Nógrádi elárulta, hogy miben másolják a nyugatiak Orbánt
„Mivel a magyar kormány kizárta a migránsokat az országból, így egy merénylet lehetősége a töredéke annak, mint ami Nyugat-Európában folyik” – fűzte hozzá a biztonságpolitikai szakértő.
A würzburgi és ansbachi terrortámadásért nem felelős Angela Merkel német kancellár menekültpolitikája – vélekedik a német lakosság 69 százaléka a Forsa közvélemény-kutató adatai szerint. Merkel népszerűsége valamelyest csökkent ugyan, 46 százalékos, ugyanakkor még mindig toronymagasan vezeti a német politikusok népszerűségi listáját.
Németországban ugyan kismértékben csökkent Angela Merkel támogatottsága a würzburgi és az ansbachi merénylet után, ám még mindig nem gondolja a lakosság túlnyomó többsége , hogy a kancellár menekültpolitikája lenne felelős a támadásokért – mutatják a Forsa közvéleménykutató adatai.
Az új adatok szerint, ha közvetlenül választhatnának kancellárt, a németek 46 százaléka szavazna Angela Merkelre. Ezzel egy százalékponttal gyengült egy hét alatt Merkel támogatottsága.
Legutóbb január közepén – a szilveszteri események után – volt hasonló szinten a kancellár népszerűsége, akkor 44 százalékot mért a Forsa. Tavaly júliusban azonban még 56 százalékon volt ez a mutató.
Mindennek ellenére továbbra sincs olyan szereplő a politikai színtéren, akinek személyes támogatottsága közelítene Merkeléhez. A németek mindössze 15 százaléka választaná meg kancellárnak Sigmar Gabrielt, a szociáldemokrata párt (SPD) elnökét.
Csak 28 százalék okolja Merkel menekültpolitikáját
Egy másik Forsa-felmérés kimutatta, hogy a németek 69 százaléka szerint nem felelős Angela Merkel menekültpolitikája a támadásokért.
A németek mindössze 28 százaléka véli úgy a felmérés szerint, hogy a kancellár politikája okolható a menekültek által elkövetett támadások. Az AfD szavazótáborában azonban 78 százalék így vélekedik.
A Stern című hírmagazin és az RTL kereskedelmi televízió megbízásából hetente végzik aStern-RTL-Wahltrend című reprezentatív felmérését, amelyet július 25. és 29. között végeztek 2503 ember megkérdezésével. A támadások és a menekültpolitika összefüggéséről szóló kutatásban 1007 embert kérdeztek meg július 28-án és 29-én.
Nem minden támadás volt iszlamista hátterű
Július 18-án Würzburgnál egy bizonytalan személyazonosságú menedékkérő késsel és baltával megsebesített öt embert. Rárontott a rendőrökre is, ezért lelőtték. Július 22-én egy iráni-német állampolgár Münchenben kilenc embert agyonlőtt, majd végzett magával. Július 24-én egy elutasított szíriai menedékkérő felrobbantotta magát Ansbachban; a férfi életét vesztette, tizenöten megsebesültek.
A hatóságok szerint a würzburgi és az ansbachi eset iszlamista terrortámadás lehetett, a müncheni vérengzés pedig valószínűleg az elkövető szélsőjobboldali, rasszista meggyőződésére vezethető vissza.