíthető Trump-győzelem hátteréről szóló legpontosabb, legfontosabb, legmegértőbb cikket: How Half Of America Lost Its F**king Mind a Crackedről.

Nem csak Amerikáról szól. Rólunk is. Az egész nyugati világról, amiben élünk és élni fogunk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 313 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
beflower56
2016. november 10. 05:54
Kiváncsi vagyok,hogy az első napjára tett szerintem legfontosabb igéretét,hogy tudja betartani:-30 napot ad a hadseregnek az iszlám állam felszámolására!Szerintem a mostani hatalom /dacból is/elvégzi ezt addig.Remélem ezek után Európából is felgyorsul a csőcselék kipenderitése!
beflower56
2016. november 10. 05:46
Tegnap reggel,mikor biztos lett Trump győzelme mondtam a feleségemnek,hogy a győztes szavazóinak elmeállapotát,iskolázatlanságát fogják hangsúlyozni a vesztesek!Ime,24 óra sem telt el és pontosan ez történik!A valóság még nem jutott el a tudatukig.Sajnos még egy darabig ez marad a helyzet itt Németországban is.Egyben biztos vagyok,hogy jót fog tenni a világnak a bekövetkező változás.Akinek meg ez nem tetszik az USA-ban a kanadai "pubi"tárt karokkal várja,hiszen nekik majd nem kell segélyt fizetni!
Akitlosz
2016. november 10. 02:11
2 vagy 3 lehetőség van. 1. Trump betartja az ígéreteit, amire elvileg minden lehetősége megvan és nagy elnök válik belőle, akit ezért nagyon sokan (nem) fognak szeretni. 2. Trump nem tartja be az ígéreteit, meg sem próbál falat építeni a határra, így nem lesz több mint a többi választóit átverő politikus. Ez a szokásos politikusi viselkedés. a hatalomért ígérgetnek fűt fát, azután amikor megvan a hatalom elfelejtik és csinálnak, amit akarnak. Így csak egy lesz az elnök volt de minek elnökök hosszú sorában. 3. Trump megpróbálja teljesíteni az ígéreteit, de az amúgy szintén republikánus többségű parlament házai miatt ez nem sikerül neki, azaz a saját pártja tesz neki keresztbe. Így a becsülete megmarad, de nagy elnök nem lesz.
Akitlosz
2016. november 10. 02:05
"Hagyományos, ámde a 21. században elavulttá vált iparágakat kellene újraélesztenie." Mint például a gépjárműgyártást. Az mitől is avult el? Egyszerűen az van, hogy a németek jobb autókat csinálnak, mint az amerikaiak, a kínaiak, egyéb ázsiaiak pedig olcsóbb autókat, így az amerikai autó nem versenyképes a világban és odahaza is alig. Az amerikai termékeke drágák és nem jók, legalábbis annyira semmiképpen nem jók, mint amilyen drágák. Lehet Kaliforniából bort importálni, de minek is?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!