*
Donald Trumpot nem kell különösebben bemutatni az olvasóknak: évtizedek óta mozog az amerikai nyilvánosságban a veterán New York-i ingatlanmágnás. A 69 éves Trump nagypályás üzletember volt világ életében, felhőkarcolókat és szállodákat épített, kipróbálta magát a szórakoztatóiparban és a pénzügyi szektorban is; volt, hogy földbe csapódott, de újra talpra állt, és közben elfogyasztott pár kelet-európai modell feleséget. Pályafutása során többször váltott pártszimpátiát a demokratáktól a republikánusokig, majd vissza; miközben mindkét párt politikusait is finanszírozta − beleértve jelenlegi ellenfelét, Hillary Clintont is.
Trump most épp amerikai elnök szeretne lenni, republikánus színekben; hát eljátssza, hogy republikánus elnökaspiráns. Teljes hévvel el is játssza: úgy ostorozza az amerikai elitet a hétköznapi választók előtt, mintha nem lenne annak tagja. Úgy tolja a populizmust, ahogy a csövön kifér: rájátszik a választók minden félelmére és reményére, kétbites üzenetekben szól mindenkihez és szól be mindenkinek. Tökéletes hordószónok. A legtipikusabb amerikai figurák közé tartozik: hatalmas az arca, nagy a szája, végtelenül leegyszerűsítve beszél mindenről, buldózerként megy keresztül mindenen és mindenkin, ha az érdekei úgy kívánják. Láthatóan kifejezetten élvezi, ha sértegethet vagy felidegesíthet másokat.
A cowboy mentalitású, csillagos-sávos zászlót és bibliát lobogtató, republikánus pénzember karikatúráját róla mintázhatnák. És a recept működik: hiába voltak, vannak mértékletesebb, hitelesebb republikánus jelöltek, a Trump-show lemossa őket a pályáról, mind a médiában, mind a közvélemény-kutatásokban.
*
És mi a helyzet az amerikai baloldali-liberális oldalon? Hillary Clinton végső demokrata elnökjelölti, sőt elnöki befutását már sokan előre elkönyvelték. A több évtizede politizáló, férje, Bill Clinton oldalán világhírnévre szert tett Hillary most újra nekifutott az elnökjelöltségi versenynek. Mivel formális és informális hálózatai révén az amerikai közélet egyik legfontosabb szereplőjéről van szó, aki nézeteivel és üzeneteivel el tudja foglalni az amerikai progresszív mainstream centrumát, meglehetősen kényelmesen, az amerikai liberális média kifejezett jóindulata mellett indulhatott el kampányával Mrs Clinton. Az e-mail botrányába azonban erősen belegabalyodott, és ugyan ha mindent megvizsgálunk, továbbra is ő számít a demokraták legesélyesebb elnökaspiránsának, nem lehet kizárni egy olyan pillanatot, amikor hirtelen tömegek − és háttérguruk − jutnak arra a következtetésre, hogy a királynő valójában meztelen, a Clinton-kampány pedig összeomlik.