Uniós katonák Moszkvában? Már Oroszországban is Orbán Viktor kijelentése került a főszerepbe!
Számos európai országban a politikai elit teljes szuverenitás-mentesítéséről beszélnek.
Az Európai Bizottság elnöke arra panaszkodott: a miniszterelnökök túlságosan a választóikra hallgatnak és földre borulnak a közvélemény előtt. Juncker szerint be kéne fejezniük ezt a kormányfőknek és ehelyett „full time európaiként” kell viselkedniük. Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk helyretette Junckert és leszögezte: illúzió a föderális Európa.
Juncker panaszkodik: Több full time európait!
A választott vezetők azzal bonyolítják az életet, hogy földre borulnak a közvélemény előtt, ahelyett, hogy olyan történelmi projekteken dolgoznának, mint az euró – fejtette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy római rendezvényen, ahol Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével együtt szólalt fel.
Juncker szerint a miniszterelnököknek be kellene fejezniük azt, hogy túlságosan a választóikra hallgatnak, és ehelyett „full time európaiként” kellene viselkedniük. Juncker külön bírálta ezzel kapcsolatban az angol politikusokat, amiért „nemzeti reflexek” alapján viselkednek. A szigetországban rövidesen népszavazást tartanak az unióból való kilépésről.
A Bizottság elnöke szerint olyankor sok a „full time európai”, amikor elvenni kell, de mikor adni kellene az EU-nak, akkor mindenki hirtelen „part time” (részidős) európai lesz.
Túl sok politikus kizárólag csak a nemzeti közvéleményére hallgat. Márpedig aki ezt teszi, az nem a közös európai érdek értelmében cselekszik és vesz részt a közös erőfeszítésekben. Túl sok részidős európai van – panaszkodott Juncker.
Tusk helyretette Junckert: illúzió a föderális Európa
Az Európai Tanács lengyel elnöke, Donald Tusk erre úgy reagált: az EU-s veteránoknak el kéne felejteniük a föderális Európáról szóló álmaikat. Mint ironikusan megjegyezte, Brüsszelben az a közvélekedés, hogy az EU-nak mindig csak problémái vannak a tagállamokkal, szóval kényelmesebb lenne az élet tagállamok nélkül.
El kell ismerni, hogy az egyetlen közös érdekkel rendelkező európai államról szóló álom egy illúzió volt – fogalmazott Tusk a Telegraph beszámolója szerint.
A politikusok a római Capitolini Múzeumban szólaltak fel, ahol a 2004-es, végül elbukott Alkotmányszerződést aláírták annak idején.