Újbudai kifizetőhely? Közteres lett az egykori DK-s árnyékbelügyminiszterből
Özönlenek Újbudára a bukott baloldali politikusok.
Ezúton szeretném tájékoztatni a hazai és a nemzetközi közélet iránt érdeklődőket, hogy hacsak meg nem gondolja magát, a külügyi kormányzat engem fog jelölni a Demokráciák Közössége – ahol egyébként több mint két éve dolgozom különböző beosztásokban – főtitkári posztjára.
„Ezúton szeretném tájékoztatni a hazai és a nemzetközi közélet iránt érdeklődőket, hogy hacsak meg nem gondolja magát, a külügyi kormányzat engem fog jelölni a Demokráciák Közössége - ahol egyébként több mint két éve dolgozom különböző beosztásokban - főtitkári posztjára.
Tisztában vagyok azzal, hogy erre a hírre sokan fogják felkapni fejüket, hiszen ilyen vagy ehhez csak hasonló támogatás a NER-re a legkevésbé sem volt jellemző.
A jelölés körülményeivel kapcsolatban az alábbiakat szeretném világossá tenni:
1) A jelölés ötlete eredetileg a diplomáciai állományból származik, végül a külügyminiszter meghívott egy találkozóra.
2) A találkozón világossá tettem az egyébként ismert véleményemet Magyarország jelenlegi bel- és külpolitikájáról, valamint rögzítettem, hogy a Demokratikus Koalíció tagjaként alapjaiban helytelenítem ezt a politikát. Elmarasztaló véleményemnek az eddigiek során hangot adtam hol az elektronikus médiában (ATV, Klub rádió), hol pedig cikkekben, és ettől szokásomtól a jövőben sem kívánok elállni.
3) Akár megválaszt főtitkárnak a Demokráciák Közösségének igazgatótanácsa, akár nem, a magyar kormánytól anyagilag és minden egyéb tekintetben is teljesen független maradok, így semmilyen formális vagy más nyomást nem lehetséges rám gyakorolni.
4) Mindezeket Szijjártó Péter elfogadta és visszaigazolta.
A szóban forgó tárgyalást követően, július 27-én már voltam az Egyenes Beszéd vendége, aki látta a műsort, meggyőződhetett arról, hogy a jelölés nyomán véleményem akár egy jottányit változott-e.
5) Számomra nem teljesen világos, milyen előnye származik a külügyi kormányzatnak a jelölésből. Azzal természetesen tisztában vagyok, hogy aktív külpolitikai megítélésem a Fidesznél lényegesen jobb volt annál, mint ami a médián keresztül látszódott, de akármennyire is hízelgő lenne is számomra egy ilyen értelmezés, nem tudom elképzelni, hogy a hat év belpolitikai hidegháború befejezését éppen velem kezdenék.
6) Ha és amennyiben a külpolitikai elszigetelődés feloldása érdekében tett óvatos lépésként lehet értékelni a döntést, akkor az ugyan helyes célkitűzés, ám egészen bizonyosan nem elégséges. Bár sem eddigi, sem esetleges megválasztásom utáni beosztásom nem teszi szükségessé a külpolitikai kormányzattal való konzultációt, erről a kérdésről bármikor szívesen kész vagyok megosztani gondolataimat a külügyi kormányzattal.
Ebben a pillanatban azt sem lehet megmondani, hogy a jelölés elsegíti, vagy - figyelemmel Magyarország nemzetközi megítélésére - inkább hátráltatja megválasztásomat, hiszen a döntést a 18 országból álló Igazgatótanács fogja meghozni.
Akár így lesz, akár úgy, ahogy az elmúlt hat évben is nemzetközi megbízatásaimtól függetlenül mondtam el véleményemet a hazai politikai helyzetről, ez így lesz ezután is. Kérem barátaimat és ellenfeleimet, hogy ilyen szemüvegen keresztül figyeljék a továbbiakban is megszólalásaimat.
Eörsi Mátyás”