Varufakisz: Most gazdasági válság van. Miért nem arról beszélünk?
2016. szeptember 19. 15:42
„Ma gazdasági válság van. Miről beszélnek a vezetőink? Terror elleni háborúról és migrációs válságról” – mondta Budapesten a PM pártalapítványának rendezvényén Janisz Varufakisz volt görög pénzügyminiszter, az újbaloldali Diem 25 mozgalom alapítója. Varufakisz szerint válság idején mindig „előjön a xenofóbia szörnye”, ha az EU így folytatja, akkor oda jutunk, ahol a harmincas években voltunk. Riportunk a helyszínről.
A Párbeszéd Magyarországért – vagy Párbeszéd, ahogy a jövőben hívni fogják magukat, mint azt a Mandiner elsőként megírta – pártalapítványa Budapestre hozta az európai baloldal egyik legnagyobb sztárját: Janisz Varufakisz közgazdászt, volt görög pénzügyminisztert. Az EU vagy megújul, vagy szétesik – hangzik az általa alapított Diem25 mozgalom mottója. Az ausztrál-görög kettős állampolgár Varufakisz akkor állt fel a Sziriza-kormány pénzügyminiszteri székéből, amikor a trojka által diktált megszorításokat elutasító 2015-os görögországi népszavazás sikere után tudni lehetett: nincs és nem is nagyon lesz más választása a Ciprasz-kormánynak, mint megvalósítani Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter akaratát.
Az A38 hajón rendezett konferencián Európa jövőjéről és szerepéről tanácskoztak a PM vendégei egy pohár csapvíz, padlizsánkrémes-körözöttes szendvicsek és presszókávé mellett. Olyan hazai balos celebek jöttek el, mint a szintén fellépő Pogátsa Zoltán közgazdász, a szandál-zokni szettjével finom keletnémet utalást tevő, majd az összképet hózentrógerével nyugati irányba eltoló polihisztor Tamás Gáspár Miklós, az ő kedvenc politikusa, Szabó Tímea, vagyis a teljes parlamenti PM-frakció, Karácsony Gergely és Szabó Rebeka, Zugló polgármestere és alpolgármestere – kérdés, ki vezeti addig a kerületet –, valamint a feltörekvő kommunista kispártok képviseletében a balpártos Kalmár Szilárd és a 2006-os munkáspártos Vajnai Attila. De vajon hol van a rendezvényről Schiffer András, aki Varufakisz mellett ült a Diem25 berlini alapító ülésen, és most hogy visszavonult a politikától, valószínűleg eléggé ráér?
Jávor: A brüsszeli bürokrácia elszakadt az állampolgároktól
Jávor Benedek, a balos zöldpárt EP-képviselője köszöntőjében rögtön belecsapva a lecsóba arról beszélt: valóban tapasztalni egyfajta bizalmatlanságot az EU-val szemben, amelynek az az oka szerinte, hogy a brüsszeli bürokrácia elszakadt az állampolgároktól, ennek egyik bizonyítéka és következménye a brexit is. Értékválság van, szociális válság van, nem zajlik a periféria felzárkóztatása a centrumhoz, nem beszélve a menekültválságról – sorolta a kontinens problémáit Jávor, külön megemlítve, hogy az európai zöldek mar hosszú évek óta mantrázzák, hogy a klímaválság egyik következménye bizony a menekültválság lesz.
A zöld EP-képviselő úgy látja: a nemzetállam önmagában nem képes megvédeni polgárait semmitől. Sőt, a nemzetállamok pontosan ugyanazokat a hibákat fogják elkövetni, mint ma az európai intézmények: egyenként kicsik, így a multinacionális cégek gazdasági nyomásával szemben egyáltalán nem képesek ellenállni. Janisz Varufakisz aktuális munkásságát felidézve Jávor Benedek azt mondta, a valódi kérdés most egyáltalán nem az, hogy válasszunk az EU vagy a nemzetállam között, hanem hogy hogyan lehet demokratizálni a politikát: „Ki kell szabadítani a politikát a korrupt nemzetállami és afölötti elitek fogságából!”
Jávor után párttársa, a Scheiring economy névadója, a PM pártalapítványának vezetője, Gábor is szót kapott. Scheiring dumbledore-i varázsgömbébe nézve megidézte a múltat: a közös valutarendszer alapjai romokban, Budapest olimpiát tervez, a baloldal nem ütőképes a tettek mezején, helyette csak az árral úszik, így hat megszorításokat kénytelen bevezetni, a nyugati államok vezetői pedig mindeközben tétlenül nézik a kelet-európai országokban kibontakozó illiberalizmust. Ismerős? Ez nem csak ma történik. Ez maga Weimar! – vágta képünkbe a kényelmetlen igazságot a Megújuló Magyarországért Alapítvány első embere. Tanulni kell a múltból, mondja, hogy aztán kedélyjavítóként bedobja: voltak azért olyan országok is Európában, ahol nem az antidemokratikus fordulat győzött. Mint például Svédország. A megoldás: át kell venni a skandinávok megoldásait, hogy elkerüljük a 30-as évek megismétlését: „Svédországban azt mondták, mindenki számít. Mondjuk ezt ki Magyarországon is!”
