Súlyos csapás érte az Európai Uniót. Ha a szövetség demokratikus alapokon áll, vezetőinek le kell vonniuk a megfelelő következtetéseket.
Hogy mi történik az Egyesült Királyságban a kilépéspártiak győzelme után, nem lehet tudni. Még a győztesek sem lehetnek biztosak benne, hogy a politikai vezetők és a gazdasági elit kézben tudják tartani a folyamatokat. Ám ha komolyan veszik a demokratikus alapelveket, meg kell hallaniuk a „nép” szavát, akár milyen kis többséggel nyertek is a kilépést pártolók.
Számunkra fontosabb azonban, hogy Európa hogy reagál. Ha az Európai Uniót vezető országok – Németország és Franciaország – vezetői, valamint az uniós intézményeket vezető elit nem érti meg azt a súlyos kritikát, amit a kilépés melletti szavazás megfogalmazott, akkor még súlyosabb következmények várhatóak. Csak abban lehet bízni, hogy Európa vezetői megértik: hosszú távon és alapvető kérdésekben nem lehet a választókkal szemben politizálni.
A visegrádi országoknak Európa jövőjével kapcsolatos markánsan eltérő álláspontja is megerősíti: az Unió csak akkor marad életképes, ha alapvető reformok születnek a Brüsszel-Strasbourg-Luxemburg-Frankfurt vízfej megszüntetésére és a demokratikus deficit megszüntetésére.
Természetesen realistának kell lennünk: Európát a nagyhatalmak irányítják, s az ő hajóiknak irányát nem olyan könnyű átállítani. De világosan kell fogalmaznunk: ha Európa egységét meg akarjuk őrizni, akkor szükség van Európa demokratikus és a nemzetállamok szuverenitását jobban tiszteletben tartó intézményrendszert eredményező reformjára.