Románia schengeni csatlakozásával mi leszünk az EU legfontosabb védvonala
A román csatlakozás történelmi mérföldkő, ám aggasztó kérdéseket vethet fel a migráció és a kábítószer-kereskedelem szempontjából. Kónya Máté írása.
A teljes népesség körében 74 százalékon áll a „nemek” és 7 százalékon az „igenek” aránya a migránskvótás népszavazás előtt a Republikon Intézet kutatása szerint. A baloldali pártok bojkottjavaslata ellenére a baloldaliak 60 százaléka is nemmel szavazna a kötelező kvótára.
Felmérést készített a Republikon Intézet a migránskvótás népszavazással kapcsolatos közvéleményről.
Miközben több hazai ellenzéki párt is nyilvánossá tette álláspontját a kérdésben és bojkottot javasolt, a baloldali szavazók jelentős része is úgy nyilatkozott a Republikonnak, hogy elmenne szavazni és nemmel szavazna a kérdésben.
Egyértelmű nem
A Fidesz-KDNP kormányt preferáló megkérdezettek körében gyakorlatilag egyhangú a nem opciót választók aránya (92%), de a jobbikosok (86%) és a baloldali-liberálisok többsége (60%) is nemmel szavazna. A teljes népesség körében 74 százalékon áll a „nemek” és 7 százalékon az „igenek” aránya.
A teljes népességben és a szavazáson részvételüket ígérők között egyaránt 7 százalék azok aránya, akik az „igen” opciót választanák; az ilyen módon történő voksolásra mindezidáig csak a Fodor Gábor vezette MLP buzdított, az igenek lehetséges aránya így messze meghaladja a liberális párt támogatottságát.
Csekély igény a bojkottra
Az érvénytelen szavazat leadása gyakorlatilag csak a baloldali-liberális szavazók körében mérhető opció; 7% tervez így voksolni.
A Republikon Intézet július végén készült közvélemény-kutatása alapján akár érvényes is lehet az október 2-i népszavazás.
A megkérdezettek 42%-a biztosra ígéri részvételét, további 27% pedig valószínűnek tartja, hogy elmegy szavazni. Csupán 15 százalék válaszolta azt, hogy biztosan, további 9 százalék pedig azt, hogy valószínűleg nem vesz részt a referendumon. A megkérdezettek fennmaradó aránya nem tudott, vagy nem akart válaszolni a kérdésre.