Osztrák zenész: Nem akarunk csodálkozni egy FPÖ-s elnök miatt
2016. augusztus 29. 14:45
Vasárnap a bécsi belvárost ellepték az Alexander Van der Bellent támogató zenekarok és közönségük. A Mandiner a bécsi indieszcéna egyik feltörekvő csillagát, a Vormärz frontemberét kérdezte az osztrák belpolitikai helyzetről, valamint arról, vajon lehetne-e érvényesülni deklarált FPÖ-támogatóként a bécsi művészeti közegben.
2016. augusztus 29. 14:45
p
0
0
64
Mentés
Az Együtt Van der Bellen mellett rendezvény egy civil kezdeményezésre létrejött, egész belvárost átölelő koncertsorozat volt augusztus 28-án, vasárnap. Délelőtt 11-től öt helyszínen, köztük a Stephansplatzon, a városi parkban vagy a Duna-csatorna partján szólt a klasszikus zenétől kezdve a technón át a popig minden. A fellépők negyvenpercenként váltották egymást, a Vormärz a Pop&Rock színpad egyik sztárja volt. A frontemberrel, Amadeus Vormärz-cel beszélgettünk röviden.
*
Vasárnap az Együtt Van der Bellen mellett nevű, a fél bécsi belvárost átölelő koncertsorozaton játszottál a zenekaroddal, a Vormärz-cel. Ez egyfajta politikai véleménynyilvánítás részetekről vagy csak azért álltatok ki mellette, mert ő is tiroli?
Soha nem volt célja a zenekarnak, hogy pártpolitikailag pozicionálja magát bárhova is. Az viszont fontos, hogy hova futhat ki a jelenlegi politikai helyzet, és ki az, aki majd legfelül áll vagy éppen állni fog. De az, hogy a jelölt honnan származik, nem szabad, hogy fontos legyen ilyen egy ilyen kérdésben.
Túl nagy szerepköre nincs az elnöknek. Nem tök mindegy nektek, ki lesz az?
Egyáltalán nem.
Miért pont Alexander Van der Bellen mellett álltatok ki?
Norbert Hofernek, a másik elnökjelöltnek volt egy mondata a választási küzdelem során, ami megütötte a fülemet. Így hangzott: „Mindannyian csodálkozni fognak, mennyi minden lehetséges még!” Ha valaki beleolvas pártjának programjába, gyorsan arra az elhatározásra jut, hogy inkább nem akar csodálkozni. Alexander Van der Bellen egyértelműen jobban testesíti meg, illetve képviseli Ausztriát.
És Norbert Hofer nem?
Vállalhatatlannak tartjuk a mögötte lévő ideológiát. Kijelentései erősen hasonlítanak valami olyasmire, amiről még egyszer nem akarunk hallani.
Nem tartasz attól, hogy esetleges FPÖ-szimpatizáns rajongóitok az ilyen kijelentések miatt nem fognak eljárni a koncertjeitekre?
Nem.
Tudna-e ugyanúgy érvényesülni valaki a bécsi művészeti közegben, ha az FPÖ mellett állna ki?
Nem jut eszembe most pillanatnyilag példa erre. De miért is ne? A bécsi közeg nagyon sokszínű.
Az elnökválasztás második fordulóját követően rengeteg külföldi lap cikkezett Ausztria kettéosztottságáról. Mit tapasztaltok, stimmel ez a megállapítás?
Szerintem nem. Ha hozzászámolnánk a nemszavazókat és az érvénytelenül voksolókat, akkor Ausztria nem kétfelé, hanem legalább négyfelé szakadna. De nem, ez a fajta város vs. vidék ellentét mindig is megvolt nálunk. Ráadásul 1945 óta idén fordult elő először, hogy két ennyire ellentétes párt közül kelljen választani.
Wanda, Bilderbuch, Ja Panik, Soap & Skin, Kreisky, Gustav, vagy éppen ti: egyre menőbb az osztrák popzene Németországban is.
Végre szárnyakat kaptak az osztrák zenekarok. A németek egész egyszerűen imádnak minket. Valószínűleg a kisugárzásunk és sajátos humorunk miatt.
Harald Vilimsky az „Orbán-szidalmazás szomorú csúcspontját” látja abban, hogy az Európai Bizottság megvonta a bécsi Modul Egyetem Erasmus csereprogramjának finanszírozását.
Az egyik osztrák portál keserű vereségről ír, mellyel Magyarország véget vetett Ausztria negyeddöntős álmainak a férfi kézilabda-világbajnokságon. Bodó Richárd szerint ugyanakkor egy kaotikus meccs volt a csütörtöki, amolyan roncsderbit sikerült megnyernünk három góllal.
Az osztrákok ellen csak a győzelem volt elfogadható a legjobb nyolc közé jutást megcélzó férfi kézilabda-válogatottunknak a világbajnokság középdöntőjében, és ha nem is jó játékkal, de a magyar csapat teljesítette a feladatot.
Ruháival a nőiességet hangsúlyozta, és divattörténeti pillanat volt, amikor a második világháború után bemutatta új kollekcióját – ezzel sokak szerint megfosztva Coco Chanelt a trónjától.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 64 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
C.Dömötör
2016. augusztus 30. 16:30
Márton! A írásai után arra következtettem, hogy Ön egy értelmes ember! De milyen körökbe keveredett!
Ausztria kulturális életét a baloldaliak határozzák meg. DE. Nem azért mert olyan jók, hanem, mert nem engednek mást a médiák közelébe!
Egy mocsár, ahol az újonnan kinevezett színházigazgató első gondja az volt, hogy egy vörös csillagot helyezzen el az épület csúcsára.(Volkstheater, Schottenberg)
Ahol egy másik (Hartmann, Burgtheater), lekezelőn, és megalázón bánt a magyar kollégájával, mert ez nem zavarja őket, hiszen ők a jók, nekik szabad.
Azután kiderült, egy s más, és szegény úgy sunnyogott más tájakra, hogy még a híveitől sem vett búcsút..
Herbert Föttinger, a Theater in der Josefstadt igazgatója, a hétvégén mondta egy interjúban, hogy ha a jobboldalnak lenne egy győzelme, akkor a színháza kellőképpen reagálna.
Mindezt állami szubvencióból, magától értetődik!
Senki, de az égvilágon senki sem kap nyilvánosságot, ha valaki is a jobboldalról jön, vagy ha ennek gyanúja felmerül.
Ne legyen ezek szószólója, ezt később még bánni fogja.
PS. Legutóbb a Kopp-kiadóról is úgy írt, mintha a TAZ-ból másolná. Előbb tájékozódjon, és csak utána írjon. Aggódok!