Oplatka András úgy látja: az, hogy a mi térségünkben folyamatosan előkerül a történelem a közéleti vitáinkban, furcsa a nyugatiak számára. Az itteni vitákban jellemző alap az, hogy míg a nyugati országok történelmét sikeresnek ítéljük, addig a saját történelmünket vesztesnek, tragikusnak. Oplatka az amerikai író Updike-ot idézte, aki egyik művében arról írt, a kelet-európaiak szeretik magukat felsőbbrendűnek tartani – a szenvedésben. A svájci-magyar előadó szerint a lengyelek saját magukat tartják Hitler és Sztálin fő áldozatának. A csehek München miatt szintúgy áldozatnak tartják magukat. És a kelet-európaiak összességében úgy tartják, hogy a nyugatiak egy piszkos alku keretében kiszolgáltatták őket Moszkvának.
Lehet, hogy egyesek azt mondják, „ezek régi sztorik, kit érdekelnek?”, de a közép-európaiak számára ezek mintha tegnap történtek volna. És amióta a térségünk államai az EU tagjai lettek, úgy gondoljuk, a nyugatiak tartoznak nekünk valamivel. A nyugatiak viszont úgy vélik, nekünk kell hálásnak lennünk, hiszen pénzbeli támogatásokat kapunk, amiket a nyugati adófizetők állnak. Ez az álláspont viszont felbosszantja a keletieket, akik úgy érzik, mintha egy gazdag nagybácsi beszélne így a szegény rokonaikhoz.
Nacionalizmus előtt és után