Kilóra mérik már a pénzt Venezuelában, akkora az infláció

2016. november 02. 16:02

Akkora az infláció, hogy helyenként kilóra mérik már a pénzt Venezuelában, ahelyett, hogy megszámolnák a bolivárok értékét. Az emberek sporttáskányi mennyiségű készpénzzel indulnak el a legalapvetőbb bevásárlásra is. A venezuelai kormány eközben nem hajlandó nyilvánosságra hozni az infláció mértékét.

2016. november 02. 16:02

Egy Caracastól keletre fekvő venezuelai élelmiszerüzletben halom pénzbe kerül pár szelet sajt. A venezuelai pénznem, a bolivár mostanra annyira elértéktelenedett, hogy a kisbolt tulajdonosa, Humberto Gonzalez a pénzt is mérlegen méri le, mint a sajtot. „Szomorú a helyzet. Szerintem jelenleg a sajtnak nagyobb értéke van, mint a pénznek” – mondja Gonzalez. A bolivár mérlegen való lemérése egyelőre nincs még jelen mindenhol az országban, ám egyre több helyen megfigyelhető. Még egy sima bevásárláshoz, az alapvető élelmiszerek beszerzéséhez is többszáz bankjegyre van szükség: az emberek sporttáskába pakolják a pénzüket, mielőtt elindulnának a boltba. Úsznak a pénzben, mégsem tudnak venni belőle semmit – micsoda paradoxon!

Az osztrák Die Presse a Bloomberg nyomán arról ír: a venezuelai kormány megtagadja a hivatalos számok közlését a hiperinfláció mértékéről. „Ha elkezdik kilóra mérni a pénzt, az annak jele, hogy az infláció már kontrollálhatatlan mértékűvé vált. A venezuelaiaknak ráadásul a kormányuk miatt fogalmuk nincs, milyen szörnyű helyzetbe kerültek” – mondja a gazdasági hírügynökség által megszólaltatott Jesus Casique, a venezuelai Capital Market Finance tanácsadócég igazgatója. Különböző szakértők különféle becslései szerint 200 és 1500 százalék között lehet az inflációs ráta.

A venezuelai kormány eddig ódzkodott attól, hogy magasabb névértékű pénzjegyeket nyomtasson. Pillanatnyilag a 100 boliváros a legmagasabb értékű venezuelai papírpénz, ami jelenlegi értékén körülbelül 28 forintnak felel meg a Bloomberg szerint. A hírügynökség információi szerint a venezuelai kormány nemrég öt céget bízott meg azzal titokban, hogy adjanak ajánlatot nagyobb értékű bolivár nyomtatására. 500, 1000, 5000, 10 000 és elképzelhető, hogy 20 000 boliváros bankjegy is forgalomba kerül.

Steve Hanke, a Johns Hopkins Egyetem közgazdásza szerint a venezuelai kormány ezzel gyakorlatilag kitűzte a fehér zászlót, na nem mintha lenne más választása.

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. november 02. 22:34
Az értelmesebbeknek írom újra, hogy létezik egy képlet, amelyik az optimális bankjegycímlet eloszlást határozza meg. A cél, a szempont az, hogy a pénzforgalom a lehető legkevesebb darabszámú bankjeggyel legyen biztosítható, így a legolcsóbban. Csakhogy a nemzeti bankoknak nem ez a szempontjuk, hanem egészen más, így nem is követik ezt a képletet. Ezért aztán inkább nagy, nagyon nagyon nagy mennyiségben nyomtatnak a legnagyobb címletből, de nem hoznak forgalomba nagyobb címletet, hogy csökkenthessék a forgalom lebonyolításához szükséges bankjegyek számát. (Persze közben azért panaszkodnak, hogy milyen sokba kerül a készpénzforgalom.) Ez a helyzet Venezuelában, Kínában, az Amerikai Egyesült Államokban, és még nagyon sok helyen. Az, hogy itt két hozzászóló mindezt a szerintem nem túl bonyolult hozzászólást is képtelen felfogni szomorú. Érteni nem értik, de azért kötekednek. :-(
Strassnoff Ignác
2016. november 02. 21:04
"Pillanatnyilag a 100 boliváros a legmagasabb értékű venezuelai papírpénz, ami jelenlegi értékén körülbelül 28 forintnak felel" Ez nekem nem tűnik annyira nagy hiperinflációnak. A 90-es évek Romániájában átváltottam pár ezer forintot, egy kis kikapcsolódás céljára, aztán kaptam érte másfél millió lejt. Ha a boltban mérlegen mérik a 100 bolivárosokat, amiknek darabja 28 forintot ér, akkor mennyibe kerül ott mondjuk egy fél kiló sajt? Sok ezer forintba? Mert ahhoz, hogy a bolti mérlegen lehessen mérni a papírpénzt, nem 10-20 darabnak kell lennie...
mokány
2016. november 02. 20:02
A karibi kalóz (Morgan) szorongatja őket.
jelszó
2016. november 02. 19:57
Majd az àjemef megmondgya, oszt maj' jo lessz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!