Varufakisz: A végzetes hibák komédiája az, ami itt folyik
A konferencia fő attrakciója az ebédszünet után kezdett csak bele. Pár perccel beszéde előtt futott be az A38-ra egy gurulós kézipoggyásszal. Hogyan tudjuk megállítani Európa szétesését, ez ma a fő kérdés – kezdte nagyívű beszédét az európai újbaloldal ikonikus csillaga, Janisz Varufakisz. „Láttak önök fantasztikus vezetőinket a múlt heten, amint a Dunán hajókáztak Pozsonyban? Olyanok jutottak eszembe róla, mint a Lear király, a végzetes hibák komédiája, az, ami itt folyik” – mondta. Varufakisz szerint a rendszer hibai nem személyes okokban, hibákban gyökereznek, maga a rendszer hibás: Magyarország a menekültpolitikájával nincs egyedül, ezek a hangok megvannak Németországban, Franciaországban és Görögországban, a neonáci Arany Hajnalnál is.
De nem a menekültválság a lényeg, az csak terelés. „1991-ben egymillió migráns ment át Görögországba. Az ország népessége akkor 10 milliós volt. Nagy ügy volt ez a világsajtóban, a brit sajtóban, a nemet sajtóban vagy a magyar sajtóban? Meg csak meg sem volt említve, holott a görög népesség 10 százalékát kitette a bevándorlók aranya. Miért nem volt ez ügy? Azért, mert nem volt akkor gazdasági válság. Nem volt rossz hangulat sem ezáltal, sem felelem a jövőtől” – emlékeztetett a volt pénzügyminiszter.
Varufakisz szerint a rendszerváltás időszakában történő bevándorlás hosszú távú hatásai jók voltak: a migránsok gyerekei jobban tanulnak és beszélnek görögül, mint a sok évszázad óta ott élők, jobb és színesebb ételek lettek és hogy a gazdaság is örüljön, nőtt a produktivitás is. „Ma gazdasági válság van. Miről beszélnek a vezetőink? Terror elleni háborúról és migrációs válságról” – mondta. Ahányszor gazdasági és pénzügyi válság van a világban, előjön a xenofóbia szörnye – állította fel diagnózisát a volt görög pénzügyminiszter.
„Egy tehén nem akkor ad több tejet, ha leöljük”
Varufakisz úgy latja, a jelenlegi politikai rendszer képtelen arra, hogy megoldja a problémákat, foglyul ejtette ugyanis a kapzsi pénzügyi elit. „A demokrácia borzalmas rendszer, tele hibával, de ahogy Churchill is mondta, nincs nála jobb alternatíva” – mondta.Önkritikusan elmesélte, hogyan került kormányra a Sziriza: nem azért, mert mindenki baloldali lenne Görögországban, hanem abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy a trojka miatt minden addig kormányzó part megbukott, így gyakorlatilag csak ők maradtak elhasználatlanul.
A görög adósságrendezésre kitérve elmondta: anno azt javasolták uniós tárgyalófeleiknek, hogy hagyják kibontakozni a görög gazdaságot, hagyják, hadd menjen bele pénz: „Egy tehén nem akkor ad több tejet, ha leöljük.” Az uniós tárgyalófeleik képviseletében akkor az a válasz jött erre, hogy nem engedhetik meg, hogy a demokrácia megváltoztasson barmit is. Wolfgang Schäuble száját hagytak el ezek a szavak. Ezzel beismerték: nincs demokrácia Európában, mondta a szónok.
„Van egy kellemetlen meglepetésem. Ha az EU továbbra is így folytatja, akkor mélyen ugyanabban a helyzetben ragadunk, mint amiben az 1930-as években volt Európa” – összegzett a volt pénzügyminiszter. Hogy ez ne igy legyen, Varufakisz mozgalma, a Diem25 jövő februárra vaskos, minden fontos problémát átfogó megoldási tervet ígér öt fő területtel. Ezt felajánljak minden politikusnak. Úgy latja ugyanis, hogy ott bukik el az összes európai újbaloldali part a Podemostol a Szirizáig, hogy nincs válasza arra, mi történjen Európával. Varufakisz őszintén reméli, hogy ebben az egyelőre kidolgozás alatt álló programban egy csapásra feloldódik a probléma.
Az egész világot felforgatják a Donald Trump által bejelentett vámtarifák és viszonossági vámok. Az Európai Unió vesztes pozícióból próbál egyezkedni az Egyesült Államokkal, és Kína is okozhat meglepetéseket. Megnéztük, hogyan is érintené Európát és benne hazánkat a tényleges vámháború.
A TEMPÓ legújabb adásában Kohán Mátyás elmagyarázza, hogy miért kerülne Ukrajna EU-tagsága felfoghatatlanul sok pénzbe, és miért fizettetnék meg velünk a cechet, miközben a mezőgazdaság, az ipar és a fejlesztések is rámennének Brüsszel tervére.
Horn Gábor szerint Orbán Viktor anno „lelkesen tapsolt” a taxisblokádnak, azonban a korabeli nyilatkozatok ennek ellentmondanak.
p
3
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 42 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pemete jakab
2016. szeptember 19. 19:50
"Varufakisz: Most gazdasági válság van."
Magyarországon viszont dübörög a gazdaság. Európa motorja vagyunk, ahogy a fideszes plakátokról megtudhattuk.
Persze, csak addig vagyunk Európa éllovasai, amíg a határon túlra nem tekintünk, mert szinte minden környező ország jobban teljesít nálunk.
És még ehhez a sivár hazai teljesítményhez is nagyrészt brüsszeli pénzek kellenek. Az a mocskos EU meg utalja is! (Meg persze kell a német autóipar is.)
Hajrá Fidesz! Előre a felcsúti úton!
"Ha az EU továbbra is így folytatja, akkor mélyen ugyanabban a helyzetben ragadunk, mint amiben az 1930-as években volt Európa” "
Lehet, hogy a jó öreg Theirasziasztól mégis csak örökölt valamit?
Komolyra fordítva, meglátásaiban lehet némi igazság!